Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy można zabrać psa lub kota do sanatorium? Nie wszędzie akceptują zwierzęta
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 07.07.2024 14:26

Czy można zabrać psa lub kota do sanatorium? Nie wszędzie akceptują zwierzęta

kot w sanatorium
fot. canva/ mheim3011

Coraz więcej Polaków wybiera się na turnusy do sanatoriów i uzdrowisk, jednak wielu z nich stoi przed dylematem, jak zapewnić opiekę zwierzętom domowym podczas swojej nieobecności. Czy możliwe jest zabranie psa lub kota na pobyt do takich miejsc? Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wypowiada się jasno na ten temat. Wiele placówek ma z tym problem.

Jak zapewnić zwierzęciu opiekę na czas wyjazdu do sanatorium?

Według badań CBOS ponad połowa Polaków dzieli swój dom ze zwierzętami domowymi, przeważnie psami i kotami. Coraz więcej hoteli w Polsce akceptuje zwierzęta, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie gości, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez swojego pupila. Jednakże sanatoria rządzą się swoimi własnymi zasadami i nie zawsze jest tak łatwo znaleźć miejsce na pobyt z ulubionym futrzakiem.

Opiekunowie zwierząt, którzy planują wyjazd do sanatorium, często stają przed trudnym wyborem, gdyż nie zawsze można zostawić swojego czworonożnego przyjaciela pod opieką rodziny czy znajomych. W Polsce istnieje wiele uzdrowisk, które akceptują pobyt zwierząt, niestety są również takie, które nie pozwalają na zakwaterowanie z pupilem. 

Czy można przyjechać do sanatorium razem z psem lub kotem? Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych odniosło się do sprawy, przedstawiając wytyczne dotyczące tego zagadnienia, które wpływają na podejmowane przez personel decyzje. 

pies w sanatorium
fot. canva/ Jevtic
Pies w głębi lasu przywiązany łańcuchem. Urzędnik nie mógł zignorować szczekania Chodzisz z psem na plażę? Możesz dostać mandat. Wielu opiekunów już pożałowało

Czy można zabrać psa lub kota do sanatorium?

Osoby niepełnosprawne zgodnie z obowiązującym prawem mogą wejść z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, w tym sanatoriów. Niemniej jednak nawet w takich przypadkach w niektórych placówkach pacjenci napotkają trudności w zapewnieniu im odpowiednich warunków dla takiego pobytu. Wszystko przez słabą dostępność miejsc, wieloosobowe pokoje oraz brak dokonywania zmian w podejściu i zarządzaniu danym uzdrowiskiem.

Prawo wstępu osoby niepełnosprawnej z psem asystującym do budynku, np. sanatorium oznacza, że osoba ta na czas trwania turnusu sanatoryjnego, w którym uczestniczy, ma prawo do zamieszkania na terenie tego sanatorium wraz z psem asystującym. Z oczywistych względów osoba ta powinna mieć zapewnioną możliwość korzystania z pomocy psa asystującego również w czasie posiłków czy zabiegów - brzmi informacja ogłoszona przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 

pies asystujący
fot. canva/ 24K-Production

Sprawa ma się zupełnie inaczej, jeżeli nasz pupil jest po prostu zwykłym, choć dla nas wyjątkowym psem lub kotem. W takich przypadkach niestety placówki objęte programem NFZ rzadko wyrażają zgodę na pobyt czworonoga. Opiekunom pozostaje skorzystanie z prywatnej oferty innego uzdrowiska, które zezwala na posiadanie zwierzęcia podczas turnusu lub znalezienie opieki na czas leczenia w sanatorium.

Prywatne sanatorium z psem lub kotem. Tam seniorów wpuszczają ze zwierzętami

Decydując się na wyjazd do sanatorium na NFZ, należy być świadomym, że nie wszystkie ośrodki dopuszczają pobyt zwierząt. Natomiast w przypadku wyjazdu prywatnego istnieje większa szansa na znalezienie miejsca akceptującego zwierzę. Ku radości wielu właścicieli zwierząt istnieją sanatoria, które umożliwiają zakwaterowanie z pupilem. Oto lista wybranych miejscowości, w których seniorzy mogą odpocząć w towarzystwie psa lub kota: 

 • Kołobrzeg, 
 • Łeba, 
 • Stegna, 
 • Świnoujście, 
 • Władysławowo, 
 • Augustów, 
 • Ciechocinek, 
 • Krynica-Zdrój, 
 • Nałęczów, 
 • Polanica-Zdrój, 
 • Świeradów-Zdrój 
 • Ustroń. 

Warunkiem oczywiście jest zazwyczaj wyjazd prywatny, który kosztuje znacznie więcej niż turnus refundowany przez NFZ. Należy również pamiętać, że do takiego pobytu dochodzą opłaty za czworonoga. Różnią się w zależności od miejsca, wynosząc od około 25 zł do 100 zł za dobę.

Niezależnie od miejsca, warto wcześniej sprawdzić regulacje konkretnego uzdrowiska, odwiedzając jego stronę internetową lub kontaktując się bezpośrednio z recepcją. 

pies w sanatorium
fot. canva/ fotokostic
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?