Swiatzwierzat.pl

unsplash.com/Irina

Jak śpi twój pies? Pozycja mówi wszystko o jego nastroju, zdrowiu i charakterze

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Pies swoją postawą potrafi powiedzieć nam wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jego temat. Zwierzaki mową ciała przekazują nam naprawdę ogromne pokłady informacji - nawet, kiedy smacznie śpią. Co mówi pozycja, w której śpi twój pies o jego nastroju i charakterze? Nie wszyscy wiedzą, ale to naprawdę kopalnia wiedzy o osobowości naszego pupila. Pozycją, którą wybiera potrafi zdradzić nawet swój stan zdrowia. Jak jest w przypadku twojego psa?

Pozycja, w jakiej śpi pies wiele zdradza

Przeciętnie pies śpi około 12-13 godzin dziennie, a szczeniak jeszcze więcej. Na pewno każdy kiedyś przyłapał swojego pupila na drzemce w dziwnym miejscu lub w nietypowej pozycji. Czy jednak zastanawialiście się, co jego postawa podczas snu zdradza o jego osobowości? To nie jedyna kwestia, jaką można wyczytać z ułożenia ciała - pies zdradza nam także swoje samopoczucie, stan zdrowia, a także to, jak się czuje w najbliższym środowisku. Przedstawiamy najbardziej powszechne w świecie psów pozycje do spania.

Pozycja snu u psa - na boku

Jeśli twój pupil śpi na boku, możesz sobie pogratulować. To oznacza, że w swoim środowisku czuje się bezpieczny i zrelaksowany. Śpiąc na boku pies pokazuje także swojemu panu, że mu ufa, a takie ułożenie ciała pozwala mu na bardzo głęboki i regenerujący sen. Mięśnie są tak rozluźnione, że psiak z pewnością obudzi się zrelaksowany i gotowy do dalszych działań.

Pies zwinięty w kłębek

Co oznacza, gdy pies śpi ułożony w ciasny kłębek? Trzymane blisko ciała łapki i ogon wskazują na to, że zwierzę być może czuje się nieco niepewnie w swoim otoczeniu, może też być z natury płochliwe i wrażliwe. Nie zawsze oznacza to, że nie ufa właścicielowi - to po prostu naturalna psia pozycja do snu, a dzięki zwinięciu w kłębek piesek chroni swoje organy. Taka pozycja jest popularna wśród psów bezdomnych, ponieważ pozwala im na stałą czujność. Zmysły zwierzaka są wówczas wyostrzone i nie zaskoczy ich żaden dźwięk czy ruch.

Pozycja do snu na grzbiecie

Bardzo rzadko spotykana pozycja, gdyż większość psów nie lubi układać się na grzbiecie. Dlaczego? Z jednego prostego powodu - są wówczas najbardziej bezbronne. Jeśli twój pies śpi spokojnie na plecach, oznacza to nic innego, jak fakt, że jest bardzo zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Dzięki odsłonięciu brzucha szybko się także ochładza, w upalne dni można więc częściej zobaczyć zwierzaki ułożone na grzbiecie.

Tagi:

PiesBehawiorysta

Podobne artykuły

Psy

Jest techniczką weterynarii. Wskazała 4 rasy psów, które są najgorszymi pacjentami
Czytaj więcej >

Psy

Rodzina na wakacjach zapozowała do zdjęcia. Bezdomny piesek zdecydowanie skradł całe show
Czytaj więcej >

Psy

Spacerował z psem po plaży. Omal nie porwała ich gigantyczna fala
Czytaj więcej >

Psy

Owczarek niemiecki poznaje małe kocięta. Pies chciał rządzić, role szybko się odwróciły
Czytaj więcej >

Psy

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Wszystko zaczęło się od całowania zwierzaków domowych
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele lokalu dosadnie o tym, co myślą o psach w restauracji. Wystawiono tabliczkę
Czytaj więcej >
Zuza Siwek

Wydawca w portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]