Swiatzwierzat.pl
pies słucha

unsplash.com/ Reed Shepherd

Jak sprawić, aby pies słuchał? 6 praktycznych wskazówek

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Jak sprawić, aby pies słuchał? Wielu właścicieli zwierząt nie ma pojęcia, jak wymóc na nich posłuszeństwo. Niektórzy próbują nawet stosować kary wobec niesfornego pupila, behawioryści jednak krytykują takie metody. Poniżej opiszemy 6

Jak sprawić, aby pies słuchał? Nieposłuszny pupil może doprowadzić właściciela na skraj wytrzymałości. Zazwyczaj mamy dobry powód, by wydać psu daną komendę. Często mamy na względzie jego bezpieczeństwo, na przykład każąc mu zatrzymać się przed ruchliwą ulicą lub nie jeść jedzenia, które znalazł na ziemi. W takich sytuacjach liczy się też czas reakcji.

Jak sprawić, aby pies słuchał?

By pies reagował na twoje polecenia, zwierzak musi być spokojny i szanować twój autorytet. Powinien patrzeć na Ciebie jak na przewodnika stada, który zawsze ma rację. Jak osiągnąć taką pozycję?

1. Pozbądź się nadmiaru energii - Efektywna komunikacja z nadaktywnym zwierzakiem jest praktycznie niemożliwa. Podekscytowany pupil nie jest w stanie skupić się na tym, co próbujemy mu przekazać, a co dopiero wykonać naszego polecenia. Przed nauką nowych komend zabierz czworonoga na długi, lecz niezbyt forsowny spacer. Po powrocie powinien być bardziej skory do nauki.

2. Bądź konsekwentny - Nie wydawaj zbyt wielu poleceń naraz, najpierw zadbaj o to, by pies opanował jedną komendę lub zasadę, potem wprowadzaj inne. Upewnij się, że wszyscy domownicy mają w stosunku do pupila te same oczekiwania. Na przykład, jeśli próbujesz odzwyczaić psa od żebrania przy stole, upewnij się, że nikt nie ulega jego błagalnemu spojrzeniu.

3. Opanuj się - Psi przywódca stada odznacza się pewnością siebie i spokojem. Takie same cechy musi wykazywać wobec pupila jego właściciel. Krzyki, piski i powtarzanie w kółko tej samej komendy nic nie dadzą. 

4. Upewnij się, że pies zna komendy - W niektórych wypadkach pupil mógł po prostu zapomnieć, co ma zrobić, słysząc dane słowo. Niektóre czworonogi potrzebują nawet tysięcy powtórzeń, by naprawdę opanować komendę.

5. Spróbuj komunikować się nie tylko werbalnie - Choć psy są w stanie wychwytywać różne słowa, czy nawet wyrażenia lub zdania z ludzkiej mowy, w niektórych wypadkach efektywniejsza będzie komunikacja niewerbalna. Można też połączyć oba te sposoby, wypowiadając komendę, możemy wykonać gest, kojarzony z ruchem potrzebnym do jej wykonania.

6. Zwróć uwagę na emocje psa - Wiele czworonogów odczuwa wiele emocji naraz. Widząc innego psa, mogą być podekscytowane perspektywą zabawy, bać się go czy odczuwać instynktowną potrzebę obrony swojego terenu. Mieszanka różnych odczuć może sprawić, że zwierzak w ogóle nie zrozumie komendy, lub znajdzie się w jeszcze większym konflikcie wewnętrznym.

Powody psiego nieposłuszeństwa mogą być różne. Jeśli jednak zależy ci na twoim pupilu, nie powinieneś się poddawać, czy stwierdzać, że "ten pies po prostu tak ma". Wypróbuj powyższe wskazówki lub zasięgnij rady profesjonalisty.

Źródło: ceasarsway.com

Tagi:

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >

Psy

W głowie się nie mieści, co stało się z ciałem pitbulla. Nikt nie miał odwagi choćby go dotknąć

Czytaj więcej >

Psy

50 psów umierało z głodu. Koszmar w pseudohodowli nowofundlandów trwał od lat

Czytaj więcej >

Psy

Czy sprzedasz swojego psa? Poruszający eksperyment społeczny przywraca wiarę w ludzi

Czytaj więcej >

Psy

Film z lecznicy dla zwierząt trafił do sieci. Pokazali, jak weterynarz traktuje swoich pacjentów

Czytaj więcej >