Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Jamnik

Jamnik

Jamnik – co to za pies? Podstawowe informacje

Jamnik to rasa psa myśliwskiego, wywodząca się z Niemiec. Jego oryginalna nazwa – „Dachshund” – oznacza „borsuczy pies” i wzięła się stąd, że jamniki były wykorzystywane do polowania na zwierzęta żyjące w norach, a budowa ich ciał zbliżona jest do borsuków. Co ciekawe, niektórzy wielbiciele tej rasy sugerują, że wywodzi się ona aż ze starożytnego Egiptu, wskazując na pewne hieroglify, które rzekomo mają przedstawiać jamniki. W rzeczywistości ta teoria nie znajduje potwierdzenia.

Jamniki są niskie, głównie za sprawą wyjątkowo krótkich nóżek. Ich ciało jest również w sposób nienaturalny wydłużone, przez co jamnika nie da się pomylić z żadną inną rasą psa. Niestety, charakterystyczny wygląd jamników swoje podłoże znajduje w chorobie genetycznej – achondrodystrofii. To właśnie ta cecha genetyczna została wykorzystana przez hodowców do stworzenia jamnika. Niestety, w dużej mierze z uwagi na tę wadę, jamniki są predysponowane do wielu chorób, gdzie wymienić możemy przede wszystkim liczne problemy ze stawami czy wrodzoną łamliwość kości. Jamnik żyje przeciętnie 15 lat.

Chociaż jamniki po dziś dzień wykorzystywane są przez myśliwych, to jednak mogą one być również wspaniałymi towarzyszami. Są to psy niezwykle energiczne i chętne do zabawy, wobec czego wymagają sporej dawki ruchu. Nie są agresywne, choć bywają uparte i nieustępliwe. Jak każdy pies, jamnik potrzebuje troski i zainteresowania swojego opiekuna. Niektóre psy tej rasy są nieufne wobec obcych.

Jakie są rodzaje jamników?

Jamniki możemy podzielić według dwóch kategorii. Pierwsza z nich, oparta na wzorcu FCI, dotyczy odmian wielkościowych. W tej materii wyróżniamy jamniki standardowe, jamniki miniaturowe i jamniki królicze.

Dużo powszechniejszy jest jednak podział przez wzgląd na rodzaj szaty. W tym przypadku również mamy do czynienia z trzema rodzajami jamników. Jest to jamnik krótkowłosy, jamnik długowłosy i jamnik szorstkowłosy.

Ile kosztuje jamnik?

Jamniki należą w naszym społeczeństwie do najchętniej kupowanych ras psów. Z tego powodu każdy kupujący powinien przed transakcją dokładnie sprawdzić hodowlę, z której psa nabywa – naszą czujność powinna wzbudzić przede wszystkim podejrzanie niska cena zwierzęcia.

Współcześnie szczeniaki jamników, w zależności od hodowli i osiągnięć wystawowych ich rodziców, mogą kosztować od 3 000 złotych do nawet 7 000 złotych.

Pokaż więcej

Reakcja psa na noworodka
10.11.2023 12:10 Śpiącego jamnika obudził płacz dziecka. Pies rzucił się do łóżeczka, chciał tylko, by przestało krzyczeć

Właściciele uroczego jamnika kilka miesięcy temu zostali rodzicami. Na początku obawiali się tego, jaką relację ich pupil nawiąże z nowym członkiem rodziny. Jednak szybko okazało się, że nie było powodu do zmartwień. Czworonóg pokazał, że jest wyjątkowo czułym i opiekuńczym zwierzakiem. Rozczulił nie tylko swoich opiekunów, ale również tysiące internautów.

Spędził dwa dni pod ziemią
15.10.2023 13:03 Spędził pod ziemią 2 dni, nie było wiadomo, czy wciąż żyje. Nie do wiary, co stało się, gdy go znaleźli

Rodzina przeżywała stresujące chwile, kiedy ich ukochany pies godzinami nie wracał do domu. Przeszukali każdy centymetr lasu, w którym zniknął, i nie mogli go znaleźć. Kiedy myśleli, że wszystko już stracone, chwycili się ostatniej nadziei i zaczęli kopać.

