Swiatzwierzat.pl
Pies biega

Pixabay.com/whidinst/CC0

Pies nie reaguje na nawoływania? Znamy przyczynę, oto 4 proste triki na przywołanie psa

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał się z sytuacją , gdy mimo ciągłych nawoływań, pies nie chciał podejść. A może problem dotyczy Twojego pupila? Znasz tę sytuację: Ty wołasz czworonoga, a on nic sobie z tego nie robi i biega jak oszalały? Sprawdzamy dl

Twój pies ciągle ucieka, a Ty nie potrafisz go złapać? A może podczas spacerów oddala się i nie reaguje na wołania? Pies doskonale Cię słyszy, jednak nie robi sobie nic z wydawanych przez Ciebie komend, a Ty już nie wiesz co robić? Przygotowaliśmy listę 4 rad, które sprawią, że współpraca z czworonogiem będzie przyjemniejsza.

Pies nie reaguje na wołanie

Jeżeli Twój pupil nie reaguje na nawoływanie, to znak, że gdzieś został popełniony błąd. Dziś sprawdzimy jak nauczyć psa reagowania na wołanie. Wypracowanie właściwej reakcji jest niezmiernie istotne, jednak wymaga konsekwencji, czasu i odpowiedniej strategii. Dlaczego to ważne? Jeżeli jesteśmy z naszym pupilem w bezpiecznym, ogrodzonym ogrodzie, nic złego się nie dzieje. Jednak w sytuacji, gdy psiak ucieka nam na ruchliwej ulicy lub w parku, zaczyna się robić niebezpiecznie. 

Co należy robić, gdy już nasz psiak da w długą i nam ucieknie? Po pierwsze nie należy gonić psa. Zwierzę taką gonitwę odbierze, jako zachętę do dalszej zabawy i zacznie przed Tobą jeszcze mocniej uciekać. Co zatem czynić? Przede wszystkim musisz nakłonić psa do przyjścia. Jak to zrobić? Najpierw musisz zwrócić uwagę psa i zwrócić ją na siebie. Możesz krzyknąć lub podskoczyć, pies wówczas będzie zaciekawiony i chętniej przyjdzie do Ciebie.

Drugim sposobem, na przywołanie psa jest... ucieczka przed nim. Jeżeli Twój pies zerwał się ze smyczy, zacznij biec w przeciwny kierunku. Zwierzak będzie nieco zdziwiony takim obrotem sprawy, ale chętnie podejmie próbę dogonienia Cię.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Pies nie chce przyjść. Co robić?

Innym sposobem, na zaproszenie psiaka do naszego towarzystwa będzie najzwyczajniejsze przykucnięcie. Pies dużo chętniej podejdzie do osoby, która kuca lub leży, niż do osoby w pozycji stojącej. Aby wzmocnić efekt, możemy poruszać ramionami, albo udawać, że coś znaleźliśmy. Psiak powinien wyrazić zainteresowanie i podejść do nas, aby zbadać sprawę. 

Spróbować też możemy po prostu podejść do psa, pamiętając o tym, żeby nie biegać. Krok powinien być pewny i stanowczy. Warto przy tym mówić do psa, jednak nie wolno krzyczeć, ponieważ sprawi to, że zwierzak jeszcze bardziej się wystraszy i zacznie uciekać jeszcze dalej. Przemawiając używajmy naszego normalnego głosu, bądźmy spokojni i opanowani.

Dlaczego w ogóle psy ignorują swoich opiekunów? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że zwierzęta nie robią tego ze złośliwości. Powody są nieco inne. Po pierwsze pies, może w ogóle nie rozumieć, o co Ci chodzi, że oczekujesz, aby do Ciebie podszedł. Przecież przez cały dzień zwracasz się do niego po imieniu i nie oczekujesz, że będzie za każdym razem przychodził.

Psy także mogą bać się konsekwencji. Zastanów się, jak zachowujesz się, gdy Twój pupil w końcu do Ciebie przyjdzie po ucieczce za kotem? Krzyczysz, wyzywasz go, stosujesz kary? No właśnie, pies wie, że przyjście nie wiąże się z niczym przyjemnym, więc po co ma to robić? Zamiast kar stosuj nagrody i pochwały, gdy pies zrobi coś dobrze.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >