Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak oduczyć psa szczekania? 5 wskazówek, które uchronią cię od mandatu
Oktawian Góral
Oktawian Góral 24.03.2022 18:36

Jak oduczyć psa szczekania? 5 wskazówek, które uchronią cię od mandatu

Jak oduczyć psa szczekania?
pixabay.com/dahancoo/CC0

Musisz podnosić głos, bo Twój rozgadany psiak nie dopuszcza Cię do głosu? A może Twój czworonóg funduje Ci nocne pobudki, bo na dźwięk sąsiada wchodzącego do bloku podnosi alarm na całą dzielnicę? Widok liścia kołyszącego się na wietrze, jest dla Twojego psiaka idealnym powodem do głośnej opowieści? Jeżeli na te pytania odpowiadasz twierdząco, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak oduczyć psa szczekania?

Przede wszystkim, tak jak wspomnieliśmy, szczekanie to naturalny sposób psiej komunikacji. Nie da się go wyeliminować całkowicie. Można jednak próbować ograniczać psie hałasy, jeżeli nasz pupil wydaje ich stanowczo za dużo i są one zbyt głośne. O czym należy pamiętać? 

Po pierwsze: tresurę psa należy zacząć w wieku szczenięcym. Pies, któremu po wielu latach zaczniemy zwracać uwagę, że zachowuje się niestosownie, zupełnie nie będzie rozumiał, dlaczego nagle przestało nam się podobać jego postępowanie. Pamiętajmy więc, że rozgadany szczeniak wyrośnie na równie gadatliwego dorosłego psiaka. To, co nam się może wydawać urocze w psim niemowlęctwie, nie musi takie być, gdy psiaczek będzie już duży. Psy nie wyrastają z nawyków, które nabyły w młodości.

Aby próbować nieco wyciszyć naszego podopiecznego, musimy zrozumieć dlaczego on właściwie szczeka. Musimy bacznie obserwować sytuacje, gdy nasz psiak staje się zbyt głośny. Jak podaje autorka bloga psy.pl, jedną z takich sytuacji jest dźwięk dzwonka lub domofonu. Psy bardzo często "uruchamiają się", gdy tylko usłyszą dźwięk oznajmiający gości. Jest to niezwykle irytujące - zarówno dla nas, naszych sąsiadów, ale też gości, którzy przecież mogą bać się psów, a szczekanie na pewno nie ułatwi pokonanie lęku.

Jak sobie poradzić z takim zachowaniem? Blog radzi, by nagrać na telefon sygnał dzwonka i puszczać go psu, podając w tym czasie przysmaki. Wówczas psiak skojarzy dźwięk z czymś miłym i przyjemnym. Taki trening powinien poskutkować tym, że pies nie będzie panicznie (i głośno!) zachowywał się na dźwięk dzwonka.

Zlęknieni wymuszacze

Psy to zwierzęta ciekawe. Wiele ras jest jednak płochliwych i strachliwych. Szczekanie to jeden ze sposobów, by zakomunikować nam, że nasze pisaki czują się zagrożone. Jeżeli wiemy, że coś wywołuje strach u naszego pupila, powinniśmy starać się tego unikać. Można to robić przez powolne i spokojne wycofanie się z miejsca, w którym znajduje się "niebezpieczny" obiekt. Warto także nagradzać smakołykami za spokojne i ciche zachowanie. W przypadku, gdy okoliczności nie pozwalają na uniknięcie konfrontacji, warto przykucnąć koło naszego psa, by pokazać mu, że jesteśmy w tym razem z nim.

Są też psy, które szczekają, by coś wymusić. Najczęściej ma to miejsce, gdy opiekunowie spożywają posiłki. Niestety, często to wina nasza i naszych współdomowników, którzy podrzucali pieskowi smakołyki z talerza pod stołem, bo przecież tak słodko prosił. Pies nauczył się, że może swoimi szczeknięciami wymuszać dodatkowe porcje jedzenia. W tym aspekcie należy wprowadzić dyscyplinę. Ani my, ani nasi domownicy, ani nasi goście nie powinni zwracać uwagi na szczeknięcia psa, ignorować je.

Jeżeli chcemy nieco wyciszyć naszego psa, absolutnie nie możemy na niego krzyczeć, gdy ten zaczyna szczekać! Dla psa to sygnał, że coś jest nie tak, skoro człowiek też jest głośny. Pies myśli, że podniesiony przez niego alarm jest słuszny, ponieważ i my alarmujemy podniesionym głosem innych. Nie nakręcajmy więc w ten sposób psa i zachowajmy spokój.

Są też zwierzęta, które szczekaniem reagują dosłownie na wszystko - przelatujacego ptaka, spadającą kroplę wody, sąsiada idącego po klatce schodowej. W przypadku tak zintensyfikowanych zachowań trudno będzie zaradzić coś w domowym zaciszu i konieczna może okazać się wizyta u psiego behawiorysty lub odpowiedniego terapeuty.

Ograniczenie intensywności psich szczeknięć spowoduje, że uda nam się uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji - kłótni z sąsiadami, którzy mają już dość uciążliwego i głośnego mieszkańca bloku, wizyt policji za zakłócanie ciszy nocnej, czy wystraszonych szczekaniem gości, których zapraszamy pod nasz dach. Pamiętajmy jednak, że umiarkowane szczekanie jest naturalne i normalne.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt: