Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co zrobić, gdy pies broni miski?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Co zrobić, gdy pies broni miski?

Co zrobić, gdy pies broni miski?
Pixabay.com

Agresja przy misce może mieć kilka podłoży, ale główną jest po prosu naturalny psi instynkt. Nawet dzikie małe psy podczas jedzenia warczą na innych osobników pokazując im, że są gotowe do walki w obronie swojej zdobyczy.

Pies broni miski – dlaczego?

Psy dużą wagę przywiązują do swoich zasobów, a jedzenie jest jednym z nich. Zapisane to jest w jego genach i historii. O swoje pożywienie dzikie psy walczą najpierw z innymi drapieżnikami, a także z członkami swojego stada, w tym także z innymi szczeniakami.

To utrwalone przez wieki działanie sprawia, że również w domu robią wszystko by obronić swój główny zasób energetyczny przed innymi członkami stada – w tym także opiekunem. Na szczęście jeśli psa posiadamy od szczeniaka, zmiana tego zachowania jest bardzo prosta. Znacznie gorzej będzie w przypadku psów przygarniętych, gdyż piętno wywarły na nich dotychczasowe doznania. Ale i tu sprawa nie jest przegrana.

Psy, które zostały porzucone musiały walczyć o jedzenie – także w schronisku, gdzie dochodziło do rywalizacji pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Pies, który zaznał głodu, jedzenie traktuje jako główny zasób, dlatego też obrona jedzenia jest dla niego niezwykle ważna.

Zanim pies wykona atak, ostrzega nas – najpierw sztywnieje, potem warczy a dopiero później może rzucić się na nas z kłami. Czasami ugryzienia są na tyle dotkliwe, że wymagają pomocy lekarskiej. Jeśli zareagujemy karceniem, następnym razem czas agresji może się skrócić, dlatego warto podejść do tego na chłodno i w pierwszej kolejności zastosować sprawdzone metody oduczenia przez psa obrony miski.

Jakie są sposoby oduczenie agresji gdy pies broni miski?

Najważniejsza zasada to nie wzmacnianie zachowań agresywnych. Nie jest to trudne – wystarczy wypracować odpowiedni wzorzec. Przede wszystkim, uczymy psa jedzenia z ręki – najlepiej sprawdzą się do tego smakołyki, które pies uwielbia.

Zaczynamy od podania mu ich między posiłkami, a następnie dorzucamy w trakcje jedzenia do miski – dzięki temu będzie on kojarzył naszą obecność przy misce z czymś pozytywnym. Drugim etapem jest dorzucanie porcji jedzenia w trakcie posiłku – dajemy psu połowę porcji, a następnie stopniowo dorzucamy, tak aby pies zrozumiał, że nasze podejście nie oznacza zabrania miski.

WAŻNE! Nigdy nie zabierajmy psu miski w trakcie jedzenia – wywoła to u niego jeszcze większe napad agresji!

Równie ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca do karmienia. Nie powinien to być ruchliwy ciąg – najlepiej gdy jest to kącik w którym nikt mu nie przeszkadza, jest w miarę wyciszony. Jeśli stosujemy klatkę kennelową dobrym rozwiązaniem jest podawanie posiłków właśnie tam.

W porze jedzenia – jeśli mamy dzieci – starajmy się trzymać je z dala od psa. Nie tylko będziemy wzmacniać u psiaka system obronny, lecz również możemy doprowadzić do tragedii. Choć na co dzień pies może świetnie dogadywać się z naszą pociechą, gdy dochodzi do obrony zasobów mogą zadziałać pierwotne instynkty.

Jeśli pomimo naszych starań pies nadal usilnie broni swojej miski, należy wykonać badania – być może jest chory, nie karmimy go odpowiednio i dopiero odpowiednia diagnostyka pozwoli nam na rozpoznanie choroby.

Ostatecznym rozwiązaniem jest spotkanie z behawiorystą. Lepiej zrobić to wcześniej niż później, gdyż tragedii nie da się odwrócić.

Tagi: Polska