Swiatzwierzat.pl

Mercury Press and Media / mercurypress.co.uk

Pies na rekord. Jamniczka wydała na świat miot liczący aż 10 szczeniaków

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

2-letnia jamniczka o imieniu Cheesecake (Sernik) spodziewała się szczeniąt. Chociaż długo wyczekiwany dzień porodu zbliżał się już wielkim krokami, brzuch suczki nie przestawał rosnąć. Niewiarygodne, jak liczne potomstwo kryło się w jej malutkim ciałku.

Pieski o charakterystycznym długim tułowiu i krótkich kończynach zazwyczaj wydają na świat od 4 do 6 szczeniąt. Nic więc dziwnego, że gdy właścicielka Cheesecake, 42-letnia Stacey Whiteley ujrzała miot liczący aż 10 psiaków, dosłownie odebrało jej mowę.

Dwucyfrowa liczba szczeniąt

Z początku weterynarze prognozowali, że jamniczka wyda na świat 8 szczeniąt. Możemy sobie tylko wyobrazić zdziwioną minę Stacey, kiedy po porodzie doliczyła się dwóch "nadprogramowych" maluchów.

- Dzięki USG wiedziałam, że Cheesecake będzie mieć więcej szczeniąt, ale nie sądziłam, że będzie to aż 10 małych piesków. W ciągu godziny urodziła szóstkę, a potem zmęczona zwolniła tempo. Sama jestem doświadczoną mamą, więc doskonale rozumiałam, jak trudne to zadanie. Dałam jej jedzenie, a potem akcja znów przyspieszyła. Byłam oszołomiona, gdy wydała na świat tak duży miot! – opowiada Stacey Whiteley.

Zważając na rozmiary jamników, wyczyn suczki może wzbudzić niemały podziw. Co ciekawy, wszystkie nowo narodzone szczeniaczki dostały imiona od najróżniejszych nazw serów. Po domu biega pięć samców - Edame, Manchego, Cheddar, Blue i Wensleydale oraz pięć samiczek - Philly, Brie, Feta, Pepper i Babybel.

Jak dotąd wszystkie maluchy, z wyjątkiem Babybel, znalazły kochających właścicieli. Opiekunka wyjawiła, że malutka suczka pozostanie w rodzinie wraz ze swoją mamą.

- Cheesecake doskonale sprawdziła się w swojej roli. Była taka uważna, delikatna i opiekuńcza. Było mi bardzo smutno, kiedy nadszedł czas pożegnania ze szczeniętami. Dobrze, że zatrzymaliśmy chociaż Babybel! – dodała właścicielka.

O jamnikach słów kilka

Jamniki to typowa niemiecka rasa o łowczych instynktach, która już w średniowieczu wykorzystywana była podczas polowań. Chociaż te urocze stworzenia wyglądają niepozornie, cechuje je niezwykła odwaga, upór oraz skłonności do ścigania małych zwierząt.

Obecnie czworonogi tej rasy pełnią rolę psów do towarzystwa i dzięki swoim niewielkim rozmiarom cieszą się olbrzymią popularnością wśród osób starszych. Warto jednak pamiętać, że w ich przypadku leżenie na kanapie, zła dieta i ograniczona aktywność ruchowa może skutkować otyłością.

Specjaliści współpracujący z Fundacją Pomocy Zwierzętom Ancymon zaznaczają, że obok jamników, rasami najbardziej dotkniętymi problemem otyłości są beagle, labradory, mopsy, buldogi francuskie oraz buldogi angielskie.

Zobacz zdjęcia:

Babybel
Szczeniaki
Wspólny posiłek
Maluch

Źródło: kochamyzwierzaki.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected].  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Targi rzeczy dla zwierząt Meet my Buddies odbędą się już 20 i 21 maja w centrum Warszawy - musicie tam być!
Czytaj więcej >

Pozostałe

Ta zagadka doprowadza każdego do szaleństwa. Mało kto potrafi znaleźć kota na półce z książkami
Czytaj więcej >

Pozostałe

Alarm w Warszawie, dziecko i pies poparzone tajemniczą substancją. "Na wszelki wypadek niczego nie dotykajcie"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Za zamkniętymi drzwiami dopuścił się okropnego czynu, wszystko nagrał. "Nie tylko pies był ofiarą"
Czytaj więcej >

Pozostałe

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób
Czytaj więcej >

Pozostałe

Adam Zagalski nie żyje, wolontariusz i twórca bloga "Podróż na cztery łapy". Zginął w wypadku
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]