Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
Stasiek Janowski
Stasiek Janowski 28.10.2020 01:00

Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka

Znudzony kot wygrzewa się w Słońcu.
PickPik

Jeżeli Twój kot nagle zaczął niszczyć meble, załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą, przytył lub wylizuje swoje futro aż do krwi, to mogą być to objawy znudzenia. Kot z natury jest zwierzęciem lubiącym towarzystwo, pozostawiony bez bodźców, które mogą go zająć podczas naszej nieobecności w domu, może zacząć się źle zachowywać.

Nuda u kota może być niebezpieczna

Osamotnione i znudzone koty zaczynają zdradzać oznaki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Najczęstszym ich objawem jest objadanie się. Koty, które mają dostęp do dużych ilości pożywienia mogą w krótkim okresie przybrać na wadze nawet do 30% masy ciała. Takie zjawisko może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia naszego czworonoga i pojawienia się cukrzycy lub zwyrodnień stawów.

Jak podkreśla ekspertka do spraw behawiorystki z przychodni weterynaryjnej Cztery łapy i Ty, Agnieszka Janeczek, najczęściej do objadania się u kota doprowadza sam właściciel. Chcąc zrekompensować mu długi okres rozłąki, zostawia mu nadprogramowe ilości karmy i smakołyków w domu. Specjalistka zauważa, że właściciele uważają najczęściej, że nagła zmiana wagi u kota podyktowana jest, np. sterylizacją, co jest błędnym założeniem.

Objadanie się, to jednak dopiero początek. Znudzony kot potrafi zacząć niszczyć meble, załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, zjadać fragmenty ubrań (bawełnianych) i lizać swoje futerko aż do krwi. Są jednak proste sposoby na to, by zaradzić nudzie u kota i zaanimować mu czas, który spędza w samotności.

Koty potrafią się zająć sobą

Kot lubi przebywać sam w momencie polowania. To odróżnia go od psów, które zawsze polowały w stadach, w których każdy specjalizował się w innym etapie polowania na zwierzynę. Koty na polowania udają się same, jednak po złapaniu zdobyczy chętnie się nią dzielą, a w wolnym czasie lubią przebywać w towarzystwie. Zwierzęta te uczą się również godzin, w których ich właściciel wraca do domu i stają się wtedy o wiele aktywniejsze. Warto pamiętać, żeby wtedy poświecić chwilę na wspólną zabawę.

Jeżeli zaś wychodzimy z domu na dłuższy czas zadbajmy o to, by kot miał co robić w tym czasie. Rozwiązań jest kilka i wszystkie są stosunkowo proste i tanie w wykonaniu. Możemy ukryć mu kilka smaczków w różnych miejscach w mieszkaniu, dzięki temu kot będzie mógł ich szukać. Warto zamontować mu również półkę, z której będzie mógł obserwować otaczający go świat. Dobrym i tanim rozwiązaniem jest też rozwieszenie sznurków o różnej grubości i długości, którymi kot będzie się mógł bawić w każdym momencie.

Istnieją również liczne zabawki, które można kupić w sklepach zoologicznych. Możemy w nich znaleźć specjalne przyciski, które przykleja się na ścianę, jeżeli nasz pupil naciśnie przycisk, otwiera się skrytka ze smaczkiem. Warto zainwestować również w solidny drapak. Takie urządzenie może uratować wiele waszych mebli przed unicestwieniem, należy jednak pamiętać, że musi on być dobrze zamontowany. Drapak, który się będzie chwiał, może sprawić, że kot się go przestraszy i nie będzie chciał się nim bawić. Na koniec pozostaje również najprostsze rozwiązanie, które jednak działa w przypadku praktycznie każdego kota, czyli proste, kartonowe pudełko, do którego zwierzak może wejść świetnie się przy tym bawiąc.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?