Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 6 ras psów, które lepiej dogadują się z kotami. Z chęcią zostaną współlokatorami
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.06.2024 06:00

6 ras psów, które lepiej dogadują się z kotami. Z chęcią zostaną współlokatorami

psy które lubią koty
fot. pixelshot

Masz kota i marzysz o psie, ale obawiasz się, że nie pogodzisz opieki nad zwierzakami z dwóch różnych światów? Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, które kojarzy się z konfliktami. Jednak prawda jest taka, że niektóre psy mają naturalne predyspozycje do harmonijnego życia z mruczkami. Oto sześć psich ras, które z radością przyjmą miauczącego współlokatora. Być może nawet połaszą się o zostanie ich najlepszymi przyjaciółmi.

Jak pies z kotem. Czy istnieją psy, które tolerują koty?

Opiekunowie domowych pupili często stają przed dylematem: jak sprawić, aby pies i kot mogli żyć razem w zgodzie? Wyzwaniem mogą okazać się różnice w zachowaniach i charakterach obu gatunków. Mruczki są zazwyczaj niezależne, lubią kontrolować swoje terytorium i trzymać się na bezpieczny dystans. Z kolei psy to stworzenia cechujące się towarzyskim usposobieniem o dużej potrzebie bliskości. Jak więc sprawić by te dwa różne światy mogły współistnieć pod jednym dachem? 

Pies i kot
fot. canva/ Chalabala

Okazuje się, że można wyróżnić czworonogi, które nie tylko tolerują obecność kota w domu, ale wręcz cieszą się towarzystwem futrzastego współlokatora. Te psy, dzięki swojemu zrównoważonemu temperamentowi i przyjaznej naturze, są w stanie stworzyć harmonijne relacje z kotami. Oczywiście Twoja w tym głowa, by zadbać o właściwą socjalizację podopiecznych. Przedstawiamy sześć ras psów, które dobrze dogadują się z kotami i w odpowiednich warunkach mogą stać się idealnymi towarzyszami dla Twojego mruczka.

Podróże śladami zwierząt: Koty Kotoru. Mroczny proceder rozgrywa się tuż pod nosem turystów "Za bardzo go kocham". Po 7 miesiącach do kobiety odezwał się właściciel psa

Rasy psów, które lubią koty

  • Golden retriever

Golden retrievery są znane ze swojego łagodnego i przyjaznego charakteru. Główną ich cechą jest cierpliwość, co czyni je idealnymi towarzyszami dla kocich rezydentów. Spokojna natura golden retrieverów ułatwia zaakceptowanie wybryków współlokatorów i unikanie konfliktów. 

Pies i kot
fot. canva/ chendongshan
  • Labrador retriever

Podobnie jak goldeny, labradory są bardzo towarzyskie i przyjazne w stosunku do ludzi i innych zwierząt domowych. Ich zrównoważony temperament sprawia, że chętnie nawiązują relacje z innymi psami, a nawet z prychającymi na wszystko kotami

Szczeniak i kot
fot. canva/ okeanas
  • Cavalier king charles spaniel

Cavaliery są idealnymi kandydatami na “+1” dla rodzin, osób starszych i singli. Uwielbiają towarzystwo i są znane ze swojej łagodności. Ich zamiłowanie do zabawy, a przy tym wrodzona bezkonfliktowość sprawiają, że mogą świetnie dogadać się z kotami, które doceniają ich delikatne podejście. 

Cavalier i kot
fot. canva/ Larisa Shpineva

Rasy psów, które nie mają problemów z kotami

  • Bichon frise

Bichon frise to rasa, która uwielbia być w centrum uwagi. Niewielkich rozmiarów psy z łatwością nawiązują relacje z kotami i najpewniej nie będą miały nic przeciwko, by uciąć sobie razem drzemkę. Ich ugodowa natura sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla mruczących domowników.

Bichon i kot
fot. canva/ JacLou
  • Border collie

Bordery to szalenie inteligentne, a zarazem łagodne czworonogi, które potrzebują dużej dawki ruchu i stymulacji umysłowej. Taki zestaw cech czyni z nich doskonałych współlokatorów dla kotów. Przedstawiciele psów pasterskich wykazują się łatwością w nawiązywaniu nowych znajomości i stosunkowo szybko dostosowują się do obecności innych zwierząt. Potrafią przyjaźnić się nie tylko ze stadem owiec, ale również z gromadą kotów.

Border i koty
fot. canva/ Jupri
  • Papillon

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru papillony są odważnymi i pełnymi energii psami, których kształt uszu przypomina skrzydła motyli. Lubią towarzystwo i są zazwyczaj bardzo przyjazne wobec innych zwierząt, w tym kotów. Ich żywiołowość i ciekawość świata sprawiają, że szybko zaprzyjaźniają się z kocimi współlokatorami, o ile zechcą się z nimi bawić.

papilon
fot. canva/ jonnysek

Jak wprowadzić psa do domu w którym mieszka kot?

Wprowadzenie nowego psa do domu, gdzie mieszka już kot, może być wyzwaniem, ale wybierając odpowiednią rasę, zwiększasz szanse na harmonijne współistnienie przedstawicieli dwóch różnych gatunków. Możesz również adoptować futrzaka ze schroniska. Ważne jest w takim przypadku poinformowanie pracowników, że szukasz pupila, na którego w mieszkaniu czeka już jeden domownik. Wolontariusze doskonale wiedzą, którzy z ich podopiecznych są gotowi podzielić się nowym opiekunem z innym pupilem.

Kluczem do sukcesu zawsze jest stopniowe zaznajamianie zwierząt ze sobą i zapewnienie każdemu z nich swojej przestrzeni. Z odpowiednią dawką cierpliwości i miłości, możesz stworzyć dom, w którym pies i kot będą żyć w zgodzie, a może nawet staną się najlepszymi przyjaciółmi. 

Pies i kot
fot. canva/ aihaaihaaiha2
Tagi: Pies Kot Porady