pies uszy
Źródło: unsplash/Josh Sorenson

Dlaczego pies drapie uszy? Nie wolno lekceważyć objawów

24 Sierpnia 2020

Pies może drapać się po uszach z wielu powodów. Czasem będzie to związane z niegroźnym lekkim swędzeniem, spowodowanym na przykład ugryzieniem owada. Jeśli zachowanie stale się powtarza, prawdopodobnie jest objawem poważniejszych problemów. Ta część ciała jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u weterynarza.

Pies może zapaść na zapalenie ucha z wielu różnych powodów. Podstawowym z nich jest reakcja alergiczna. Często też choroba ma związek z obiektem, który wpada do kanału słuchowego i podrażnia wrażliwe tkanki. Zdarza się także, że za ból i swędzenie tego wrażliwego narządu odpowiadają pasożyty. Jeśli pies drapie się po uszach, lub odczuwa ból, gdy ich dotykamy w większości wypadków będzie zmagał się ze stanem zapalnym ucha zewnętrznego. W rzadszych wypadkach będziemy mieć do czynienia z poważniejszymi schorzeniami.

Ogromny doberman kontra mały motylek. Właściciel nagrał całe niezwykłe spotkanieOgromny doberman kontra mały motylek. Właściciel nagrał całe niezwykłe spotkanieCzytaj dalej

Pies drapie się po uszach zazwyczaj gdy jest chory

O ile drapanie się za uchem jest normalnym pism zachowaniem, drapanie samej małżowiny czy płatka ucha najczęściej wiąże się z problemami. Poza drapaniem się po uszach psy zwykle wykazują inne objawy bólu narządów słuchu. Częstym sygnałem, że z uszami naszego pupila może być coś nie tak, jest częste potrząsanie głową. Odczuwany dyskomfort wewnątrz kanału słuchowego, pojawiający na przykład z racji na opuchliznę, pogarszającą słuch zwierzaka, motywuje go do machania łebkiem, by pozbyć się ciała obcego lub zatoru z woskowiny. Niepowodzenia nie przeszkadzają psiakowi, który często powtarzając tą czynność może doprowadzić do powstania krwiaków na swoim uchu. Sygnałem, że z uszami naszego zwierzaka dzieje się coś niedobrego, będzie także pojawianie się większych niż normalnie ilości wydzieliny z ucha czy odbarwień jego wnętrza.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dramat w USA. Policjant zabił psa na oczach właścicielki. Do sieci wyciekło straszne nagranie
2. Wśród krów ukrył się pies, znajdziesz go? Zagadka jest arcytrudna, większość poddaje się po 5 minutach
3. Rottweiler i maleńki chomik zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Delikatność olbrzymiego psa jest niewiarygodna

Co robić jeśli pies cierpi na zapalenie ucha?

To groźna choroba, której nie można ignorować. Jej leczenie jest stosunkowo proste i nieinwazyjne, może wymagać jednak podawania pupilowi kropli dousznych. Mało który zwierzak lubi takie zabiegi. Nieleczone może jednak prowadzić nawet do całkowitej utraty słuchu lub rozprzestrzeniać się na inne narządy. Leczenie polega głównie na znalezieniu przyczyny takiego stanu. W wypadku alergii wystarczy ograniczyć kontakt psa ze źródłem alergenów, ciało obce usunąć a pasożyty wybić za pomocą specjalistycznych substancji. Jeżeli pies nie ma problemów z uszami nie powinniśmy ich czyścić ani zbyt często kontrolować. Jeżeli ze względu na kształt ucha lub rodzaj sierści naszego psa często ma z nimi problemy, możemy stosować na nie specjalistyczne płyny do czyszczenia ich wnętrza.

ODWIEDŹ NAS NA INSTAGRAMIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa mini pieski "walczą" w bucie. Powalające nagranie
  2. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?
  3. Biała suczka owczarka niemieckiego została mamą. Wygląd jej szczeniaka wprawił wszystkich w osłupienie
  4. Chcieli nagrać zabawny filmik, postawili pitbulla i pomeraniana przed sobą. Internauci są wściekli
  5. Malutki kotek bał się wejść do środka. Powód ściska serce
  6. Są ofiary i wielu rannych. W mieście eksplodowały bomby. Wiadomości ze świata

Źródło: zooart.com.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł