Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Opieka nad małym kotkiem – jak robić to prawidłowo?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 18:39

Opieka nad małym kotkiem – jak robić to prawidłowo?

Opieka nad małym kotkiem – jak robić to prawidłowo?
Pixabay.com

Małe kotki wzbudzają w nas wielkie rozczulenie. Gdybyśmy mogli – przygarnęlibyśmy je wszystkie, szczególnie gdyby na zawsze pozostały takimi słodkimi miniaturkami. Ale choć to potomkowie prawdziwych drapieżników, jak każde małe stworzenie wymagają specjalnej opieki.

Opieka nad małym kotkiem – kiedy najlepiej zaopiekować się kocim dzieckiem?

Jeśli chcemy adoptować małego kotka powinniśmy wiedzieć, że nie powinny one być oddzielone od matki i rodzeństwa przed 12 tygodniem życia. Zbyt wczesne zabranie ich powoduje problemy behawioralne – koty nie uczą się wtedy delikatności, mogą też cierpieć na chorobę sierocą.

Bawiąc się ze sobą młode koty poznają granice – zaczynają reagować na ból, co jest ważne gdy dorosną – utrwalone zachowania, a także brak poznanej granicy wymagać będzie od właściciela pomocy behawiorysty, gdyż kot nie będzie wiedział gdzie kończy się zabawa a zaczyna ból.

W przypadku gdy zobaczymy małego kotka na ulicy, zanim zdecydujemy się mu pomóc przystańmy i oceńmy sytuację – być może matka jest gdzieś w pobliżu, poluje lub po prostu przenosi miot w inne miejsce. Zareagować powinniśmy dopiero wtedy gdy życie kota będzie zagrożone lub widzimy, że jest on chory lub zagłodzony.

Pierwsze chwile w domu, czyli opieka nad małym kotkiem

Gdy zdecydujemy się na przygarnięcie małego kotka powinniśmy zadbać o jego komfort. Najważniejsza jest wizyta u weterynarza, dzięki której ocenimy jego stan zdrowia i będziemy mogli wprowadzić ewentualne leczenie.

Ważne jest także legowisko – małe kotki najlepiej czują się w temperaturze 30-40 stopni, dlatego posłanie powinno znaleźć się w dość ciepłym, zacisznym miejscu. Nie powinno mieć dużych rantów, tak aby 3 tygodniowe mruczki mogły już swobodnie z niego wychodzić i powoli zwiedzać świat.

Jeśli do naszego domu trafiły kociaki butelkowe, czyli takie które jeszcze powinny pić mleko matki, koniecznie kupmy specjalną mieszankę mleka dla kociąt, która swoim składem najbardziej przypomina mleko matki. Karmimy je na żądanie, ale młode szybko dadzą znać kiedy są głodne.

W przypadku małych kotów musimy pamiętać o masażu brzuszka oraz okolic odbytu, co poprawia trawienie i pomaga w wypróżnieniu. Szczegółowe instrukcje przekaże weterynarz podczas pierwszej wizyty.

Stały pokarm można powoli wprowadzać dopiero koło pierwszego miesiąca życia. To najlepszy czas na pierwsze mięsne kąski, które są dla kotów najzdrowsze i najlepsze.

Czy opieka nad małym kotkiem to także zabawy?

Jak każde małe stworzenie, również kociaki potrzebują czasu na zabawę. To ona stymuluje ich rozwój i jest pomocna w poznawaniu świata. Świetnie sprawdzą się do tego myszki, piłeczki, a także wędki, dzięki którym kot pozbędzie się nadmiaru energii.

Kiedy koty zaczynają ganiać po domu to znak, że warto wprowadzić także maty węchowe oraz cykl łowiecki, czyli jedzenie po zabawie. To nie tylko pobudza ich naturalne instynkty, ale także odpowiednio wpływa na zachowanie dobrej sylwetki.

Przygarnięcie małego kociaka to wielka odpowiedzialność. Choć są niezwykle urocze, opieka nad małym kotkiem to duże wyzwanie, które wymaga odpowiedzialności i zaangażowania.

Tagi: Polska