Jak przygotować kota do pierwszej wizyty u weterynarza?
Pierwszy raz kota u weterynarza – nie zawsze taki sam
Pierwszy raz kota u weterynarza może przebiegać w różny sposób w zależności od tego, w jaki sposób zwierzę do nas trafiło. Możemy zatem zaplanować bez problemu pierwszą wizytę, jeśli kot jest u nas już jakiś czas.
Inaczej jest w przypadku, kiedy kot trafia do nas niespodziewanie, najczęściej jest czworonogiem po przejściach i wizyta u weterynarza powinna nastąpić natychmiast. Wtedy nie ma czasu na specjalne przygotowania, ponieważ ważniejsze w tym momencie jest zdrowie zwierzęcia. Takiego kota powinniśmy odizolować od innych zwierząt w domu, jeśli takie posiadamy, ponieważ nowy mruczek może cierpieć na niezdiagnozowane jeszcze choroby. Koniec końców trafiamy do weterynarza z nowym, młodym kotem, dla którego taka wizyta zawsze jest wielkim przeżyciem.
Przygotowywania do wizyty z kotem u weterynarza
Dla doświadczonego właściciela kota, kolejna wizyta u weterynarza nie jest już jakimś wielkim przeżyciem, chyba że zwierzę za każdym razem reaguje źle na taką wyprawę. Różne mogą być tego przyczyny i właśnie dlatego należy przyzwyczajać do nich kota od samego początku wspólnego z nim życia. Jeśli to jednak nasz pierwszy kot, możemy sobie nie zdawać sprawy, jak wiele czynników może wpłynąć na niego negatywnie. Dlatego jeśli jest możliwość, przygotowania powinniśmy zacząć nawet kilka dni przed wizytą.
Po spokojnym zastanowieniu się, co dla kota przebywającego u nas przynajmniej od kilku dni może być nowością podczas wizyty u weterynarza, właściwe odpowiedzi powinny nasunąć się same z siebie. Po pierwsze środek transportu, po drugie osoby (bądź zwierzęta), których kot jeszcze nie zna. Powinniśmy zacząć zatem od oswajania kota zarówno z transporterem, jak i z nieznajomymi osobami.
Oswajanie kota z transporterem
Środek transportu to niezwykle istotny rekwizyt, który kot może łatwo znielubić jeśli będzie kojarzył mu się z podróżą do miejsca, gdzie na kota czekają głównie same nieprzyjemności. Dlatego nie powinniśmy umieszczać naszego pupila w transporterze znienacka, tylko kilka dni przed wizytą postawić przenośny środek lokomocji w widocznym miejscu, wyłożyć miłym w dotyku, pachnącym domowo materiałem i pozwolić, by kot go dokładnie obwąchał. Dobrym pomysłem jest przeniesienie kota w transporterze w inne miejsca na zewnątrz niż tylko do weterynarza. Jeśli kot zawita w ten sposób do naszych znajomych lub do rodziny, podróż w tym środku transportu nie powinna się kojarzyć tylko z jednym miejscem docelowym.
Oswajanie kota z ludźmi przed pierwszą wizytą u weterynarza
Koty od młodego wieku powinny oswajać się z innymi osobami, niż tylko właściciel. Ufność wobec ludzi jest niezwykle istotna dla ich zrównoważonego rozwoju i może na przykład mieć znaczenie, kiedy kot wybierze się na samowolną wycieczkę. Jeśli podczas niej będzie unikał ludzi, prawdopodobieństwo że wcześniej do nas wróci przyniesiony przez jakąś życzliwą osobę jest dużo większe.
Pierwsza wizyta u weterynarza charakteryzuje się kontaktem z zupełnie nowymi osobami. Aby kot nie był w stosunku do nich całkiem nieufny, powinniśmy wcześniej pozwolić mu na kontakty z każdym gościem, który zawita do naszego domu lub mieszkania. Koty zazwyczaj unikają obcych osób, dlatego trzeba je socjalizować od małego i pozwalać osobom, które nie są domownikami na dotykanie, głaskanie i branie kota na ręce. Tylko w ten sposób przygotujemy go lepiej na nieunikniony w pewnym momencie życia kontakt z weterynarzem.