Swiatzwierzat.pl
Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

Materiały Partnera

Sucha karma dla psa – czym się kierować przy wyborze?

29 Października 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Jeśli chcesz dać swojemu psu to, co najlepsze warto na początku zacząć od wyboru dobrej jakościowo karmy. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, jak wybrać suchą karmę dla psa, która zaspokoi jego zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze i pozytywnie wpłynie na kondycję czworonoga.

Na sklepowych półkach ogrom dostępnego asortymentu może być przytłaczający, ale wiedząc, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej karmy, bez trudu odnajdziesz tę, która będzie strzałem w dziesiątkę dla twojego psa.

Sucha karma dla psa - jak wybrać odpowiednią?

Wiele czynników wpływa na to, jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza. Nie bez znaczenia jest pod tym względem między innymi wiek twojego pupila, jego rasa, wielkość, poziom aktywności czy temperatura na zewnątrz.

Wymienia się trzy kategorie wiekowe psów: szczeniaki, dorosłe psy i psy seniorzy. Każda z nich ma zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne i inne potrzeby żywieniowe. Pamiętaj, że zbyt wczesne przestawienie psa na żywienie "dorosłe" może skutkować zahamowaniem jego wzrostu i spadkiem masy ciała. Sucha karma dla szczeniaka powinna zawierać dużo więcej białka, tłuszczu i innych minerałów, niż karma dla psów dorosłych. Powinna być dobrze strawna i łatwo przyswajalna – najlepiej się sprawdzi karma bezzbożowa, ale z dużą zawartością mięsa.

Ile suchej karmy dla psa?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa to iloraz 70x0,75 masy ciała psa x współczynnik przeliczeniowy (k). W zależności od tego, czy pies jest sterylizowany, aktywny, w ciąży lub jest dopiero szczeniakiem, współczynnik wynosi od 1,8 do 8. Jak widać, jest to ogromna różnica!

  • Ile suchej karmy dla szczeniaka?

Spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, ile suchej karmy należy podać szczeniakowi. Zakładamy, że szczeniak waży 4 kilogramy. Współczynnik dla szczeniaka między 8. a 12. miesiącem wynosi 2,5. 70x0,75x4x2,5, co daje wynik 525. Takie jest zapotrzebowanie energetyczne twojego psa. Teraz wystarczy, że sprawdzisz, ile kalorii znajduje się w 100g karmy i odmierzysz jej odpowiednią ilość.

Najlepsza sucha karma dla psa – po czym ją poznać?

Za najlepszą karmę uważana jest ta, która posiada dużą zawartość mięsa. Wybierając, dopasuj ją do indywidualnych potrzeb pupila. Nie istnieje najlepsza uniwersalna karma, dlatego musisz obserwować pupila. Wszelkie nadmierne gazy, niepokojące drapanie się, nieregularny i źle uformowany stolec albo biegunki powinny być sygnałem alarmowym do zmiany karmy. Dzięki odpowiednio dobranej karmie, twój pies będzie cieszyć się świetną kondycją, zdrowiem oraz pełnią sił witalnych. Powinien być aktywny i wesoły, a jego sierść powinna pięknie błyszczeć. Duży wybór suchych karm dla psa znajdziesz na: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/karmy-i-przysmaki-dla-psow/karmy-suche,3961010101,s.

Artykuł zewnętrzny

Barbara DaszutaAutor

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

64 rocznica misji Łajki. Poznaj prawdziwą historię pierwszego psa w kosmosie

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy przekręcają głowę, gdy do nich mówimy?

Czytaj więcej >

Psy

Jesienne zagrożenia dla psów. Na co powinien uważać każdy właściciel?

Czytaj więcej >

Psy

Dzień Kundelka. 5 mitów o najpopularniejszych psach w Polsce

Czytaj więcej >
pies

Psy

Stres przyczyną chorób u zwierząt. Poznaj najważniejsze oznaki

Czytaj więcej >

Psy

"Psy nie są własnością schroniska". Wywiad z Beatą Czernecką

Czytaj więcej >