Swiatzwierzat.pl
labrador

Pixabay.com. Zdjęcie poglądowe

Szczekający belfer. Jak labrador odmienia życie uczniów w brytyjskiej szkole

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Takiego nauczyciela dzieciaki z Brickley Park School w Bromley w hrabstwie Essex jeszcze nie miały! Nie wystawia jedynek, nie odpytuje przy tablicy, nie zadaje pracy domowej. Za to szczeka, merda i lubi tuńczyka. Skąd labrador wziął się na stanowisku wykładowcy?

Poznajcie Selkie, 7-letnią suczkę rasy labrador. Należy do dyrektora Brickley Park School i jest oficjalnym członkiem grona pedagogicznego. Selkie pełni poważną funkcję dogoterapuety. Pomaga uczniom wyjść z kynofobii.

Czym jest kynofobia?

Choć wielu z nas może się to wydać niemożliwe, to jednak są osoby, które czują lęk przed psami. Może on wynikać z nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości, np. ugryzienia, a może po prostu z uczulenia na psią ślinę. Są wreszcie tacy, którzy boją się psów bez wyraźnego powodu, a ich strach jest irracjonalny. To kynofobia - nieuzasadniony lęk przed psami. Życie z kynofobią jest trudne, bo przecież psy spotkać można na każdym kroku.

Selkie pomaga uczniom Brickley Park School przełamać obawy przed psami w szczególności i zwierzętami w ogólności. Wmaszerowuje do sali, pewna siebie jak wytrawny pedagog, i zaczyna zajęcia. Nie ma bowiem lepszego leku na kynofobię od dogoterapii.

BeFunky-collage - 2021-06-04T093241.116

Słynny kłusownik zatrzymany, pozostawał nieuchwytny od 20 lat. Nie mieści się w głowie, czego się dopuścił

CZYTAJ DALEJ

Psy leczą stres i lęki

Dogoterapia polega na zmniejszaniu stresu i poprawianiu nastroju poprzez kontakt z psami. Nie każdy pies nadaje się na dogoterapeutę. Musi mieć odpowiednio przyjazny charakter, stabilne emocje, przewidywalne zachowania. Na całym świecie liczne szkoły i katedry behawiorystyki wystawiają psom świadectwa, uprawniające do brania udziału w dogoterapii.

Selkie jest dyplomowaną terapeutką. Jej przemiłe usposobienie, radosny wyraz pyska i wielkie oczy sprawiają, że niemal każde serce topnieje na jej widok. Stres i lęki ustępują, gdy Selki daje się pogłaskać, merdając zachęcająco ogonem.

Labrador na pełnym etacie

Właściciel Selkie, dyrektor Patrick Wenham, przyznaje, że Selkie jest pełnoprawną członkinią grona pedagogicznego w jego szkole. Pytany o jej relacje z uczniami, odpowiada:

- Uczniowie przepadają za Selkie, bo jest urocza i spokojna. W świecie pełnym stresu i wyzwań, nieustannych osądów, przyjacielski pies jest jak balsam na serce. Selkie nie osądza, jest przyjaciółką każdego. No i oczywiście nie gryzie, dlatego uczniowie z kynofobią mogą dzięki niej pokonać swoje obawy przed psami.

Selkie ma już na koncie wiele dydaktycznych sukcesów. Pomogła przezwyciężyć silną kynofobię jednemu z uczniów Birckley Park School, Alexowi Awolola.

- Młodzi ludzie często potrzebują kogoś, komu mogą się zwierzać bez strachu, że zostaną surowo ocenieni. Selkie to idealny partner dla takich osób. Zawsze słucha, a nigdy nie osądza - tłumaczy Wenham.

Ostatnio Selkie, jak każdy nauczyciel, musiała zachowywać dystans społeczny. To szczególnie trudne w przypadku psa, który garnie się do ludzi tak, jak labrador-dogoterapeuta. Mimo to Selkie dzielnie zniosła pandemię i obecnie na nowo przystępuje do swych obowiązków. Uczniowie Brickley Park School nie mogą się już doczekać.

Źródło: essexlive.news

Labradory to jedne z ulubionych psów internautów:


Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >