Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > L4 na chorobę psa lub kota? Kodeks pracy mówi jasno
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.07.2024 11:21

L4 na chorobę psa lub kota? Kodeks pracy mówi jasno

L4 psa i kota
fot. canva/ TatyanaGl

Kiedy twój pupil poważnie choruje, a ty wykorzystałeś już cały swój urlop, sytuacja może wydawać się beznadziejna. Czy istnieje możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego na opiekę nad chorym zwierzęciem? Przepisy Kodeksu pracy jasno to określają. Dowiedz się, jakie masz opcje w takiej sytuacji i co możesz zrobić, aby zająć się swoim czworonogiem.

L4 na psa lub kota? Kodeks pracy jasno to określa

Kiedy zwierzę domowe choruje, jego opiekunowie często przeżywają to bardzo emocjonalnie. Psy, koty i inne pupile są dla wielu pełnoprawnymi członkami rodziny. Nierzadko ich choroba wymaga niemal 24-godzinnej opieki. Jakie są alternatywy i co możemy zrobić w takiej sytuacji?

Zgodnie z Kodeksem pracy, zwolnienie lekarskie można otrzymać w kilku przypadkach: własnej choroby, opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Zwierzęta domowe, mimo że traktowane jak członkowie rodziny, nie są formalnie objęte tymi przepisami. Jakie więc mamy opcje, kiedy czworonożny przyjaciel potrzebuje pilnej opieki?

L4 na psa i kota
fot. canva/ GoodLifeStudio
Pies w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę? Badaczka uczyła delfina mowy, potem zaczęła z nim sypiać. Rozstanie złamało mu serce

Co zrobić, gdy zwierzę choruje?

Jednym z najprostszych rozwiązań jest wnioskowanie o urlop wypoczynkowy. Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje 20 lub 26 wolnych dni rocznie, w zależności od stażu pracy. Choć zwykle taka przerwa w wykonywaniu obowiązków służbowych planowana jest z wyprzedzeniem, to warto porozmawiać z pracodawcą o możliwości uzyskania wolnego na nagłe sytuacje, takie jak choroba zwierzęcia. Wiele firm wykazuje się empatią i zazwyczaj przychyla się do prośby. 

L4 na psa i kota
fot. canva/ FamVeld

Jeśli jednak wykorzystałeś już wszystkie przysługujące ci dni, to kolejną opcją jest urlop bezpłatny, który pracodawca może udzielić na wniosek pracownika. Kodeks pracy nie precyzuje jego długości, co daje pewną elastyczność. Trzeba jednak pamiętać, że korzystając z tej formy, nie otrzymujemy wynagrodzenia. Jest to jednak alternatywa, jeśli potrzebujemy wolnego na opiekę nad chorym zwierzęciem.

Prawa zwierząt w Europie

Jeśli ani urlop wypoczynkowy, ani bezpłatny nie są możliwe, warto spróbować negocjacji z pracodawcą. W niektórych przypadkach możliwe jest ustalenie elastycznych godzin pracy, pracy zdalnej lub dodatkowych dni wolnych jako wyraz dobrej woli ze strony zarządu firmy. Empatyczni szefowie często starają się wyjść naprzeciw potrzebom swoich pracowników, zwłaszcza w nagłych sytuacjach, które dotyczą bezbronnych zwierząt.

L4 na psa i kota
fot. canva/ Petegar

Chociaż obecnie polskie prawo pracy nie przewiduje zwolnień lekarskich na chore zwierzęta, sytuacja ta może się zmienić w przyszłości. W niektórych krajach europejskich, takich jak Wielka Brytania i Włochy, prawa zwierząt są coraz bardziej respektowane, co przekłada się na możliwości uzyskania wolnego z pracy na opiekę nad pupilem. Być może w kolejnych latach także w Polsce będziemy świadkami podobnych zmian, które uwzględnią potrzeby opiekunów chorujących czworonogów.

Tagi: Pies Kot Porady