Strach przed psami
09.10.2023 18:57 Od zawsze mówiła, że nie lubi psów. Reakcja koleżanki na jamnika wystawiła ich przyjaźń na próbę

Chociaż zwierzęta są dla wielu kwintesencją czułości i dobroci, są i tacy, którzy nie przepadają za ich towarzystwem. Pewna dziewczyna nigdy nie lubiła psów i nic nie wskazywało na to, by cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić. Wizyta w domu przyjaciółki, która ma pod opieką jamnika, przybrała nieoczekiwany obrót. Nagranie udostępnione na platformie TikTok stało się hitem, generując blisko 9 milionów wyświetleń. 

Cielaczek został odrzucony przez mamę zaraz po urodzeniu
10.09.2023 16:12 Cielaczka odrzuciła mama, znalazł jednak pocieszenie u kogoś innego. Czy ta przyjaźń ma szansę przetrwać?

Niezwykłe międzygatunkowe przyjaźnie często zapierają dech w piersiach i przypominają nam, że miłość i lojalność nie znają barier. Tę dwójkę istot połączyło coś niezwykłego, ale ich więź nie miałaby szansy rozkwitnąć, gdyby nie tragedia. Odrzucony przez mamę cielaczek nie mógł liczyć na matczyne ciepło. Potrzebował kogoś, kto przejmie nad nim rodzicielską rolę i nauczy, jak żyć na tym okrutnym świecie. Pomoc dla cielaka nadeszła z nietypowego miejsca, a jego przybraną mamą wcale nie został człowiek.

Jamnik wyglądał jak nadmuchany
04.07.2023 18:20 Głowa jamnika przypominała balon, ale nie było widać ukąszeń. Straszną prawdę ujawniło prześwietlenie

4-letni jamnik o imieniu Trevor trafił do kliniki weterynaryjnej Beech House Veterinary Centre w Warrington z powodu obrzęku ciała. Zarówno właścicielka, jak i weterynarze byli zdumieni, gdy głowa zwierzęcia potroiła swój rozmiar w ciągu jednej nocy. Z każdym oddechem ciało psiaka pęczniało od powietrza. Dopiero prześwietlenie ujawniło, co spowodowało tak drastyczną zmianę w wyglądzie czworonoga. 

None
26.02.2023 16:20 Była przekonana, że kupiła jamnika miniaturowego. Nie mogła być w większym błędzie

Użytkowniczka TikToka, która prowadzi swój profil pod nazwą @healinghoundz, opowiedziała, co stało się, gdy w końcu zdecydowała się na kupno wymarzonego jamnika miniaturowego. Wraz z upływem czasu pies nie przestawał rosnąć. Okazało się, że nie do końca spełnia wymagania rasy, na którą się zdecydowała.Wątpliwości nie podlega fakt, że każdy pies jest na swój sposób piękny i zasługuje na bezwarunkową miłość swoich opiekunów. Z drugiej strony właściciele decydujący się na zakup konkretnej rasy zazwyczaj wiedzą, jakie rozmiary osiągnie ich wymarzony podopieczny. Jednak w przypadku pewnej miłośniczki jamników miniaturowych z Kanady nie minęło dużo czasu, zanim zorientowała się, że hodowca nie był z nią do końca szczery.

Dzielny jamnik stawił czoła kilkukrotnie większemu łosiowi. Reese to prawdziwy gangster
08.02.2023 10:33 Dzielny jamnik stawił czoła kilkukrotnie większemu łosiowi. "Reese to prawdziwy gangster"

Nieustraszony pies nie zważając na nic, rzucił się na pomoc swojemu ukochanemu człowiekowi. Gdyby nie nagranie, na którym doskonale widać, jak jamnik wychodzi naprzeciw ogromnemu łosiowi, pewnie mało kto uwierzyłby, że to właśnie on uratował mu życie. Nie bez powodu mówi się, że dla osób, które się kocha, jest się w stanie poświęcić nawet własne życie. Okazuje się, że to stwierdzenie ma swoje odzwierciedlenie również w relacji człowiek-zwierzę. Potwierdzeniem jest choćby postawa małego jamnika o imieniu Reese, który stanął w obronie swojego opiekuna, kiedy zaatakował go olbrzymi łoś.

