Znudzony kot wygrzewa się w Słońcu.
Źródło: PickPik

Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka

28 Października 2020

Kot, pomimo powszechnego przekonania o byciu samotnikiem, jest zwierzęciem, które ceni sobie towarzystwo. Ważne jest więc, aby zadbać o dobre samopoczucie naszego zwierzęcia, gdy nas nie ma w domu. Znudzony kot potrafi wyrządzić wiele szkód swojemu otoczeniu i, co gorsza, sobie samemu.

Jeżeli Twój kot nagle zaczął niszczyć meble, załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, przytył lub wylizuje swoje futro aż do krwi, to mogą być to objawy znudzenia. Kot z natury jest zwierzęciem lubiącym towarzystwo, pozostawiony bez bodźców, które mogą go zająć podczas naszej nieobecności w domu, może zacząć się źle zachowywać.

Golden retriever codziennie wyrzuca piłkę za płot. Powód sprawia, że trudno się nie roześmiaćGolden retriever codziennie wyrzuca piłkę za płot. Powód sprawia, że trudno się nie roześmiaćCzytaj dalej

Nuda u kota może być niebezpieczna

Osamotnione i znudzone koty zaczynają zdradzać oznaki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Najczęstszym ich objawem jest objadanie się. Koty, które mają dostęp do dużych ilości pożywienia mogą w krótkim okresie przybrać na wadze nawet do 30% masy ciała. Takie zjawisko może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia naszego czworonoga i pojawienia się cukrzycy lub zwyrodnień stawów.

Jak podkreśla ekspertka do spraw behawiorystki z przychodni weterynaryjnej Cztery łapy i Ty, Agnieszka Janeczek, najczęściej do objadania się u kota doprowadza sam właściciel. Chcąc zrekompensować mu długi okres rozłąki, zostawia mu nadprogramowe ilości karmy i smakołyków w domu. Specjalistka zauważa, że właściciele uważają najczęściej, że nagła zmiana wagi u kota podyktowana jest, np. sterylizacją, co jest błędnym założeniem.

Objadanie się, to jednak dopiero początek. Znudzony kot potrafi zacząć niszczyć meble, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, zjadać fragmenty ubrań (bawełnianych) i lizać swoje futerko aż do krwi. Są jednak proste sposoby na to, by zaradzić nudzie u kota i zaanimować mu czas, który spędza w samotności.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Trzy wielkie psy powoli zbliżają się do kota. Po chwili dzieje się rzecz nie do przewidzeniaTrzy wielkie psy powoli zbliżają się do kota. Po chwili dzieje się rzecz nie do przewidzeniaCzytaj dalej

Koty potrafią się zająć sobą

Kot lubi przebywać sam w momencie polowania. To odróżnia go od psów, które zawsze polowały w stadach, w których każdy specjalizował się w innym etapie polowania na zwierzynę. Koty na polowania udają się same, jednak po złapaniu zdobyczy chętnie się nią dzielą, a w wolnym czasie lubią przebywać w towarzystwie. Zwierzęta te uczą się również godzin, w których ich właściciel wraca do domu i stają się wtedy o wiele aktywniejsze. Warto pamiętać, żeby wtedy poświecić chwilę na wspólną zabawę.

Jeżeli zaś wychodzimy z domu na dłuższy czas zadbajmy o to, by kot miał co robić w tym czasie. Rozwiązań jest kilka i wszystkie są stosunkowo proste i tanie w wykonaniu. Możemy ukryć mu kilka smaczków w różnych miejscach w mieszkaniu, dzięki temu kot będzie mógł ich szukać. Warto zamontować mu również półkę, z której będzie mógł obserwować otaczający go świat. Dobrym i tanim rozwiązaniem jest też rozwieszenie sznurków o różnej grubości i długości, którymi kot będzie się mógł bawić w każdym momencie.

Kobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebieKobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebieCzytaj dalej

Istnieją również liczne zabawki, które można kupić w sklepach zoologicznych. Możemy w nich znaleźć specjalne przyciski, które przykleja się na ścianę, jeżeli nasz pupil naciśnie przycisk, otwiera się skrytka ze smaczkiem. Warto zainwestować również w solidny drapak. Takie urządzenie może uratować wiele waszych mebli przed unicestwieniem, należy jednak pamiętać, że musi on być dobrze zamontowany. Drapak, który się będzie chwiał, może sprawić, że kot się go przestraszy i nie będzie chciał się nim bawić. Na koniec pozostaje również najprostsze rozwiązanie, które jednak działa w przypadku praktycznie każdego kota, czyli proste, kartonowe pudełko, do którego zwierzak może wejść świetnie się przy tym bawiąc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Kobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebie
  4. Trzy wielkie psy powoli zbliżają się do kota. Po chwili dzieje się rzecz nie do przewidzenia
  5. Urodziło im się dziecko. Kamera nagrała, co robi z nim w nocy ich pitbull
  6. Już od wczoraj znaczna zmiana w podatkach. Zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy

Następny artykuł