Swiatzwierzat.pl > Psy > Psy mają miłość w genach. Nowe badania wskazują, że psiaki same garną się do ludzi tuż po urodzeniu
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:42

Psy mają miłość w genach. Nowe badania wskazują, że psiaki same garną się do ludzi tuż po urodzeniu

szczeniaki
pixabay.com, zdjęcie poglądowe

Emily Bray, badaczka z Uniwersytetu w Arizonie, prowadzi przełomowe badania nad zachowaniem psów. Jej obserwacje dowodzą czegoś niezwykłego. Psia miłość do człowieka i wierność może być wrodzona, a nie wyuczona.

Doktor Bray zajmuje się analizą podatności szczeniąt na naukę, trening i interakcję z ludźmi. W swych ostatnich badaniach sprawdzała predyspozycje do współpracy z ludźmi u zaledwie 8-tygodniowych szczeniąt, które nigdy wcześniej nie miały z nimi kontaktu. Wyniki eksperymentów są zaskakujące.

Psy rodzą się z umiejętnością interakcji z ludźmi

Okazuje się, że psiaki rozumiały niektóre komendy bez żadnego wcześniejszego przygotowania, tylko na podstawie gestów i mimiki człowieka. Doktor Bray wskazuje to jako dowód na to, że psy są genetycznie predysponowane do kontaktów z ludźmi. Oczywiście, odpowiednia socjalizacja i trening mogą zdziałać cuda w przypadku każdego zwierzęcia, wiadomo już jednak, że psy mają współpracę z ludźmi zapisaną w genach i nie jest ona wyłącznie wyuczoną, nabytą umiejętnością.

Okazuje się, że ponad 40% interakcji szczeniąt z człowiekiem w czasie badań doktor Bray opierało się na odruchowych, wrodzonych reakcjach u psów. Genetyczne predyspozycje decydują także o tym, na ile dany pies będzie naturalnie zainteresowany ludźmi, ich reakcjami i mimiką.

Geny, socjalizacja i trening

Badania wykazały także, że chociaż szczenięta praktycznie rodzą się ze zdolnością reagowania na bodźce wychodzące od człowieka, to jednak inicjowania kontaktów z człowiekiem (np. proszenia, żeby otworzył im pudełko ze smakołykami), uczą się z czasem.

Innymi słowy, współczesne psy są z ludźmi w tak zażyłej relacji, że ich genom dostosował się do niej i obecnie pozwala psiakom rodzić się z umiejętnością komunikacji z człowiekiem. Trening, choć ważny, służy szlifowaniu psiego charakteru, który kształtuje się w wyniku doświadczeń z pierwszych tygodni życia (to tzw. socjalizacja pierwotna i wtórna). Nawet jednak ów ostateczny charakter psa zasadza się na jego genetycznych predyspozycja do współżycia z ludźmi.

Emily Bray planuje w najbliższym czasie odkryć, które dokładnie geny odpowiadają u psów za zdolność komunikacji z ludźmi.

Długa relacja człowieka i psa

Relacje ludzi i psów trwają od tysięcy lat. Psy domowe wywodzą się od wilków. Po raz pierwszy zostały udomowione ok. 23 tys. lat temu, prawdopodobnie na terenach Syberii. W tak długim czasie człowiek nie tylko nauczył się traktować psa jako swego najlepszego przyjaciela, ale też psy przekształciły swój genom na użytek relacji z ludźmi.

W ciągu wieków psy ramię w ramię z ludźmi polowały, broniły terenu, domu, osób i zwierząt hodowlanych, ciągnęły sanie i wózki, nosiły wiadomości, szukały zaginionych. Dziś psy pracują także jako dogoterapeuci, przewodnicy, a także w policji i służbach porządkowych. Bywają odznaczane za zasługi na rzecz swoich ojczyzn i ratowania życia.

Źródło: news.arizona.edu

Zaawansowane szkolenie psów jest możliwe dzięki ich genetycznym predyspozycjom do interakcji z ludźmi. Piesek poniżej szkoli się na boksera. Źródło: instagram/lizetteolausson

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Polecane