Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Warczenie psa – co oznacza i jak powinniśmy reagować?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Warczenie psa – co oznacza i jak powinniśmy reagować?

Warczenie psa – co oznacza i jak powinniśmy reagować?
Pixabay.com

Przyjęło się, że warczenie psa jest oznaką agresji, jednak odpowiedzialny opiekun, który poznał różne zachowania swojego pupila wie, że takie sygnały są także ostrzeżeniem przed zbliżającym się zagrożeniem lub oznaką choroby i strachu. Jak je odróżnić?

Warczenie psa – kiedy jest to agresja?

Zwierzęta domowe przez wiele setek lat współpracy z człowiekiem nauczyły się komunikacji z nami poprzez proste dźwięki, do których można zaliczyć zarówno szczekanie, jak i warczenie. Obie formy swój początek mają w relacjach matka-dzieci, a u psów także jako forma rozmowy pomiędzy członkami watahy.

Warczenie jest ostrzeżeniem: zarówno przed zbliżającym się zagrożeniem, jak i przed utratą cierpliwości. To, że pies warczy nie oznacza, że się na nas rzuci – gdyby bardzo tego chciał uczyniłby to bez żadnego znaku, a więc to od nas zależy czy przerodzi się ono w faktyczną agresję, czy ustalimy dokładną przyczynę takiego zachowania.

Ugryzienie, które następuje po warczeniu w większości przypadków jest winą człowieka. Pies ostrzega: nie rób tak, daj mi spokój, nie irytuj mnie, co powinno dać opiekunowi do myślenia, by na chwilę odejść i dać psu spokój, szansę na uspokojenie emocji. Tymczasem bardzo często właściciel reaguje agresją w stosunku do psa: karci go, krzyczy, co potęguje negatywne bodźce u czworonoga.

Jeśli zatem mamy problem z podejściem do psa ze spokojem, a pewne zachowania zostały już utrwalone, w tym wypadku ważna będzie konsultacja z behawiorystą, który oceni możliwości współpracy na linii pies-właściciel.

Kiedy warczenie u psa oznacza chorobę?

Oprócz irytacji, nadmiernych emocji, warczenie psa to także sygnał mówiący o chorobie, bólu. Jeśli widzimy, że nasz pupil pręży się, jest osowiały, prawdopodobnie warczeniem daje nam znać byśmy go nie dotykali, że cierpi i chce mieć chwilę spokoju.

W takiej sytuacji wizyta u weterynarza jest obowiązkowa i dopiero po wykluczeniu ewentualnych chorób możemy zdecydować się na współpracę z behawiorystą, który pomoże wykluczyć pozostałe czynniki stresogenne.

Zagrożenie – warczenie psa może być alarmem

Warczenie psa może mieć też bardzo prozaiczną przyczynę – jest to po prostu ostrzeżenie przed zbliżającym się zagrożeniem. Nasz pupil może zarówno usłyszeć chodzącą po lesie zwierzynę, jak i nieznany dotąd dla siebie zapach, co stawia go w stan czujności, a warczenie ma być sygnałem także dla jego stada – czyli rodziny – aby była gotowa do ucieczki lub działania.

Podobne zachowanie możemy zaobserwować wśród suk, które opiekują się potomstwem. Nie tylko reagują warczeniem gdy ktoś obcy i niezaufany zbliża się do szczeniaków, lecz również za pomocą warczenia daje znać młodym by się schowały.

Warczenie u psa nie zawsze jest oznaką agresji, ale niemal zawsze jest ostrzeżeniem. Zanim uznamy, że potrzebna jest nam pomoc behawiorysty powinniśmy sami ocenić, czy nie przekroczyliśmy granicy. W końcu psy, podobnie jak ludzie, także mają swoją przestrzeń osobistą.

Tagi: Polska