Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Leki przeciwbólowe dla zwierząt. Czy można podawać psom Ibuprofen?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.10.2022 13:53

Leki przeciwbólowe dla zwierząt. Czy można podawać psom Ibuprofen?

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay/moshehar

Niejeden właściciel psa zastanawiał się, jak może pomóc w sytuacji, gdy jego podopiecznemu coś dolega. Czy leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi można w razie potrzeby podać zwierzęciu? Okazuje się, że jedna z popularnych substancji, która znajduje się w lekach, może poważnie zaszkodzić naszym pupilom.

Podawanie psu jakichkolwiek leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych z ludzkiej apteczki bez wskazania specjalisty jest nie tylko poważnym błędem, ale przede wszystkim bardzo ryzykowną decyzją. Dawkowanie i skuteczność preparatów bez recepty wygląda inaczej niż u ludzi.

Czy leki dla ludzi można podać psu?

W domowym środowisku pies sam może dotrzeć do substancji nieprzeznaczonych do spożycia dla zwierząt. Zazwyczaj do wypadków dochodzi wtedy, gdy leki są niewłaściwie przechowywane przy niewłaściwej kontroli ze strony domowników bądź wtedy, gdy właścicieli nie ma w domu. W roztargnieniu zostawiamy leki na stolikach nocnych, parapetach, blatach czy umywalce, a czworonogi, szczególnie nauczone jedzenia ze stołu, mogą łatwo je pozyskać. Zwierzę może także wyciągnąć środki wyrzucone do kosza. Niestety, niektóre z nich mogą wywołać przykre konsekwencje.

Na szczycie listy najbardziej niebezpiecznych substancji czynnych dla zwierząt jest ibuprofen, stosowany powszechnie w leczeniu bólu o małym i umiarkowanym nasileniu. Leków zawierający ten składnik nie brakuje w podręcznej apteczce, natomiast jego niepożądane skutki mogą pojawiać się już po niewielkiej ilości przyjętej przez psa. Takie oddziaływanie jest potwierdzone naukowymi badaniami.

Jak ibuprofen działa na psy?

Enzymy, a więc cząsteczki przyspieszające lub wręcz umożliwiające zachodzenie reakcji chemicznych w organizmach żywych, różnią się w przypadku człowieka i psa. To właśnie one powodują, że niektóre zwierzęta nie są w stanie rozpuścić niektórych substancji z zażytego wcześniej leku. Nie może także wydalić ich na zewnątrz, co wiąże się z ryzykiem zatrucia.

Najczęściej środki zawarte w ibuprofenie wpływają na substancje odpowiadające za wyściółkę żołądka psa i krążenie krwi w nerkach. Szczególnie niebezpieczny może okazać się dla psów o małej masie ciała, chociaż nawet u tych większych zażycie już pół tabletki może spowodować wrzody żołądka i zaburzenie pracy serca.

Spożyciu przez psa niebezpiecznego dla niego leku najczęściej towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, senność, wymioty, rozwolnienie i skurcze. W konsekwencji zażycie choćby niewielkiej dawki może prowadzić do krwotoku, niewydolności nerek, a nawet śmierci. Oprócz tego, duże zagrożenie stanowią też leki zawierające butapirazol, paracetamol i pyralginum, które także mogą uszkodzić narządy wewnętrzne, a nawet zabić naszego czworonoga.

Zwierzęcia nie wolno leczyć na własną rękę

Przede wszystkim należy pamiętać, że psi oraz ludzki organizm nie jest identyczny, a substancje lecznicze z przeznaczeniem dla człowieka mogą okazać się szkodliwe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Nie podawaj zwierzętom leków, jeżeli nie masz pewności co do ich działania lub nie są one konieczne. Pamiętaj też, że zioła, które zażywa człowiek, również mogą wyrządzić krzywdę zwierzętom. W razie wystąpienia dolegliwości bólowych zdaj się na lekarza weterynarii.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: myanimals.com, "Wybrane ostre zatrucia lekami u małych zwierząt" - Lek. wet. Eliza Anna Niemczycka oraz studentki Aleksandra Pakuła i Michalina Łach z Katedry Toksykologii Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie - opracowanie własne