Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies nie reaguje na nawoływania? Znamy przyczynę, oto 4 proste triki na przywołanie psa
Oktawian Góral
Oktawian Góral 27.02.2021 01:00

Pies nie reaguje na nawoływania? Znamy przyczynę, oto 4 proste triki na przywołanie psa

Pies biega
Pixabay.com/whidinst/CC0

Twój pies ciągle ucieka, a Ty nie potrafisz go złapać? A może podczas spacerów oddala się i nie reaguje na wołania? Pies doskonale Cię słyszy, jednak nie robi sobie nic z wydawanych przez Ciebie komend, a Ty już nie wiesz co robić? Przygotowaliśmy listę 4 rad, które sprawią, że współpraca z czworonogiem będzie przyjemniejsza.

Pies nie reaguje na wołanie

Jeżeli Twój pupil nie reaguje na nawoływanie, to znak, że gdzieś został popełniony błąd. Dziś sprawdzimy jak nauczyć psa reagowania na wołanie. Wypracowanie właściwej reakcji jest niezmiernie istotne, jednak wymaga konsekwencji, czasu i odpowiedniej strategii. Dlaczego to ważne? Jeżeli jesteśmy z naszym pupilem w bezpiecznym, ogrodzonym ogrodzie, nic złego się nie dzieje. Jednak w sytuacji, gdy psiak ucieka nam na ruchliwej ulicy lub w parku, zaczyna się robić niebezpiecznie. 

Co należy robić, gdy już nasz psiak da w długą i nam ucieknie? Po pierwsze nie należy gonić psa. Zwierzę taką gonitwę odbierze, jako zachętę do dalszej zabawy i zacznie przed Tobą jeszcze mocniej uciekać. Co zatem czynić? Przede wszystkim musisz nakłonić psa do przyjścia. Jak to zrobić? Najpierw musisz zwrócić uwagę psa i zwrócić ją na siebie. Możesz krzyknąć lub podskoczyć, pies wówczas będzie zaciekawiony i chętniej przyjdzie do Ciebie.

Drugim sposobem, na przywołanie psa jest... ucieczka przed nim. Jeżeli Twój pies zerwał się ze smyczy, zacznij biec w przeciwny kierunku. Zwierzak będzie nieco zdziwiony takim obrotem sprawy, ale chętnie podejmie próbę dogonienia Cię.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Pies nie chce przyjść. Co robić?

Innym sposobem, na zaproszenie psiaka do naszego towarzystwa będzie najzwyczajniejsze przykucnięcie. Pies dużo chętniej podejdzie do osoby, która kuca lub leży, niż do osoby w pozycji stojącej. Aby wzmocnić efekt, możemy poruszać ramionami, albo udawać, że coś znaleźliśmy. Psiak powinien wyrazić zainteresowanie i podejść do nas, aby zbadać sprawę. 

Spróbować też możemy po prostu podejść do psa, pamiętając o tym, żeby nie biegać. Krok powinien być pewny i stanowczy. Warto przy tym mówić do psa, jednak nie wolno krzyczeć, ponieważ sprawi to, że zwierzak jeszcze bardziej się wystraszy i zacznie uciekać jeszcze dalej. Przemawiając używajmy naszego normalnego głosu, bądźmy spokojni i opanowani.

Dlaczego w ogóle psy ignorują swoich opiekunów? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że zwierzęta nie robią tego ze złośliwości. Powody są nieco inne. Po pierwsze pies, może w ogóle nie rozumieć, o co Ci chodzi, że oczekujesz, aby do Ciebie podszedł. Przecież przez cały dzień zwracasz się do niego po imieniu i nie oczekujesz, że będzie za każdym razem przychodził.

Psy także mogą bać się konsekwencji. Zastanów się, jak zachowujesz się, gdy Twój pupil w końcu do Ciebie przyjdzie po ucieczce za kotem? Krzyczysz, wyzywasz go, stosujesz kary? No właśnie, pies wie, że przyjście nie wiąże się z niczym przyjemnym, więc po co ma to robić? Zamiast kar stosuj nagrody i pochwały, gdy pies zrobi coś dobrze.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?