Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Była przekonana, że kupiła słodkiego szczeniaka husky. Pokazała, na co wyrósł i wyniki badań DNA
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 20.09.2023 09:56

Była przekonana, że kupiła słodkiego szczeniaka husky. Pokazała, na co wyrósł i wyniki badań DNA

Szczeniak husky wyrósł na coś zupełnie innego, Badania DNA zdradziły prawdę
Szczeniak husky wyrósł na coś zupełnie innego, Badania DNA zdradziły prawdę, fot. TikTok/thebravebalto

Pies przypominający husky'ego syberyjskiego trafił do ich rodziny jako uroczy szczeniak. Nie upłynęło dużo czasu, zanim para zaczęła podejrzewać, że ich oszukano. Zwierzę rosło w zastraszającym tempie i coraz mniej przypominało wymarzoną rasę. W końcu zmęczyły ich ciągłe spekulacje bliskich i zdecydowali się na poważny krok. Badanie DNA miało pomóc w ustaleniu, jakiej rasy było zwierzę, które wychowywało się z ich dzieckiem.

Adoptowali szczeniaka rasy husky. Jego metamorfoza wzbudziła w nich podejrzenia

Balto był jak każdy normalny psiak. Trafił do swojej rodziny jako mała, futrzasta istotka przypominająca maskotkę, a jego opiekunów zapewniano, że to szczeniak rasy husky syberyjski. Z każdej strony otoczony był miłością i troską, a jego właściciele chwalili się każdym krokiem zwierzęcia na TikToku.

Jak każdy szczeniak, w końcu musiał urosnąć. Coraz bardziej się zmieniał, aż po puchatej kuleczce nie było żadnego śladu. Na krótkich filmikach rodzina Balto pokazywała, jak szczenię wyrastało na zupełnie inne zwierzę.

O mój Boże, ale urósł! – dziwili się opiekunowie Balto.

szczeniak wilka.jpg
Baldo był szczęśliwym szczeniakiem rasy husky, fot. TikTok/thebravebalto
Kot wypada z okna i rozpływa się w powietrzu. Po 6 latach opiekun odkrywa, co naprawdę się wydarzyło

Myśleli, że ich pies to czystej krwi husky. Wyniki badań DNA pokazały, jak bardzo się mylili

Nawet niekoniecznie spostrzegawcza osoba, widząc metamorfozę Balto, zaczęłaby nabierać podejrzeń. Zwierzę faktycznie przypominało psa rasy husky syberyjski, jednak pewne szczegóły nie dawały jego rodzinie spać w nocy. Szczególnie mając w domu małe dziecko, para musiała być ostrożna. Chcieli upewnić się, że ich potomek będzie wychowywał się z łagodnym psem. Z czasem rosła natomiast ilość problemów wychowawczych, jakie sprawiało uparte zwierzę.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, para zdecydowała się na badania genetyczne psa. Mieli wątpliwości dotyczące tego, czy ich husky faktycznie jest w stu procentach przedstawicielem tej rasy, a kiedy otrzymali wyniki, wszystko stało się jasne.

Balto zdecydowanie nie był czystej krwi huskym. Genetyczne podobieństwo do psów tej rasy wynosiło jedynie 14,8%. W większej mierze na jego DNA składały się cechy alaskańskiego malamuta, często zresztą mylonego z husky oraz 17,5% owczarka niemieckiego. Nie była to jednak przeważająca rasa. Ba, pies domowy nie był nawet głównym gatunkiem znajdującym się w wynikach. 

Wykres nie mógł się mylić i wskazywał, że Balto był w 39% wilkiem szarym. Do wybuchowej mieszanki należało dodać jeszcze 5,8% samoyeda, który również znalazł się w zestawieniu.

Rodzina była w szoku. Nie mogli uwierzyć, że dali się tak oszukać. Musieli podjąć trudną decyzję, co zrobić ze zwierzęciem. Czy hybryda wilka i psa zagrażała ich dziecku?

@thebravebalto Baltos DNA results for those asking! He’s not a full or half wolf nor a husky! #puppiesoftiktok #wolfdogs#wolfhybrid ♬ Happy Doggooooooo - Ladyandtheblues

Nie taki wilk straszny. Para odetchnęła z ulgą, kiedy podjęła decyzję

Rodzina przywiązała się do Balto, a fakt, że w swojej krwi miał domieszkę wilka, wcale im nie przeszkadzał. Postanowili wychowywać go tak, jak zrobiliby to z każdym innym psem. Balto cieszył się zabawami z innymi psiakami, szczególnie tymi w wodzie, i uwielbiał ganiać za piłką. Swoim pozytywnym nastawieniem sprawiał radość wszystkim dookoła, a jego wycie wywoływało respekt u wszystkich okolicznych zwierząt. 

Właściciele nie bali się domieszki wilka, którą miał w sobie. Pupil okazał się idealną nianią dla ich dziecka i niezastąpionym członkiem rodziny. Nie wyobrażali sobie życia bez Balto i cieszyli się, że miłość do zwierzęcia przezwyciężyła ze strachem, jaki poczuli, kiedy w pierwszej chwili poznali wyniki testów genetycznych.

Źródło: thesun.co.uk, TikTok/thebravebalto

Tagi: Pies Wilk Husky