Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii. Czy kot Larry zostanie na Downing Street 10?
Jakub Adamiak
Jakub Adamiak 09.07.2024 11:42

Wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii. Czy kot Larry zostanie na Downing Street 10?

Kot Larry
Fot. HOLLIE ADAMS/AFP/East News

Kot Larry jest jednym z najpopularniejszych zwierzaków na świecie, którego konto w serwisie X śledzi kilka milionów fanów. Najbardziej znany urzędnik w Wielkiej Brytanii ma 13 lat, a przy Downing Street 10, czyli w oficjalnej rezydencji i siedzibie premiera mieszka od 11. W związku z wyborami parlamentarnymi na Wyspach czeka go ważna zmiana. Teraz będzie musiał przyjąć pod "swój dach" nowego lokatora.

Historia Kota Larrego na Downing Street

Skład brytyjskiego parlamentu nieustannie ulega zmianie, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne — jedną z nich jest obecność biało-brązowego dachowca przy Downing Street 10. Mruczek imieniem Larry został adoptowany 15 lutego 2011 roku z londyńskiego schroniska dla zwierząt Battersea Dogs & Cats Home ze względu na swoje nadzwyczajne umiejętności polowania na myszy. 

Larry jest pierwszym mieszkańcem oficjalnej rezydencji brytyjskiego premiera, który otrzymał tytuł Chief Mouser, czyli naczelnego myszołowa. W ciągu minionej dekady koci urzędnik dbał o porządek, wyglądając szkodników na ulicy, ale miał także niedyplomatyczną bójkę z Palmerstonem, czyli mieszkańcem pobliskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kot z MSZ porzucił trzy lata temu sprawy polityczne i postanowił przenieść się na kocią emeryturę.

Larry przez cały swój pobyt w rezydencji premiera Wielkiej Brytanii zyskał sympatię dziennikarzy, fotografów i ekip telewizyjnych, którzy rozpieszczają go głaskaniem, a nawet przekąskami. Zwierzak ocierał się o wiele światowych przywódców. Pozwolił się pogłaskać Barackowi Obamie, ale co ciekawe, zablokował odjazd Donalda Trumpa, okupując miejsce pod opancerzoną prezydencką limuzyną.

Warto przypomnieć także, że Larry nie jest kotem, który pozwoli sobie “w kaszę dmuchać”. Wręcz przeciwnie, bardzo uważnie strzeże porządku wokół swojego małego królestwa. W 2022 roku postanowił przegonić dwukrotnie większego od siebie lisa, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Pokazali, co wyłoniło się z Bałtyku. Doliczyli się prawie 600, zdjęcia zachwycają Bezdomny kot zapukał do okna. Gdy go wpuścili do domu, pokazał, czego pragnie

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Co z kotem Larrym?

W czwartek 4 lipca Wielka Brytania wybierała nowy parlament. Wyniki są miażdżące dla aktualnego premiera Rishi Sunaka, który po niespełna dwóch latach musi złożyć rezygnację z tej funkcji. 

W Izbie Gmin przewagą wygrała Partia Pracy, która może liczyć na 410 mandatów, na drugim miejscu uplasowała się Partia Konserwatywna z 131 miejscami, a na trzecim Liberalni Demokraci, którzy uzyskali 61 mandatów. Nowym premierem został Keir Starmer, brytyjski prawnik i polityk, który od 2020 roku jest przewodniczącym Partii Pracy. 

EN_01625287_0329.jpg
Fot. JUSTIN TALLIS/AFP/East News, Keir Starmer

Kot Larry będzie miał nowego współlokatora

Czy pozycja Larry'ego na Downing Street 10 jest zagrożona? Fani zwierzęcej gwiazdy mogą odetchnąć z ulgą, bowiem kot Larry "współpracował" już z pięcioma premierami Wielkiej Brytanii i nic nie wskazuje na to, by miał ustąpić ze stanowiska. 

Jak pisze Reuters, jedyną znaczącą zmianą w najbliższych miesiącach jest obecność innego zwierzęcia w rezydencji premiera - i tym razem nie będzie to pies. Keir Starmer jest bowiem właścicielem kota o imieniu JoJo, którego niebawem czeka przeprowadzka na Downing Street. Biorąc pod uwagę wcześniejszą potyczkę Larry'ego z Palmerstonem, ciepłe powitanie JoJo stoi pod znakiem zapytania.

Larry rozpoczął swoją polityczną karierę z Davidem Cameronem, a następnie sprawował funkcję Głównego Myszołapa w służbie Sekretariatu Gabinetu z Theresą May, Borisem Johnsonem, Liz Truss i Rishim Sunakiem. Przez cały czas miał do czynienia z reprezentantami Partii Konserwatywnej, jednak Keir Starmer wywodzi się z Partii Pracy. Ciekawe czy “panowie” dogadają się i czy ich poglądy będą się bardzo różnić. Larry już czeka na nowego współlokatora.

EN_01535683_0839.jpg
Fot. SUSANNAH IRELAND/AFP/East News, Kot Larry
Tagi: kot koty gwiazdy
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?