Swiatzwierzat.pl Pozostałe Jak wyprosić kreta z ogrodu? Sprawdzona metoda działkowców. Wystarczy włożyć do norki
fot. canva/ michalcollection

Jak wyprosić kreta z ogrodu? Sprawdzona metoda działkowców. Wystarczy włożyć do norki

11 lipca 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

Każdy ogrodnik marzy o pięknie utrzymanym trawniku i zadbanych rabatach kwiatowych. Niestety, te starannie pielęgnowane przestrzenie często padają ofiarą kretów, które swoimi kopcami i tunelami mogą zrujnować cały efekt ciężkiej pracy. Krety potrafią zadomowić się w ogrodzie na długo, powodując frustrację właściciela posesji. Na szczęście istnieje skuteczna metoda na przegonienie nieproszonych gości, która jest zarówno ekologiczna, jak i humanitarna.

Kret w ogrodzie. Jak pozbyć się intruza?

Kret jest ssakiem, którego budowa ciała jest przystosowana do życia pod ziemią oraz nieustannego kopania: ma silne, łopatowate przednie łapy, które umożliwiają mu tworzenie skomplikowanych systemów tuneli. Zwierzęta te są owadożercami i żywią się głównie dżdżownicami, larwami owadów oraz drobnymi kręgowcami. Choć same rośliny nie są obiektem ich zainteresowania, to kopiąc, mogą uszkadzać korzenie, co prowadzi do obumierania pędów.

Nie można zapominać, że mimo iż krety mogą być bardzo uciążliwe, to odgrywają również ważną rolę w ekosystemie ogrodu. Zjadają szkodniki, które mogłyby zniszczyć rośliny, a ryjąc w ziemi, spulchniają ją i napowietrzają. Niemniej, jednak gdy nieproszonych gości zaczyna być zbyt wiele, konieczne jest podjęcie działań w celu ich odstraszenia. Choć istnieje wiele chemicznych środków umożliwiających pozbycie się intruzów, to sprawdzona przez działkowców metoda sprawi, że więcej już się nie pojawią.

500 plus na psa i kota. Ostatnie dni na złożenie wniosków na dofinansowanie
Jak pozbyć się sierści z ubrań? Ten gadżet z Action to niezbędnik opiekuna psa i kota

Naturalna metoda na pozbycie się kreta z ogrodu

Jednym z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu jest wykorzystanie naturalnych produktów. Zwierzęta te są bowiem bardzo wrażliwe na zapachy. Szczególnie nie lubią woni sierści psów i kotów . Podpowiadamy, jak przygotować skuteczny odstraszacz.

Żeby stworzyć naturalny odstraszacz, będziesz potrzebował psa lub kota . Jeśli nie posiadasz czworonożnego pupila, zapytaj sąsiadów, czy nie użyczą Ci na parę chwil swojego przyjaciela. Czeka Cię kilka minut pracy, ponieważ aby uzyskać potrzebny składnik, trzeba się uzbroić w cierpliwość i chwycić za szczotkę lub trymer.

Zebraną ze szczotki sierść uformuj w kulki i włóż do tuneli wydrążonych przez małych intruzów. Krety z powodu nieprzyjemnego zapachu niemal natychmiast zdecydują się przenieść w inne miejsce. Ważne, aby odstraszacze umieścić nie tylko na środku trawnika, ale również jak najbliżej ogrodzenia, żeby nieproszeni goście więcej nie przekraczali granic Twojej działki.

sierść psa
fot. canva/ Singjai20

Niebezpieczeństwo dla domowych czworonogów. Kret jest pod częściową ochroną

Decydując się na użycie chemicznych środków, takich jak granulki czy płyny odstraszające, należy być bardzo ostrożnym . Preparaty te zawierają szkodliwe substancje , które są niebezpieczne nie tylko dla kretów, jeży i innych dziko żyjących zwierząt, ale również dla domowych pupili.

Psy i koty, bawiąc się w ogrodzie, mogą przypadkowo zetknąć się z truciznami, co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego zawsze warto wypróbować naturalne i bezpieczne metody, zanim sięgniemy po chemikalia.

Trzeba również pamiętać, że krety są objęte częściową ochroną prawną. Nie można ich umyślnie płoszyć ani niepokoić w miejscach publicznych. Na prywatnych działkach i w ogrodach przepisy te nie obowiązują, ale mimo to, zawsze warto wybierać metody, które nie szkodzą zwierzętom.

pies tropi kreta
fot. canva/ sandorgora
Pojawił się na plaży w Krynicy Morskiej. Turyści niepokoją się o stan zwierzęcia
Wielkie zmiany w Wielkiej Brytanii. Czy kot Larry zostanie na Downing Street 10?
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy