Podstawowe komendy, które powinien znać każdy pies. Na czym polega trening
Komendy ułatwiają właścicielowi zapanowanie nad swoim zwierzakiem. Nie oznacza to jednak, że ich nauka nie jest dla psa przyjemna. Dzięki stosowaniu metod pozytywnych, trening stanowi dla psa bardziej wyzwanie czy łamigłówkę niż przykry obowiązek. Zwierzak musi zastanowić się, by wykombinować jakiej reakcji od niego oczekujemy. Często dostaje wskazówki od właściciela. Czworonogi entuzjastycznie reagują na trening także ze względu na smaczne przysmaki stanowiące w nim nagrody. Istnieje kilka podstawowych poleceń, które powinien poznać każdy z nich. Na szczęście większość zna je instynktownie, ich poznawanie polega więc głównie na powiązaniu danego zachowania z dźwiękiem głosu opiekuna.
Komendy które powinien znać każdy pies
Z tych 4 komend każdy właściciel psa korzysta na co dzień, wiele zwierzaków nie potrzebuje nauki, by rozumieć część z nich. Inne będą od nich wymagały nieco więcej wysiłku. By wytrenować naszego psa nie musimy zabierać go na kosztowne szkolenia czy korzystać z pomocy behawiorysty.
Siad - Każdy pies siadając instynktownie układa się we właściwie pozycji. Jest ona dla nich naturalna. Skoro więc zwierzak zna odpowiednią pozycję, musimy jedynie sprawić, by przybierał ją kiedy my tego chcemy. Najprostszą metodą powiązania słowa "siad" z właściwą reakcją jest wzięcie smakołyka w rękę i przesunięcie go nad głowę czworonoga. Gdy ten usiądzie wypowiadamy komendę i podajemy mu smakołyk. Czynność trzeba powtarzać wielokrotnie, jednak większość pupili zapamiętuje ją po kilku do kilkunastu powtórzeń. Polecenie przydaje się w wielu codziennych sytuacjach i stanowi podstawę do nauki kolejnych komend.
Waruj / Leżeć - Podobnie jak w wypadku siadania, chodzi nam jedynie o to by pies wykonał znaną mu czynność. By to osiągnąć musimy chwycić smakołyk w zamkniętą dłoń i przysunąć go pod nos zwierzaka. Później przesuwamy rękę ku ziemi. Czworonóg powinien podążyć za nią wzrokiem i pochylić się. Gdy to zrobi przesuwamy ją po podłożu w swoją stronę. Psiak powinien się położyć brzuchem na ziemi. Wtedy wypowiadamy stosowną komendę i dajemy przysmak. Choć zwrotów "leżeć" i "waruj" używa się wymiennie warto pamiętać by zawsze posługiwać się tym samym określeniem.
Łapa - Ta komenda nie ma zbyt wielu praktycznych zastosowań. Większość zwierzaków posługuje się tym zachowaniem by poprosić opiekuna o jedzenie. Przyda się więc właścicielom nachalnych lub głośnych psów. Na początku musimy posadzić psa na ziemi posługując się pierwszą z omawianych komend. Później wyciągamy do niego dłoń chwytając jego przednią łapę i wypowiadając frazę. Po każdym kontakcie nagradzamy zwierzę, nawet jeśli samo jej nie podaje. Po kilku powtórzeniach pies sam powinien ją do nas wyciągać słysząc właściwe polecenie.
Zostań - To zdecydowanie najtrudniejsza z omawianych komend. Musimy posadzić psa i wypowiedzieć polecenie po czym odejść kilka kroków patrząc na pupila. Jeśli pies wstaje, wracamy do początku instrukcji. Powtarzamy te działania dopóki czworonóg nie wysiedzi przynajmniej 3 naszych kroków. Stopniowo zwiększamy dystans na jaki oddalamy się od niego przed daniem mu nagrody.
źródło: pies.pl