Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak dbać o psa w trakcie upałów – kompendium wiedzy
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Jak dbać o psa w trakcie upałów – kompendium wiedzy

Jak dbać o psa w trakcie upałów – kompendium wiedzy
Pixabay.com

Wielu właścicieli psów latem zadaje sobie pytanie: jak dbać o psa w trakcie upałów? Kiedy wychodzić na spacery, a przede wszystkim jakie warunki mu stworzyć by nie doszło do przegrzania. Mimo, iż temat co roku jest nagłaszany w mediach, to nadal zdarzają się opiekunowie nieodpowiedzialni, którzy pozostawiają swoje czworonogi w nagrzanych samochodach.

Jak dbać o psa w trakcie upałów – gdzie powinien spać pies?

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć przed sezonem letnim, to przygotowanie miejsca do spania i odpoczynku. Gdy zbliżają się temperatury dochodzące do 30 stopni, najlepszym rozwiązaniem będzie usytuowanie legowiska z dala od okien.

Przedpokój, miejsce pod schodami czy piwnica mogą być dla psa zbawienne. Warto także pozostawić otwarte drzwi do różnych pomieszczeń, w tym do łazienki czy kuchni, gdzie na ogół panuje niższa temperatura niż w reszcie domu/mieszkania.

Zdecydowanie odradzamy pozostawienie psa na balkonie/tarasie – tam bowiem w ciągu dnia panują warunki pustynne, które mogą doprowadzić do śmierci naszego pupila. Jeśli natomiast posiadamy ogród, w którym pies może wykopać sobie jamę, warto w zacienionym miejscu postawić także dziecięcy pontonik napełniony wodą, w którym czworonóg będzie mógł się ochłodzić.

Gadżety chłodzące – czy pomogą nam zadbać o psa w trakcie upałów?

W związku ze zmianami klimatycznymi producenci produktów dla zwierząt oferują nam coraz więcej gadżetów, które mogą pomóc nam zadbać o zdrowie i komfort psa w trakcje trwających upałów. Do jednych z ciekawszych należy mata chłodząca. Nie zajmuje ona wiele miejsca, wystarczy rozłożyć ją na podłodze, a pod wpływem ciężaru psa uwalnia swoją chłodzącą moc. Po godzinie można użyć jej ponownie. Podobne działanie ma także kamizelka chłodząca, którą warto zakładać co wrażliwszym psom na spacer.

W domu warto postawić także dyfuzor z wodą – dzięki temu miska z wodą będzie nie tylko cały czas pełna, lecz także w miarę chłodna, gdyż butelka znajdująca się powyżej trzymana jest w specjalnym termoforze, który utrzymuje niską temperaturę. Dobrym pomysłem jest także fontanna z wodą – woda w ciągłym ruchu sprawia, że nie nagrzewa się tak szybko.

Problemem mogą być także oparzone psie łapy. Na szczęście i na to jest sposób. Od jakiegoś czasu na rynku dostępny jest specjalny preparat, którym smaruje się psie łapy. Po dwóch minutach robi się na nich delikatna podeszwa, która chroni przed rozgrzanym asfaltem.

Jak jeszcze mogę dbać o psa w upały?

Pies chłodzi się tylko i wyłącznie poprzez swój język, dlatego kiedy zaczyna ziajać oznacza to iż powinniśmy mu pomóc. Na problem przegrzania najbardziej narażone są czworonogi z małą kufą, która ogólnie sprawia im problemy z oddychaniem.

Psów latem nie powinniśmy golić – bez względu na to czy sierść jest długa czy krótka, stanowi ona dla czworonogów naturalną barierę izolacyjną. Warto jednak częściej ją wyczesywać, gdyż martwe włosie również nie poprawia komfortu psa w upalne dni.

Gdy temperatura jest wysoka warto ograniczyć także spacery. Dłuższe powinny odbywać się rano i wieczorem – to wtedy jest chłodniej, a chodniki nie są aż tak nagrzane. Starajmy się także unikać chodzenia po chodnikach i asfalcie – warto dotknąć go dłonią i zobaczyć jakie ciepło od niego bije. Psy mogą wtedy bardzo poparzyć swoje łapy co utrudni im poruszanie się.

Upały dla psa są jeszcze trudniejsze do zniesienia niż dla nas, dlatego powinniśmy ten czas jak najbardziej ułatwić. Nie tylko pamiętajmy o wodzie – także dla ptaków i owadów – lecz przede wszystkim unikajmy sytuacji, w której jeszcze możemy podnieść temperaturę ciała naszego psa. Jeśli uprawiamy sporty – nie zabierajmy ze sobą psa, chyba że planujemy wycieczkę nad jezioro, w którym nasz pupil może się wykąpać.

Tagi: Polska