BeFunky-collage - 2022-10-19T113545.965
19.10.2022 14:40 Jamnik urodził się z bardzo nietypowym umaszczeniem. Przypomina nakrapianą krówkę

Moo to uroczy jamnik, który urodził się z wyjątkowo rzadkim umaszczeniem. Zdaniem niektórych internautów przypomina nawet nakrapianą krówkę. Piesek cieszy się dużą popularnością w sieci, a jego właścicielka regularnie dodaje zdjęcia, na których pokazuje, jak wygląda codzienność zwierzaka.Jamnik to rasa psów, która w przeszłości była wykorzystywana do polowań. Zwierzaki o podłużnym ciele i krótkich łapkach zaliczane są do grupy norowców – najmniejszych psów myśliwskich. Z założenia, wynikającego z budowy anatomicznej tej rasy, są one używane głównie do pracy pod ziemią, lecz doskonale sprawdzają się jako tropowce.Obecnie jamniki pełnią funkcję zwierząt do towarzystwa, a swoich miłośników znalazły na całym świecie. Ich umaszczenie zazwyczaj występuje w tonacji czarnej, brązowej lub rudej. Rzadko zdarzają się także odstępstwa od normy.

5ea1e7a84e317459961196
12.04.2022 15:08 Piękna przyjaźń staruszki i jamnika. Łączy ich wyjątkowa więź

Kobieta o imieniu Beckii zaadoptowała jamnika, z którym wybrała się do swojej 84-letniej babci. Nie spodziewała się jednak, że pies tak bardzo pokocha staruszkę - i to z wzajemnością. Zwierzę okazało się być dla starszej pani nieocenionym wsparciem po śmierci męża.Gdyby wnuczka 84-letniej Nan nie zaadoptowała małej jamniczki o imieniu Sally, ta niezwykła historia nigdy by sie nie wydarzyła. Odkąd staruszka poznała suczkę, Beckii wraz z nią odwiedza babcię regularnie.

Jamniczka w zaawansowanej ciąży
04.12.2021 01:00 Pies na rekord. Jamniczka wydała na świat miot liczący aż 10 szczeniaków

2-letnia jamniczka o imieniu Cheesecake (Sernik) spodziewała się szczeniąt. Chociaż długo wyczekiwany dzień porodu zbliżał się już wielkim krokami, brzuch suczki nie przestawał rosnąć. Niewiarygodne, jak liczne potomstwo kryło się w jej malutkim ciałku.Pieski o charakterystycznym długim tułowiu i krótkich kończynach zazwyczaj wydają na świat od 4 do 6 szczeniąt. Nic więc dziwnego, że gdy właścicielka Cheesecake, 42-letnia Stacey Whiteley ujrzała miot liczący aż 10 psiaków, dosłownie odebrało jej mowę.

Ziggy
28.09.2021 02:00 Rodzina pogrążyła się w rozpaczy. Weterynarz popełnił błąd, uśpił nie tego psa

Pewną rodzina ze stanu Utah ogarnęła rozpacz po tym, jak ich ukochany jamnik odszedł. Okazuje się, że w gabinecie weterynaryjnym doszło do fatalnej pomyłki. Psiak o imieniu Ziggy został pomylony z innym pacjentem, którego właściciel wyraził zgodę na przeprowadzenie eutanazji.Według amerykańskiej stacji telewizyjnej KUTV nic nie zwiastowało dramatu, jaki spotkał Andreę Martinez i jej bliskich. Kiedy właścicielka przywiozła swojego podopiecznego do kliniki weterynaryjnej w hrabstwie Davis, nie podejrzewała, że to ostatni raz, kiedy widzi go żywego.

