Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

pixabay/moshehar

Leki przeciwbólowe dla zwierząt. Czy można podawać psom Ibuprofen?

24 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Niejeden właściciel psa zastanawiał się, jak może pomóc w sytuacji, gdy jego podopiecznemu coś dolega. Czy leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi można w razie potrzeby podać zwierzęciu? Okazuje się, że jedna z popularnych substancji, która znajduje się w lekach, może poważnie zaszkodzić naszym pupilom.

Podawanie psu jakichkolwiek leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych z ludzkiej apteczki bez wskazania specjalisty jest nie tylko poważnym błędem, ale przede wszystkim bardzo ryzykowną decyzją. Dawkowanie i skuteczność preparatów bez recepty wygląda inaczej niż u ludzi.

Czy leki dla ludzi można podać psu?

W domowym środowisku pies sam może dotrzeć do substancji nieprzeznaczonych do spożycia dla zwierząt. Zazwyczaj do wypadków dochodzi wtedy, gdy leki są niewłaściwie przechowywane przy niewłaściwej kontroli ze strony domowników bądź wtedy, gdy właścicieli nie ma w domu. W roztargnieniu zostawiamy leki na stolikach nocnych, parapetach, blatach czy umywalce, a czworonogi, szczególnie nauczone jedzenia ze stołu, mogą łatwo je pozyskać. Zwierzę może także wyciągnąć środki wyrzucone do kosza. Niestety, niektóre z nich mogą wywołać przykre konsekwencje.

Na szczycie listy najbardziej niebezpiecznych substancji czynnych dla zwierząt jest ibuprofen, stosowany powszechnie w leczeniu bólu o małym i umiarkowanym nasileniu. Leków zawierający ten składnik nie brakuje w podręcznej apteczce, natomiast jego niepożądane skutki mogą pojawiać się już po niewielkiej ilości przyjętej przez psa. Takie oddziaływanie jest potwierdzone naukowymi badaniami.

pies ukraina

Zdjęcie z Ukrainy obiegło świat. W kolejce po jedzenie cierpliwie czekały bezpańskie psy

CZYTAJ DALEJ

Jak ibuprofen działa na psy?

Enzymy, a więc cząsteczki przyspieszające lub wręcz umożliwiające zachodzenie reakcji chemicznych w organizmach żywych, różnią się w przypadku człowieka i psa. To właśnie one powodują, że niektóre zwierzęta nie są w stanie rozpuścić niektórych substancji z zażytego wcześniej leku. Nie może także wydalić ich na zewnątrz, co wiąże się z ryzykiem zatrucia.

Najczęściej środki zawarte w ibuprofenie wpływają na substancje odpowiadające za wyściółkę żołądka psa i krążenie krwi w nerkach. Szczególnie niebezpieczny może okazać się dla psów o małej masie ciała, chociaż nawet u tych większych zażycie już pół tabletki może spowodować wrzody żołądka i zaburzenie pracy serca.

Spożyciu przez psa niebezpiecznego dla niego leku najczęściej towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, senność, wymioty, rozwolnienie i skurcze. W konsekwencji zażycie choćby niewielkiej dawki może prowadzić do krwotoku, niewydolności nerek, a nawet śmierci. Oprócz tego, duże zagrożenie stanowią też leki zawierające butapirazol, paracetamol i pyralginum, które także mogą uszkodzić narządy wewnętrzne, a nawet zabić naszego czworonoga.

Zwierzęcia nie wolno leczyć na własną rękę

Przede wszystkim należy pamiętać, że psi oraz ludzki organizm nie jest identyczny, a substancje lecznicze z przeznaczeniem dla człowieka mogą okazać się szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nie podawaj zwierzętom leków, jeżeli nie masz pewności co do ich działania lub nie są one konieczne. Pamiętaj też, że zioła, które zażywa człowiek, również mogą wyrządzić krzywdę zwierzętom. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych zdaj się na lekarza weterynarii.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

Źródło: myanimals.com, "Wybrane ostre zatrucia lekami u małych zwierząt" - Lek. wet. Eliza Anna Niemczycka oraz studentki Aleksandra Pakuła i Michalina Łach z Katedry Toksykologii Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie - opracowanie własne

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >