Kichaniem głosują w stadzie. Niezwykłe zwierzęta trafiły do wrocławskiego zoo
Do wrocławskiego zoo trafiło dwóch nowych podopiecznych. Ich wygląd jest intrygujący, podobnie jak ich niezwykłe umiejętności. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną, a w Polsce możemy je zobaczyć jedynie w zoo. Są często mylone z hienami, a swoim wyglądem przypominają psy, a w niektórych przypadkach nawet wilki.
Unikatowe zwierzęta zagrożone wyginięciem
Niegdyś likaony występowały w wielu miejscach na świecie. Można było je spotkać niemalże w całej Afryce Subsaharyjskiej, na pustyniach, w górach, a nawet wybrzeżach Kenii. Obecnie ich populacja znacznie się zmniejszyła i grozi im całkowite wyginięcie . W naturalnym środowisku żyją głównie na obszarach Afryki Subsaharyjskiej, na równinach i w dzikich lasach. W Polsce możemy podziwiać je w ogrodach zoologicznych.
Swoim wyglądem przypominają psy i wilki, a często mylone są z hienami. Mierzą od 75 do nawet 110 cm długości, a ich waga może sięgać 36 kg. Charakteryzują się specyficznym umaszczeniem, w którym przeważa czerń, brąz i odcienie beżu. Co ciekawe, każdy z likeonów ma unikatowe umaszczenie i niepowtarzalny układ łat na ciele.
Likaony we wrocławskim zoo
Likaony od lat można podziwiać we wrocławskim zoo. W ubiegłym roku ich stado zasiliły Bat i Kadarka, które przyjechały na Dolny Śląsk z zoo we Francji. Okazuje się, że będzie ich jeszcze więcej. Tym razem w ogrodzie zoologicznym pojawiły się kolejne dwa likaony, mieszkające wcześniej w duńskim zoo.
Likaony to świetni łowcy, którzy żyją w watahach. Są socjalnymi drapieżnikami, które mają silnie wykształcony instynkt stadny . Ich watahy liczą od 2 do nawet 40 osobników. Wraz z upływem lat ich stada zaczynają się sukcesywnie zmniejszać, a ich gatunkowi grozi całkowite wymarcie.
Unikatowe zachowania socjalne likaonów
Oprócz nietuzinkowego umaszczenia uwagę w wyglądzie likaonów zwracają również duże uszy . Nastawione służą do nasłuchiwania ofiar, a ponadto pełnią one bardzo ważną funkcją podczas komunikacji w stadzie. Dla tych dzikich zwierząt komunikacja jest niezwykle ważna, bowiem podejmują decyzje, głosując . Swoje głosy natomiast oddają kichaniem . Ponadto likaony wydają szereg innych odgłosów, m.in. szczekają, piszczą, chrząkają i kwilą.
Dźwięki umożliwiają im komunikację, tak ważną m.in. podczas polowań. Jak informuje National Geographic, zgodnie z wyliczeniami naukowców aż 80% polowań likaonów kończy się sukcesem . Ten wynik sprawia, że są jednymi z najbardziej skutecznych pod tym względem zwierząt. Dla porównania ten wskaźnik dla lwów to zaledwie 30%.