Jamnik
27.09.2021 02:00 Adoptowali jamnika-albinosa, którego nikt nie chciał. „To on wybrał nas, a nie my jego"

Od początku swojego życia jamnik o imieniu Duke nie cieszył się powodzeniem wśród osób odwiedzających schronisko. Każdy, kto przechodził obok jego boksu, natychmiast odwracał wzrok, nazywając go "brzydkim" i "dziwnym". Powodem był niedobór barwnika w skórze, sierści i tęczówce oka. Duke przyszedł na świat z wrodzonymi problemami zdrowotnymi, wynikającymi z albinizmu. Organizm psiaka nie produkuje wystarczającej ilości pigmentu, przez co jest narażony na oparzenia skóry, ma problemy ze wzrokiem i słuchem, a także cierpi na wrodzoną kardiomiopatię rozstrzeniową.

BeFunky-collage - 2021-08-07T191214.809
07.08.2021 02:00 Tomasz Kammel podzielił się z internautami niezwykłą historią. W centrum wydarzeń jamnik

Życie prywatne Tomasza Kammela to wielka tajemnica. Znany i lubiany prezenter zazdrośnie strzeże tego, co, z kim, kiedy i gdzie. Zdjęcia z planu programów rozrywkowych to w zasadzie wszystko, na co fani mogą liczyć, jeśli chodzi o kulisy jego życia. Czasem jednak zdarzają się wyjątki!Tomasz Kammel postanowił podzielić się z internautami historią ze swego życia. Jest tu wątek miłosny, kulinarny, zoologiczny, nawet efekty specjalne.

Jamnik wytropił dziecko
11.06.2021 02:00 Jamnik wytropił noworodka porzuconego w kanale burzowym. „To cud, że dziecko przeżyło"

63-letnia Charmaine Keevy oraz jamnik o imieniu Georgie wyszli na przechadzkę. W pewnej chwili pies zaczął ciągnąć kobietę w stronę kanału burzowego, a po chwili głośno wyć i szczekać. Właścicielka początkowo myślała, że powodem dziwnego zachowania zwierzęcia jest kot, ale kiedy ze środka zaczęło dobiegać ciche kwilenie, zrozumiała, że we wnętrzu studzienki znajduje się dziecko.Tego dnia Charmaine Keevy, mieszkająca na przedmieściach Port Elizabeth w Południowej Afryce, postanowiła obrać inną trasę spacerową niż zazwyczaj. W świetle późniejszych wydarzeń zdała sobie sprawę, że nic w życiu nie dzieje się przypadkowo.

Jamniczka Kora
13.04.2021 02:00 Skradziona 12-letnia jamniczka Kora wróciła do domu. Pomogli internauci

Przez kilka dni mieszkańcy województwa łódzkiego i nie tylko śledzili losy 12-letniej jamniczki Kory, która zaginęła. Pies o brązowym umaszczeniu i charakterystycznym siwym pyszczku miał czekać przed apteką. Nagrania z kamer monitoringu ujawniły, że za jego zniknięciem stał nieznany sprawca.Jak podaje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Łódź, wreszcie nadszedł długo oczekiwany przełom w sprawie pieska. Rozpaczliwy apel 70-letniej pani o pomoc w poszukiwaniach skradzionej przyjaciółki poruszył serce internautów.

Jamnik
09.04.2021 02:00 Rozpaczliwy apel starszej kobiety. Skradziono jej 12-letniego jamnika

Starsza mieszkanka Łodzi padła ofiarą zuchwałej kradzieży. Nieznany sprawca zabrał jej 12-letniego jamnika o imieniu Kora. Kobieta po stracie najbliższego przyjaciela jest pogrążona w rozpaczy i prosi o pomoc.

piesek
28.02.2021 01:00 Pies był w krytycznym stanie, nie miał w ogóle futra. 6 miesięcy później stał się nie do poznania

Pies trafił do organizacji Cane Rosso w Teksasie. Otrzymał na imię Dobby, po postaci z serii o Harry'm Potterze, dokładniej po Zgredku. Czworonóg wyglądaa jak siedem nieszczęść. Był niedożywiony, odwodniony, pozbawiony sierści, ze strupami na ciele. Jego stan był fatalny, a jednak znalazł się ktoś kto zechciał adoptować zwierzątko.

