Swiatzwierzat.pl
śpiący pies

unsplash.com/Irina

Jak śpi twój pies? Pozycja mówi wszystko o jego nastroju, zdrowiu i charakterze

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Pies potrafi sobie zrobić legowisko z każdej powierzchni i usnąć, gdzie tylko mu się żywnie podoba. Czy zastanawiałeś się jednak, co oznacza pozycja, w której śpi twój pupil? Tak niepozorna rzecz wcale nie jest przypadkowa. To, w jaki spos&o

Pies swoją postawą potrafi powiedzieć nam wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jego temat. Zwierzaki mową ciała przekazują nam naprawdę ogromne pokłady informacji - nawet, kiedy smacznie śpią. Co mówi pozycja, w której śpi twój pies o jego nastroju i charakterze? Nie wszyscy wiedzą, ale to naprawdę kopalnia wiedzy o osobowości naszego pupila. Pozycją, którą wybiera potrafi zdradzić nawet swój stan zdrowia. Jak jest w przypadku twojego psa?

Pozycja, w jakiej śpi pies wiele zdradza

Przeciętnie pies śpi około 12-13 godzin dziennie, a szczeniak jeszcze więcej. Na pewno każdy kiedyś przyłapał swojego pupila na drzemce w dziwnym miejscu lub w nietypowej pozycji. Czy jednak zastanawialiście się, co jego postawa podczas snu zdradza o jego osobowości? To nie jedyna kwestia, jaką można wyczytać z ułożenia ciała - pies zdradza nam także swoje samopoczucie, stan zdrowia, a także to, jak się czuje w najbliższym środowisku. Przedstawiamy najbardziej powszechne w świecie psów pozycje do spania.

Pozycja snu u psa - na boku

Jeśli twój pupil śpi na boku, możesz sobie pogratulować. To oznacza, że w swoim środowisku czuje się bezpieczny i zrelaksowany. Śpiąc na boku pies pokazuje także swojemu panu, że mu ufa, a takie ułożenie ciała pozwala mu na bardzo głęboki i regenerujący sen. Mięśnie są tak rozluźnione, że psiak z pewnością obudzi się zrelaksowany i gotowy do dalszych działań.

Pies zwinięty w kłębek

Co oznacza, gdy pies śpi ułożony w ciasny kłębek? Trzymane blisko ciała łapki i ogon wskazują na to, że zwierzę być może czuje się nieco niepewnie w swoim otoczeniu, może też być z natury płochliwe i wrażliwe. Nie zawsze oznacza to, że nie ufa właścicielowi - to po prostu naturalna psia pozycja do snu, a dzięki zwinięciu w kłębek piesek chroni swoje organy. Taka pozycja jest popularna wśród psów bezdomnych, ponieważ pozwala im na stałą czujność. Zmysły zwierzaka są wówczas wyostrzone i nie zaskoczy ich żaden dźwięk czy ruch.

Pozycja do snu na grzbiecie

Bardzo rzadko spotykana pozycja, gdyż większość psów nie lubi układać się na grzbiecie. Dlaczego? Z jednego prostego powodu - są wówczas najbardziej bezbronne. Jeśli twój pies śpi spokojnie na plecach, oznacza to nic innego, jak fakt, że jest bardzo zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Dzięki odsłonięciu brzucha szybko się także ochładza, w upalne dni można więc częściej zobaczyć zwierzaki ułożone na grzbiecie.

Pozycja na sfinksa

Niektóre pieski lubią leżeć na brzuchu, z wyciągniętymi przednimi łapkami, na których spoczywa głowa. Takie ułożenie pozwala raczej na krótką drzemkę, niż głęboki sen, a wszystko przez sposób rozłożenia kończyn. Najczęściej śpią tak psy, które wiedzą, że muszą być uważne i obserwować, co się wokół nich dzieje.

Pozycja na Supermana

Wyciągnięte przednie i tylne łapki świadczą o głębokim relaksie, ale i gotowości do ewentualnego działania. Psu łatwo zerwać się z takiej pozycji na cztery łapy i zareagować na wszystko, co się wokół niego dzieje. Nie będzie jednak szczególnie zrelaksowany po drzemce w pozycji z rozłożonymi nienaturalnie łapami.

A jak śpi twój pies? Może jeszcze inaczej?

źródła: psy.pl, kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >