Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Stwór z głębin zainteresował się kamerą podwodną. Nagranie robi wrażenie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 05.06.2024 07:00

Stwór z głębin zainteresował się kamerą podwodną. Nagranie robi wrażenie

kałamarnica
fot. youtube/The University of Western Australia

Badacze z The University of Western Australia opublikowali w sieci nagranie, które udało im się zarejestrować przez zupełny przypadek. Stwór z głębin, który wyraźnie zainteresował się kamerą spuszczaną w otchłań wód Oceanu Spokojnego. Kałamarnica nie kryła ciekawości specjalistycznym sprzętem służącym do badań.

Zwierzę w głębinach zainteresowała kamera

Badacze z Uniwersytetu Australii Zachodniej byli w trakcie analizy głębin Pacyfiku. By wykonać wszystkie pomiary, spuścili kamerę na głębokość aż 5 km po wodę. Gdy wszystko poszło zgodnie z planem, podczas wyciągania sprzętu doszło do zaskakującej sceny, którą oczywiście udało się zarejestrować.

Zamieszkująca głębiny Oceanu Spokojnego kałamarnica najwyraźniej potraktowała kamerę podwodną za wroga. Sprzęt sprowokował ją do ataku, co trzeba przyznać, robi ogromne wrażenie. Udostępniony przez naukowców film to nie tylko gratka dla pasjonatów wodnych stworzeń, ale i wielu innych użytkowników sieci.

Masowe protesty w Turcji. Widmo śmierci zawisło nad 10 milionami psów Oddała psa pod opiekę dziadka. Nigdy nie posądziłaby seniora o takie zachowanie

Kałamarnica zaatakowała kamerę

Dla badaczy obecność zwierzęcia na tej głębokości była zaskoczeniem. Jednakże głowonóg próbował zaatakować ich sprzęt ok. kilometra pod wodą. Imponuje nie tylko jego krwista barwa, ale przede wszystkim rozmiar. Zwierzę mierzyło bowiem około 2 metry.

Kałamarnicy żyjącej w głębinach, gdzie nie dociera nawet światło słonecznie, wyraźnie nie spodobał się sprzęt naukowców. Widząc go, w pierwszej chwili starała się go odstraszyć, a gdy to nie zadziałało, przeszła do ataku. Zwinnie oplotła kamerę mackami.

To charakterystyczne zachowanie dla kałamarnic żyjących w głębinach

Kałamarnica z gatunku Taningia danae to jeden z największych przedstawicieli głowonogów żyjących w morskich odmętach. Największy okaz, jaki udało się namierzyć człowiekowi, ważył 161 kg. W wodach Pacyfiku można spotka jednak większe gatunki takie jak kalamarce, które osiągają nawet kilkanaście metrów długości.

Co ciekawe nagranie powstało przez przypadek, bowiem badacze zajmowali się wtedy eksploracją miejsca zlokalizowanego ponad 5 kilometrów pod wodą — rowu głębinowego przy wyspie Samoa. Jak się okazuje, takie zachowanie kałamarnicy jest zupełnie normalne. Typowym dla jej gatunku jest atakowanie znienacka potencjalnych przeciwników, jakim w tej sytuacji była kamera głębinowa.

kałamarnica
fot. youtube/The University of Western Australia