Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego psy przekręcają głowę, gdy do nich mówimy?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.11.2010 01:00

Dlaczego psy przekręcają głowę, gdy do nich mówimy?

Piesek kręci głową
unsplash/Matt Walsh

Każdy właściciel czworonoga z pewnością zauważył, że psom zdarza się nadstawiać uszy i przechylać głowę raz w jedną, a raz w drugą stronę, gdy do nich mówimy. To jeden z najurokliwszych widoków, jakie możemy zaobserwować. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego nasi podopieczni przyjmują właśnie taką pozycję? Zastanawialiście się kiedyś, czy przechylanie głowy przez psa oraz intensywny kontakt wzrokowy świadczy o tym, że nasz czworonożny przyjaciel słucha nas z uwagą? Badacze przekonują, że w tym geście kryje się dodatkowe znaczenie.

"Człowieku, co ty wygadujesz?!"

Co do tego, że psy rozumieją pojedyncze słowa ludzkiej mowy, nie ma chyba najmniejszych wątpliwości. W końcu niemal każdy pupil potrafi doskonale skojarzyć, z czym wiążą się takie hasła jak "spacerek", "piłeczka", czy "jedzonko". Jeśli przy wypowiadaniu tych słów użyjemy odpowiedniej tonacji, wówczas pies na bank zacznie kręcić główką na boki.

Okazuje się jednak, że psy przechylają głowę nie tylko po to, aby lepiej usłyszeć swojego właściciela. Zdaniem emerytowanego profesora z University of British Columbia Stanleya Corena, przechylanie głowy przez psa jest związane z odbieraniem bodźców wzrokowych.

Z powodu wysuniętej kufy psy widzą świat z zupełnie innej perspektywy. Kiedy pysk zasłania im część pola widzenia, przekręcenie głowy pozwala im lepiej widzieć nasze usta.

Wsłuchiwanie się w nieznane mu dźwięki oraz wpatrywanie się w naszą twarz pozwala psom na odczytanie stanu emocjonalnego osoby, która do nich mówi, a co za tym idzie, pozwala im na odszyfrowanie naszych intencji.

Nasza mowa ciała i mimika pozwala im lepiej zrozumieć, co mamy im do przekazania. Obserwujące nas zwierzaki nieustannie analizują, czy zapraszamy je na przechadzkę, chwalimy za dobrze wykonaną komendę, czy karcimy za kradzież kapcia. W ocenie pomaga im też tzw. szósty zmysł, czyli psia intuicja.

Trening pamięci

Co więcej, po przeczytaniu niedawno opublikowanych wyników badań, przeprowadzonych przez pracowników węgierskiego Eötvös Loránd University (ELTE), jako pierwsze nasuwa się spostrzeżenie, iż psy zachowują się w ten sposób, kiedy skupiają uwagę lub próbują przywołać coś z pamięci.

Podczas przeprowadzonego badania naukowcy badali umiejętności psów do zapamiętywania nazw różnych przedmiotów. Po 3 miesiącach treningów bezbłędne wykonanie testu udało się wyłącznie siedmiu z czterdziestu badanych psów rasy border collie. Oprócz tego, badacze wysunęli teorię, że gdy czworonogi przekręcają głowę, szukają w pamięci wspomnienia związanego z konkretnym słowem i próbują dopasować je np. do odpowiedniej zabawki. Przechylanie głowy na jedną ze stron może więc być związane z przetwarzaniem informacji.

Warto przy tym wspomnieć, że zwierzaki przekrzywiają głowę zwykle na jedną stronę, niezależnie od tego, z której strony psa stał właściciel. Można więc uznać, że jest to swoista cecha fizjologiczna, jak na przykład lewo- czy praworęczność u ludzi. Nie ulega też wątpliwości, że psy chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę i otrzymać nagrodę. Jeśli w przeszłości przekrzywianie głowy wywołało u ciebie pozytywną reakcję, pies z pewnością to zapamiętał i będzie próbował to powtórzyć. Te inteligentne zwierzaki wiedzą, że zrobienie słodkiej minki zagwarantuje im ciasteczko czy pogłaskanie po głowie.

Źródło: focus.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!