Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash.com/Stainless Images

Jak odchudzić psa? 5 trików na powrót pupila do formy

8 Października 2020

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Odchudzanie psa potrafi okazać się trudniejsze niż zrzucenie kilku kilogramów przez człowieka. Istnieje wiele przyczyn otyłości u tych zwierząt. Najczęściej, o ile czworonóg nie ma poważnych dolegliwości hormonalnych odpowiadają za to decyzj

Odchudzanie psa wymaga od właściciela wiele samozaparcia i dużej konsekwencji. Mało kto potrafi oprzeć się pupilowi, który patrzy na nas wielkimi szklistymi oczkami, dopraszając się o kęs naszego jedzenia. Właściciele, którym zależy na zdrowiu ich zwierzęcia, muszą nauczyć się mu odmawiać. Czworonogi nie posiadają świadomości pozwalającej im samodzielnie ograniczyć przyjmowanie pokarmu. Zazwyczaj psiak, któremu uda się dorwać do nieograniczonych zapasów karmy, będzie jadł tak długo, aż nie poczuje się źle z przejedzenia.

Odchudzania psa - 5 prostych trików

Poniżej zaprezentujemy krótką listę porad, które pozwolą ci zadbać o zdrowie pupila. Nieodpowiedzialne odchudzanie psa, czy nawet głodzenie go może wyrządzić mu poważną krzywdę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą pomóc w tym trudnym i pracochłonnym procesie. Warto także zadbać o zapewnienie psu okazji do wybiegania się, co wiązać się będzie także z wysiłkiem opiekuna - zwierzak nie będzie przecież biegał sam w kółko po ogrodzie.

Jak odchudzić psa?

1. Pilnuj wielkości porcji - Większość właścicieli karmiąc pupila odmierza porcje karmy "na oko" lub bazując na wielkości miski. Często prowadzi to do nieświadomego przekarmiania zwierzaka. Warto przestrzegać dawkowania, czyli przeliczaniu wagi pokarmu na kilogram masy ciała czworonoga, podanego na opakowaniu lub puszce z psim pokarmem. W wielu wypadkach będzie trzeba ważyć każdy posiłek czworonoga, dopóki samemu nie zapamiętamy ile jedzenia powinniśmy mu nakładać.

2. Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu - Zmniejszenie porcji karmy często sprawi, że nasz pupil będzie stale odczuwał głód. Z tego względu zazwyczaj lepszym pomysłem będzie kupienie odmiany "light". Dzięki temu żołądek psa będzie wypełniony w tym samym stopniu, a przyjmie on mniej kalorii i tłuszczu. 

3. Postaw na aktywność fizyczną - Wiele psów tyje, przyjmując odpowiednie ilości pokarmu. Winę za to ponosi za mała dawka ruchu. Postaw na dłuższe spacery, zabawę ze swoim pupilem, lub psim kolegą. 

4. Nie dokarmiaj go pomiędzy posiłkami - Większość zwierzaków doprasza się o jedzenie z talerzy swoich opiekunów. Niektóre potrafią nawet piszczeć, prosząc o przysmak lub smakowity kąsek potrawy stojącej na stole. Choć niedokarmianie psa wymaga wiele silnej woli, wyjdzie twojemu pupilowi na dobre. Ludzkie jedzenie często tuczy psa dużo szybciej od tego dostosowanego do jego potrzeb.

5. Ustal proste do zrealizowania cele - Proces odchudzania może trwać miesiącami. Warto podzielić go na osiągalne etapy, których zrealizowanie będzie względnie proste. Na przykład na początek możesz założyć, że w pierwszym miesiącu diety, zwierzak schudnie o kilogram. W ten sposób będziesz monitorować jego postępy, jednocześnie motywując się do przestrzegania zasad. 

źródło: onet.pl

Jakub PasekAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

20. rocznica zamachów z 11 września 2001 r. Muzeum uczciło psich ratowników

Czytaj więcej >

Psy

Obroża prawdę ci powie. Co oznacza kolor obroży u psa?

Czytaj więcej >

Psy

Toksyczna roślina zagrożeniem dla domowych pupili. Na co trzeba uważać?

Czytaj więcej >

Psy

Jakimi gestami prowokujemy psy? Ekspert odpowiada

Czytaj więcej >

Psy

5 sposobów na wydłużenie życia psu

Czytaj więcej >

Psy

8 zalet posiadania zwierząt. Jak psy i koty wpływają na nasze zdrowie?

Czytaj więcej >