Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę?
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 10.07.2024 13:41

Pies w zamkniętym nagrzanym samochodzie. Czy można zbić szybę?

czy można wybić szybę w samochodzie
fot. canva/ Tetiana Garkusha

Widzisz psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie i chcesz wybić szybę, ale boisz się konsekwencji? Przepisy prawa jasno określają niszczenie mienia jako czyn zabroniony, ale co to oznacza w praktyce? Adwokat Karolina Kuszlewicz wyjaśnia, kiedy i jak możesz działać, aby uratować życie zwierzęcia bez narażania się na odpowiedzialność karną. Dowiedz się, jak ocenić sytuację i jakie kroki podjąć, by uchronić czworonoga wystawionego na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Pies zamknięty w nagrzanym samochodzie. Co możesz zrobić?

Mimo licznych apeli policji, kampanii społecznych w internecie oraz próśb aktywistów, wciąż zdarza się, że właściciele pozostawiają swoje czworonogi w zamkniętych pojazdach. Samochody pozostawione na słońcu mogą nagrzewać się w zastraszającym tempie, osiągając wewnątrz temperatury nawet do 70 stopni Celsjusza. W takich warunkach pies, niezdolny do skutecznego chłodzenia swojego ciała, nie ma praktycznie bez szans na przetrwanie. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą przegrzać się, doznać udaru cieplnego, a nawet umrzeć w wyniku gorąca. Konieczne jest, aby każda osoba będąca świadkiem takiej sytuacji wiedziała, jakie kroki może podjąć, by ratować życie bezbronnej istoty, nie narażając się na konsekwencje prawne.

Ocena, czy można wybić szybę w samochodzie z psim pasażerem, powinna być przeprowadzana rozsądnie i zgodnie z okolicznościami danej sytuacji. Istnieje uniwersalna zasada, że takie działanie jest ostatecznym środkiem, który powinien być stosowany tylko wtedy, gdy nie ma żadnej innej możliwości uwolnienia zwierzęcia. Czym więc kierować się podczas podejmowania decyzji? Adwokat Karolina Kuszlewicz wyjaśnia zawiłe zasady prawa dotyczące takiego zdarzenia.

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Żadne opryski i posypki. Jest o wiele lepsza metoda O psie Balticu mówił cały świat. Tłumy zjeżdżają do Gdyni, by zobaczyć jego pomnik

Czy można zbić szybę, aby ratować psa z nagrzanego samochodu?

Pies nie posiada systemu chłodzenia takiego jak człowiek, co oznacza, że jest szczególnie podatny na przegrzanie w zamkniętym, nagrzanym aucie. Zmniejszona zdolność do regulacji temperatury może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Śmiertelność z powodu udaru cieplnego u czworonogów wynosi ok. 50%. Czy widząc zamknięte zwierzę w samochodzie, możemy więc wybić szybę i nie obawiać się konsekwencji prawnych?

To jest konflikt wartości, bo z jednej strony niszczone jest mienie  - jeśli wybijamy szybę - z drugiej strony takie działanie podejmowane jest by ratować życie zwierzęcia. Prawo w tym konflikcie wyraźnie chroni wartość wyższą, czyli zdrowie i życie zwierzęcia - wyjaśnia stronę prawną takiego zdarzenia adwokat Karolina Kuszlewicz.

czy można wybić szybę w samochodzie
fot. canva/Ablozhka

Decyzja o wybiciu szyby powinna być podjęta dopiero po dokładnej ocenie sytuacji i upewnieniu się, że psu grozi niebezpieczeństwo. Jest to działanie zgodne z zasadą stanu wyższej konieczności, która umożliwia ochronę życia i zdrowia zwierzęcia jako wartości wyższej niż mienie materialne.

Jeśli rzeczywiście tak jest, że zwierzę jest zagrożone, czyli przypuszczamy na skutek racjonalnej oceny, że jest w złej kondycji, a nie ma innych sposobów, by mu pomóc. Nie możemy niezwłoczne otworzyć auta, a zwierzę - naszym zdaniem - trzeba ratować. Wtedy korzystamy z tego ostatecznego środka jakim jest wybicie szyby - tłumaczy adwokat Karolina Kuszlewicz.

Jeśli więc widzimy psa w zamkniętym samochodzie, należy obserwować jego zachowanie i stan. Warto również zadzwonić na numer alarmowy 112 i wezwać na miejsce funkcjonariuszy policji, którzy mogą podjąć mocniejsze działania. Jednak nie zawsze możemy czekać na przyjazd patrolu. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to osłabienie, apatia, trudności w reakcji na bodźce zewnętrzne, intensywne, nerwowe oddychanie czy ogólnie zły stan. Te symptomy wskazują na pilną potrzebę pomocy, której powinniśmy udzielić zwierzęciu, wybijając szybę i uwalniając go.

pies w samochodzie
fot. canva/ Gabe

Co grozi za wybicie szyby w samochodzie w wypadku ratowania psa?

Konsekwencje prawne podejmowania działań ratunkowych, takich jak wybicie szyby w samochodzie w celu uratowania zwierzęcia, są oparte na przepisach prawa. Choć zniszczenie cudzej własności, jakim jest szyba pojazdu, jest czynem zabronionym, to osoba podejmująca taką interwencję może uniknąć odpowiedzialności karnej, powołując się na stan wyższej konieczności.

W takiej sytuacji można skorzystać ze stanu wyższej konieczności, opisanego w art. 26 par. 1  Kodeksu karnego. Dlatego, że poświęca dobro niższej wartości, by ratować dobro wyższej wartości. Szyba samochodowa - przedmiot, jest wartością niższą niż życie istoty czującej. I co istotne, taka osoba wykonuje też obowiązki z ustawy o ochronie zwierząt, które mówią, że każde zwierzę jako istota czująca wymaga od człowieka opieki, poszanowania i ochrony - podpowiada ekspert w dziedzinie prawa Karolina Kuszlewicz.

pies zamknięty w samochodzie
fot. canva/Elena Photo

W kontekście odpowiedzialności prawnej podejmowanie działań ratunkowych w sytuacji, gdy zwierzę jest zagrożone, jest zgodne z przepisami. Warto również pamiętać, że ignorowanie widocznego cierpienia czworonoga i brak reakcji może skutkować konsekwencjami prawnymi, w tym możliwością postawienia zarzutów znęcania się nad zwierzęciem, zgodnie z przepisami kodeksu karnego. Dlatego też decyzja o podjęciu interwencji, w tym wybiciu szyby, powinna być podjęta świadomie i z założeniem, że celem jest ratowanie życia istoty bezbronnej, której nie można było pomóc w żaden inny sposób.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?