Jak sprawić, aby pies słuchał? 6 praktycznych wskazówek
Jak sprawić, aby pies słuchał? Nieposłuszny pupil może doprowadzić właściciela na skraj wytrzymałości. Zazwyczaj mamy dobry powód, by wydać psu daną komendę. Często mamy na względzie jego bezpieczeństwo, na przykład każąc mu zatrzymać się przed ruchliwą ulicą lub nie jeść jedzenia, które znalazł na ziemi. W takich sytuacjach liczy się też czas reakcji.
Jak sprawić, aby pies słuchał?
By pies reagował na twoje polecenia, zwierzak musi być spokojny i szanować twój autorytet. Powinien patrzeć na Ciebie jak na przewodnika stada, który zawsze ma rację. Jak osiągnąć taką pozycję?
1. Pozbądź się nadmiaru energii - Efektywna komunikacja z nadaktywnym zwierzakiem jest praktycznie niemożliwa. Podekscytowany pupil nie jest w stanie skupić się na tym, co próbujemy mu przekazać, a co dopiero wykonać naszego polecenia. Przed nauką nowych komend zabierz czworonoga na długi, lecz niezbyt forsowny spacer. Po powrocie powinien być bardziej skory do nauki.
2. Bądź konsekwentny - Nie wydawaj zbyt wielu poleceń naraz, najpierw zadbaj o to, by pies opanował jedną komendę lub zasadę, potem wprowadzaj inne. Upewnij się, że wszyscy domownicy mają w stosunku do pupila te same oczekiwania. Na przykład, jeśli próbujesz odzwyczaić psa od żebrania przy stole, upewnij się, że nikt nie ulega jego błagalnemu spojrzeniu.
3. Opanuj się - Psi przywódca stada odznacza się pewnością siebie i spokojem. Takie same cechy musi wykazywać wobec pupila jego właściciel. Krzyki, piski i powtarzanie w kółko tej samej komendy nic nie dadzą.
4. Upewnij się, że pies zna komendy - W niektórych wypadkach pupil mógł po prostu zapomnieć, co ma zrobić, słysząc dane słowo. Niektóre czworonogi potrzebują nawet tysięcy powtórzeń, by naprawdę opanować komendę.
5. Spróbuj komunikować się nie tylko werbalnie - Choć psy są w stanie wychwytywać różne słowa, czy nawet wyrażenia lub zdania z ludzkiej mowy, w niektórych wypadkach efektywniejsza będzie komunikacja niewerbalna. Można też połączyć oba te sposoby, wypowiadając komendę, możemy wykonać gest, kojarzony z ruchem potrzebnym do jej wykonania.
6. Zwróć uwagę na emocje psa - Wiele czworonogów odczuwa wiele emocji naraz. Widząc innego psa, mogą być podekscytowane perspektywą zabawy, bać się go czy odczuwać instynktowną potrzebę obrony swojego terenu. Mieszanka różnych odczuć może sprawić, że zwierzak w ogóle nie zrozumie komendy, lub znajdzie się w jeszcze większym konflikcie wewnętrznym.
Powody psiego nieposłuszeństwa mogą być różne. Jeśli jednak zależy ci na twoim pupilu, nie powinieneś się poddawać, czy stwierdzać, że "ten pies po prostu tak ma". Wypróbuj powyższe wskazówki lub zasięgnij rady profesjonalisty.
Źródło: ceasarsway.com