jamnik z wielkim brzuchem
15.01.2021 01:00 Brzuch jamniczki nie przestawał rosnąć. Liczba szczeniaków wszystkich zaskoczyła

Jamniczka urodziła aż 8 szczeniaków. Średnia wielkość miotu to od 4 do 6 maluchów, a więc jej wyczyn może wzbudzać podziw. Autorzy nagrania prezentującego jej ciążę, poród oraz nowo narodzone pieski zamieścili w nim także zdjęcia z USG suczki. Rzadko kiedy możemy podziwiać tak wnikliwą relację z ciąży zwierzaka.

Jamnik
07.01.2021 01:00 Jamnik uratował 70-latka przed śmiercią. W zamian za ratunek rodzina oddała go do schroniska

Jamnik imieniem Bobby należał do 70-letniego Antonio, mieszkańca Montorio al Vomano we włoskiej prowincji Teramo. 4-letni pupil wkrótce po tym, jak zamieszkał z nim pod jednym dachem, zżył się ze staruszkiem. Chciał zawsze być w jego pobliżu na wypadek, gdyby groziło mu niebezpieczeństwo. Czuł, że jego obowiązkiem jest go bronić.

jamnik na wycieraczce
27.12.2020 01:00 Grzeczny jamnik wie, jak się zachować. Właściciel pokazał, co suczka robi po wejściu do domu

Jamniczka o imieniu Dixie to prawdziwa dama. Właściciel pokazał, czego nauczyła się suczka i trzeba przyznać, że sztuczka robi wrażenie. Uprzejma psina została uwieczniona, gdy... wyciera mokre łapki w wycieraczkę przed wejściem do domu.

Wiecznie głodny jamnik
11.12.2020 01:00 Jej jamnik jest wiecznie głodny. Pokazała, jak się żyje z łakomczuchem, każdy właściciel potwierdzi

Jamnik Crusoe to nadzwyczajnie sprytny pies. Jest także nadzwyczajnie głodny. To połączenie sprawia, że jamnik szybko wpadł na pomysł, jak rozwiązać problem zbyt późnej pory obiadowej, a nagrany przez jego panią skecz można zobaczyć na YouTube.

jamnik
24.11.2020 01:00 Policjant w mroźną noc znalazł w rowie porzuconego jamnika. Ktoś zrobił mu niewybaczalną rzecz, skazując na śmierć

Zastępca szeryfa hrabstwa Jefferson był przerażony widokiem, który zastał podczas patrolu. Policjant znalazł w rowie porzuconego jamnika, któremu oprawca związał taśmą łapki i pyszczek. Ktoś chciał pozbyć się psa, ale zrobił to w najgorszy z możliwych sposobów. Skazał biednego czworonoga na śmierć. Łzy same lecą po policzkach, kiedy widzi się, co pseudowłaściciel zrobił pięknemu jamnikowi.

Jamnik
29.10.2020 23:55 Jamnik zaopiekował się sparaliżowanym kotem. Ich historia jest jak z bajki Disneya

Bezdomny jamnik spotkał na swojej drodze kotkę z dwoma łapkami. Zwierzęta poznały się w organizacji Seminole County Animal Services i szybko przypadły sobie do gustu. Pies i kot stali się najlepszymi przyjaciółmi, pomimo problemów zdrowotnych. Zwierzęta otrzymały wyjątkowe imiona. Jakie?Jamnik to pies, który szybko przywiązuje się do swojego właściciela i drugiego zwierzęcia. Czworonóg tej rasy ma wielkie serce, a udowodnił to pies mieszkający na Florydzie. Porzucone zwierzę zaopiekowało się sparaliżowaną kotką. Ich historia mogłaby nadawać się na bajkę Disneya.

jamnik
08.10.2020 00:23 Jamnik był strasznie otyły, nie mógł już chodzić. Schudł 23 kg, zdjęcia przed i po są niewiarygodne

