Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Smutek u psa. Jak sobie z nim radzić i czym może być powodowany?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 19.05.2024 12:50

Smutek u psa. Jak sobie z nim radzić i czym może być powodowany?

pies
Fot. Canva/Thinnapat

Smutek jest jedną z podstawowych emocji, która pełni kluczową rolę w ludzkim życiu. Oczywiście zwierzęta również posługują się prostymi emocjami, manifestując swoje zasmucenie w określony sposób. Czy zaobserwowałeś, że twój pupil stał się przygnębiony lub apatyczny? Zastanawiasz się, co może być przyczyną takiego stanu? Chwilowo zły nastrój, a może sygnał, że dzieje się coś poważniejszego? Zaradź smutkowi u zwierzęcia sprawdzonymi metodami.

Smutek i apatia u psa - objawy

Psy, choć są tak odmienne od ludzi, odczuwają emocje podobnie do nas. Naukowcy badający psi mózg dostrzegli pewne podobieństwa z umysłem dwulatka — pod kątem percepcji, pamięci, świadomości, ale także w sferze emocjonalnej. Psy w codziennym życiu najczęściej przejawiają emocje podstawowe, takie jak radość, zaskoczenie, złość, strach i smutek. Choć nasz pupil się nie rozpłacze, uważny obserwator z pewnością dostrzeże emocjonalne reakcje świadczące o odczuwanym niezadowoleniu i utracie zainteresowania codziennym życiem. Dlatego zupełnie tak, jak w przypadku dzieci, każda zmiana nastroju naszego pupila powinna być dla opiekuna sygnałem dającym do myślenia.

Jak rozpoznać, że Twój pupil przechodzi trudne chwile? Jeśli masz wrażenie, że zwierzak od pewnego czasu odczuwa smutek, należy go poddać bacznej obserwacji. Wnioski wyciągnięte z codziennego nadzorowania zachowania zwierzęcia będą pomocne w określeniu, czy to tylko chwilowo złe samopoczucie, które wkrótce minie, czy też sygnał, że nasz futrzasty przyjaciel potrzebuje pomocy specjalisty. Warto mieć świadomość, iż długo utrzymujące się poczucie smutku może przerodzić się w apatię, która często połączona jest z depresją.

Smutek u psa objawiać się może poprzez:

 • obojętność na otoczenie;
 • przygnębienie;
 • spadek energii i brak ochoty do zabawy;
 • brak apetytu;
 • zaburzenia ze snem;
 • unikanie kontaktu z opiekunem, innymi zwierzętami.
pies
Fot. Canva/webpay
Weterynarz pokazał zdjęcie kota z gabinetu. Jego mina mówi sama za siebie Godzinami sprawdzał, kto nie sprzątnął psiej kupy z jego podjazdu. Zemścił się

Dlaczego pies jest smutny? Przyczyny smutku u psa

Jeśli zaobserwowałeś, że twój pupil stał się apatyczny, zastanów się, co mogło wywołać taki stan. W końcu żaden z właścicieli psów nie chciałby mierzyć się z widokiem przygnębionego zwierzęcia, który z każdym dniem coraz bardziej nurza się w smutku. 

Niepokojące zmiany w zachowaniu naszego psa, przejawiające się m.in. osowiałością, mogą wynikać z różnych przyczyn, m.in. z niezaspokojenia potrzeb behawioralnych, stresu bądź problemów zdrowotnych. Poniżej przedstawiamy możliwe powody wystąpienia smutku i apatii u psów:

 • niezaspokojenie podstawowych potrzeb;
 • strata kogoś bliskiego;
 • pojawienie się nowego członka rodziny;
 • przeprowadzka;
 • zmiana nawyków;
 • depresja;
 • wiek starczy;
 • choroby;
 • kastracja;
 • w przypadku szczeniaków: separacja od suni.

Jak radzić sobie z apatią i smutkiem u psa?

Każdy członek rodziny, również ten czworonożny, potrzebuje czasu, aby oswoić się z nową sytuacją. Dlatego pomyśl, czy twój pies nie był w ostatnim czasie narażony na stresujące sytuacje, np. przeprowadzkę czy pojawienie się nowo narodzonego dziecka w domu. Jeśli tak, otocz go szczególną opieką oraz miłością. Zadbaj, aby wszystkie jego potrzeby były zaspokojone. Pamiętaj o wspólnej aktywności, zafunduj ciekawe dla czworonoga zabawki, które zajmą i urozmaicą jego czas. 

Pamiętaj, że w przeważającej ilości przypadków smutek u psa jest krótkotrwałym zjawiskiem, jeśli jednak zauważysz, że obniżenie nastroju u pupila trwa przez dłuższy okres, reaguj. W pierwszej kolejności warto udać się do behawiorysty, który z całą pewnością podpowie, jak załagodzić smutek u czworonoga, bądź skorzystać z porady weterynarza. Być może w tym przypadku konieczne będzie wprowadzenie stosownego leczenia. Czasem nieoczywiste zmiany w otoczeniu mają silny wpływ na ryzyko wystąpienia smutku u pupila, a w następstwie chorób mających związek z apatią.

pies
Fot. Canva/fourseasons