Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak przewozić kota w aucie? Za niewłaściwy sposób grozi nawet 500 zł mandatu
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 08.07.2024 14:04

Jak przewozić kota w aucie? Za niewłaściwy sposób grozi nawet 500 zł mandatu

jak przewozić kota w samochodzie
fot. canva/ Armastas

Podróżowanie z kotem może być przygodą pełną niespodzianek, ale wiąże się również z pewnymi obowiązkami. Wielu opiekunów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, decyduje się zabrać swojego mruczka w drogę, nie zdając sobie sprawy, że za nieodpowiednie przewożenie zwierzęcia może grozić surowa kara – nawet 500 zł mandatu. Bezpieczeństwo na drodze jest priorytetem, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się do podróży z kotem.

Jak podróżować samochodem z kotem?

Wielu opiekunów zwierząt, szczególnie podczas urlopu czy z okazji ważnych uroczystości rodzinnych, decyduje się na podróżowanie ze swoimi mruczkami, by nie zostawiać ich samych w domu. Jednak przewożenie pupila wymaga odpowiedniego przygotowania, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwierzęciu, jak i innym pasażerom.

Koty to niezwykle ciekawskie stworzenia, które będą chętnie eksplorować każdy zakamarek naszego samochodu. Ich naturalny instynkt sprawia, że są skore do wszelkich przygód, a wspólna jazda może być dla nich nie lada atrakcją. Zdarza się, że nawet najspokojniejszy mruczek po wejściu do pojazdu staje się nieprzewidywalny, co może odwrócić uwagę kierowcy od drogi. Dlatego podczas kontroli drogowej za nieodpowiednie przewożenie czworonoga grozi właścicielom surowa kara.

kot w samochodzie
fot. canva/  Somrerk Kosolwitthayanant
Czy można zabrać psa lub kota do sanatorium? Nie wszędzie akceptują zwierzęta Przepis na przysmak dla kota. Zrób go sam w kilka minut

Przepisy dotyczące przewożenia kota w samochodzie. Za to grozi ci mandat

Kot siedzący na kolanach kierowcy czy swobodnie poruszający się w samochodzie stanowi duże zagrożenie, mimo iż to wciąż dość powszechny widok na polskich drogach. Zwierzę może przeszkadzać, ograniczając widoczność, wchodząc pod nogi, zasłaniając pedały czy dźwignię zmiany biegów, a w rezultacie doprowadzić do wypadku drogowego. Co gorsza, w przypadku nagłego hamowania lub kolizji może on zrobić krzywdę sobie i innym pasażerom. 

Choć przepisy ruchu drogowego nie precyzują bezpośrednio metod przewozu kotów, obowiązuje zasada wynikająca z artykułu 60, paragrafu 1 Kodeksu drogowego. Zabrania ona eksploatacji pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów oraz osób postronnych. Przewożenie czworonoga w nieodpowiedni sposób, stwarzający ryzyko dla innych uczestników ruchu może skutkować nałożeniem mandatu przez funkcjonariusza policji w wysokości nawet do 500 złotych.

Ponadto zgodnie z artykułem 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt, osoba narażająca zwierzę na niebezpieczeństwo lub przewożąca je w niewłaściwych warunkach, może podlegać dodatkowym sankcjom.

Osoba przewożąca zwierzaki w sposób, który wywołuje niepotrzebne cierpienie i stres dla zwierzęcia, może ponieść odpowiedzialność karną na podstawie przepisów z Ustawy o ochronie zwierząt, co jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności - wyjaśnia asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy KWP w Olsztynie, cytowany przez eska.pl.

kot w samochodzie
fot. canva/ narong27

Jak przewozić kota w samochodzie? Tak unikniesz problemów

Eksperci radzą, aby do bezpiecznego przewożenia kotów w samochodzie wykorzystywać specjalne transportery. Powinny one być odpowiednio zabezpieczone, np. pasami bezpieczeństwa, aby nie przemieszczały się podczas jazdy. Muszą być również zamknięte, aby czworonóg nie miał szans na swobodne poruszanie się po wnętrzu pojazdu. 

kot w transporterze
fot. canva/ Africa Images

Istnieją także specjalne uprzęże dla zwierząt, które można przypiąć do pasów bezpieczeństwa. Pasują do większości modeli aut i zapewniają dodatkowe zabezpieczenie. Warto również zastosować matę lub pokrowiec na siedzenie, aby kontenerek, w którym znajduje się mruczek, się nie ślizgał, co mogłoby go dodatkowo stresować oraz żeby ograniczyć ilość sierści, która pozostanie na tapicerce po podróży.

Podróżowanie z kotem może być przyjemne i bezpieczne, ale pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych zwierząt jest równie ważne, jak bezpieczeństwo nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego.

kot w transporterze
fot. canva/ GabrielPevide
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?