Jamnik był tak otyły, że nie mógł już chodzić. Gdyby nie schudł, sytuacja mogłaby skończyć się dla niego tragicznie. Dzięki ogromnej determinacji zrzucił aż 23 kg i zyskał drugie, lepsze życie!Kto z nas nie widział otyłego jamnika, w swoim życiu niech pierwszy rzuci kamieniem. Jamnik choć drobny, z długim tułowiem, często jest tuczony przez swoich właścicieli. Z powodu jego budowy ciała, nawet kilogram więcej jest bardzo widoczny!

jamniki
24.09.2020 23:09 Dwa jamniki wkradły się do zagrody lwa. Dziki kot zareagował natychmiast

Lwy zazwyczaj nie tolerują zwierząt spoza swojego gatunku. Lew o imieniu Bonedigger zamieszkuje Rezerwat Dzikich Zwierząt w Oklahomie w Stanach Zjednoczonych. Jedyną osobą, do której ma zaufanie i która może się do niego zbliżać, jest jego opiekun John Reikene.Jamnik, który wtargnął wraz ze swoim kolegą na wybieg dla lwów, wzbudził olbrzymie zainteresowanie wszystkich ludzi, którzy wówczas znajdowali się w pobliżu. Te majestatyczne zwierzęta, które słyną ze swojej siły, mogły go rozszarpać w kilka minut. Wszyscy wstrzymali dech w piersiach, kiedy lew zbliżył się do psa. Co wydarzyło się dalej?

golden retriever
09.08.2020 13:09 Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie

Długa sierść, długi tułów i króciutkie łapki — tak właśnie wygląda połączenie tych dwóch ras, jakimi są golden retriever i jamnik. Mało kto spodziewał się, że może z tego wyniknąć tak cudownie urocza mieszanka. Piesek stał się uwielbiany przez wszystkich Internautów, na Instagramie suczkę obserwują tysiące osób.Golden retriever to pełen energii gatunek psa. Niestety, dla wielu osób, jest to zbyt duże zwierzę, zbyt przytłaczające. Mamy jednak dobre wieści dla tych wszystkich osób, które zawsze marzyły o golden retrieverze w bardziej kompaktowej formie. Taka rasa naprawdę istnieje – jest połączeniem z jamnikiem.

jamniki
30.07.2020 11:30 Dwa jamniki wkradły się na wybieg ogromnego lwa. Finał mógł być tylko jeden

Kiedy dochodzi do spotkania domowego kota z naszym psem, zazwyczaj przygotowujemy się, że wkrótce trzeba będzie zainterweniować i rozdzielić walczących. Albo raczej — uratować psa, który tylko chciał się pobawić, przed furią rozdrażnionego kota. Można by się spodziewać, że podobny los spotka te jamniki, które weszły na wybieg króla dżungli. Jamniki pojawiły się na wybiegu ogromnego lwa — wynik takiego starcie mógł być tylko jeden. Ale kto mógłby podejrzewać, że w ogóle kiedykolwiek do niego dojdzie? Internauci, którzy zobaczyli to nagranie, są w szoku. Być może lwy mają jednak trochę inny temperament niż nasze domowe koty?

Jamnik
22.07.2020 19:30 Jamnik przyprowadził swoją panią do studzienki. Gdy zajrzała do środka nie mogła przestać płakać

Jamnik podczas popołudniowego spaceru zaprowadził swoją właścicielkę prosto do studzienki kanalizacyjnej. Zdezorientowana kobieta zupełnie nie wiedziała, o co może chodzić jej ukochanemu pupilowi. Kiedy usłyszała ze środka tajemniczy dźwięk, postanowiła niezwłocznie to sprawdzić. To, co zobaczyła, sprawiło, że nie mogła przestać płakać.Na pozór zwyczajny dzień, dla naszej bohaterki zamienił się w piekło, którego nie zapomni do końca życia. Okrycie, którego dokonał jej czworonóg, sprawiło, że łzy płynęły z jej policzków strumieniami. Czegoś podobnego nie mogłaby się spodziewać nawet w najgorszych snach.