Widzisz u swojego psa takie objawy? Nie lekceważ ich, to może być anemia
Anemia u psa spowodowana może być różnorodnymi zaburzeniami w organizmie pupila. Należy podkreślić, że niedokrwistość nie jest chorobą, a jedynie jednym z jej objawów sygnalizującym o głębszym problemie zdrowotnym. Szybka diagnoza oraz wdrożenie prawidłowego leczenia pozwoli zwierzęciu na sprawny powrót do dobrej kondycji. Sprawdź, czym objawia się anemia u psa, z czego wynika i jak ją leczyć.
Anemia u psa - na czym polega i jakie są jej przyczyny
Anemia u psa, znana także pod pojęciem niedokrwistości, to stan organizmu charakteryzujący się zmniejszoną ilością krwinek czerwonych lub niedostateczną liczbą hemoglobiny we krwi. W efekcie czego tylko częściowe zapotrzebowanie tlenu trafia do komórek w ciele czworonoga, w następstwie prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Należy więc wyraźnie zaznaczyć, że niedokrwistość nie jest chorobą, a jedynie jednym z jej objawów sygnalizującym o głębszym problemie zdrowotnym.
Szybka reakcja właścicieli na pierwsze symptomy zaburzeń zdrowotnych, trafna diagnostyka u specjalisty oraz wdrożenie prawidłowego leczenia są niezwykle istotne nie tylko dla zdrowia, ale i życia czworonoga.
Poniżej prezentujemy kilka głównych przyczyn anemii u psa :
- ubytki witaminy B12 oraz żelaza — ich niski poziom często spowodowany jest niewystarczająco zbilansowaną dietą lub problemami ze wchłanianiem się ich do organizmu;
- nieprawidłowość produkcji erytrocytów — zaburzenia w wytwarzaniu krwinek czerwonych mogą świadczyć o poważnych chorobach, tj. choroba szpiku kostnego, niewydolność wątroby czy przewlekła choroba nerek;
- utrata krwi — może być wywołana np. krwotokiem zewnętrznym, jak i wewnętrznym po doznaniu urazu;
- pasożyty — zarówno pasożyty wewnętrzne jak i zewnętrzne mogą przyczyniać się do anemii;
- infekcje bakteryjne oraz wirusowe;
- zatrucia — niektóre z toksycznych roślin oraz substancji chemicznych działają negatywnie na czerwone krwinki;
- leki — niektóre z medykamentów mogą zakłócać prawidłową ilość produkowanych erytrocytów;
- złe odżywianie — warto zaznaczyć, że podawanie psu czosnku, cebuli lub pora nawet w najmniejszych ilościach może przyczynić się do niedokrwistości.
Anemia u psa - objawy
Morfologia krwi, rozmaz krwi czy badania biochemiczne są bez wątpienia najlepszym sposobem na prawidłowe zdiagnozowanie anemii u psa. Wyróżniamy jednak pewne symptomy, które okazać się mogą pomocne, aby trafnie zauważyć, że z czworonogiem dzieje się coś nie tak jeszcze przed wykonanymi testami.
Warto podkreślić, że niedokrwistość u pupila może objawiać się na wiele sposobów, od tych dość błahych, po te bardziej poważne. Najbardziej charakterystyczne objawy anemii u psa to:
- osłabienie, apatia;
- szybszy oddech oraz tętno;
- szybkie męczenie się podczas wysiłku;
- bladoróżowe bądź białe dziąsła;
- wymioty;
- spadek apetytu oraz pragnienia;
- krwawe plamy podskórne;
- mocz o barwie ciemnoczerwonej;
- kał o smolistej konsystencji.
Pamiętaj, że jeśli zauważysz symptomy niedokrwistości u swojego psa, nie zwlekaj i bezzwłocznie udaj się z nim do gabinetu weterynaryjnego.
Anemia u psa - leczenie
Przebieg leczenia niedokrwistości u psa jest procesem indywidualnym , gdyż nie jest to choroba a jedynie jej objaw. Zależy on więc od przyczyny oraz stadium jej zaawansowania. Dokładna diagnostyka medyczna u lekarza weterynarii pozwala ustalić główną przyczynę problemu oraz plan leczenia.
Zwykle specjaliści skupiają się na wdrożeniu leków na występujące schorzenia, jakim jest np. obecność pasożytów. W poważniejszych przypadkach spowodowanych krwotokami konieczna okazać się może transfuzja krwi , która przywróci prawidłową jej ilość, nierzadko ratując życie zwierzęcia . Jeśli zaburzenia wywołane są niedoborem żelaza czy witaminy B12 wystarczy odpowiednia suplementacja . Natomiast w przypadku, gdy organizm psa nie produkuje wystarczającej ilości erytrocytów — leki stymulujące.