Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Strażacy apelują o ostrożność. Psa nie udało się uratować
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.07.2024 09:17

Strażacy apelują o ostrożność. Psa nie udało się uratować

pies ukąszony przez żmiję
fot. canva/ HONG SON, facebook/ Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu

Na jednej z posesji domków jednorodzinnych w Grudziądzu doszło do tragicznych wydarzeń. Przebywającego na podwórku psa ukąsiła żmija. Walka o życie zwierzaka rozpoczęła się błyskawicznie, jednak jej finał był smutny. W związku z powyższym sołtys wystosował specjalny apel do mieszkańców.

Niebezpieczne spotkanie ze żmiją. Pies konał w męczarniach

Większość opiekunów czworonogów dba o swoje zwierzęta najlepiej, jak potrafi, traktując je jak członków rodziny. Psy wnoszą do naszego życia wiele radości i miłości, dlatego robimy wszystko, aby zapewnić im bezpieczeństwo i komfort. Niestety, czasem zdarzają się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a ich finał bywa tragiczny.

W Grudziądzu doszło do dramatycznego zdarzenia, które wstrząsnęło lokalną społecznością. W niedzielę, 7 lipca pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą na osiedlu domków jednorodzinnych na ulicy Kasprzaka. Pomimo szybkiej reakcji opiekunów, którzy natychmiast starali się pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi, niestety nie udało się go uratować. Spotkanie z jadowitym gadem okazało się tragiczne dla zwierzęcia, które zmarło właścicielom na rękach w ogromnych męczarniach.

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Żadne opryski i posypki. Jest o wiele lepsza metoda O psie Balticu mówił cały świat. Tłumy zjeżdżają do Gdyni, by zobaczyć jego pomnik

Służby wystosowały ważny apel do mieszkańców

Na miejsce zdarzenia przybyli strażacy, którzy próbowali znaleźć i schwytać żmiję, jednak ich wysiłki okazały się bezskuteczne. Gad dobrze ukrył się w zakamarkach jednego z ogrodów. Służby zaapelowali do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie zbliżania się do węży, jeśli je napotkają.

Spotkanie ze żmiją zygzakowatą może być stresujące, ale ważne jest, aby zachować spokój i wiedzieć, jak postępować. Gdy natkniesz się na węża, przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Gady te zazwyczaj starają się unikać ludzi i atakują tylko w obronie własnej. Dlatego najlepiej jest powoli oddalić się na bezpieczną odległość, unikając gwałtownych ruchów, które mogłyby je sprowokować. Jeśli spotkasz jadowite zwierzę w miejscu publicznym, ostrzeż innych, aby trzymali się z dala od tego obszaru.

Co robić gdy żmija ukąsi psa?

Jeśli żmija ukąsi psa, konieczne jest natychmiastowe działanie. Przede wszystkim zachowaj spokój, ponieważ panika może dodatkowo stresować zwierzę. Postaraj się jak najszybciej unieruchomić pupila, aby ograniczyć jego ruch i zmniejszyć rozprzestrzenianie się jadu w organizmie. Następnie skontaktuj się z weterynarzem lub wezwij pomoc. Informuj lekarza o sytuacji, aby mógł przygotować się do podjęcia odpowiednich działań. 

Nie stosuj opasek uciskowych ani nie próbuj wysysać jadu z rany, ponieważ te metody mogą być szkodliwe. Jeśli to możliwe, staraj się utrzymywać psa w spokojnej i wygodnej pozycji do czasu przybycia pomocy. Im szybciej zwierzę otrzyma odpowiednie leczenie, tym większe są szanse na pełne wyzdrowienie. Niestety spotkanie ze żmiją najczęściej kończy się ogromnym cierpieniem czworonoga. Rozchodząca się po ciele trucizna powoduje ogromny ból i osłabienie.

W przypadku ukąszenia psa przez żmiję natychmiastowa pomoc weterynarza jest kluczowa. Sami nie będziemy w stanie zapobiec tragedii. Warto więc znać lokalne kliniki weterynaryjne i mieć ich numery kontaktowe pod ręką, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować.