Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wyszedł na ryby, wylądował w szpitalu. Zaatakował go rekin
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.07.2024 14:37

Wyszedł na ryby, wylądował w szpitalu. Zaatakował go rekin

atak rekina na wędkarza
fot. canva/ USO

Mężczyzna, który wybrał się na ryby, nie spodziewał się, że ten dzień tak się skończy. Wędkarz wypłynął swoją motorówką w okolice jednego z portów, gdzie można złowić wspaniałe okazy. Niespodziewanie zaatakował go rekin. Rybak walczy teraz o życie w szpitalu. Jego stan jest krytyczny.

Rekin zaatakował wędkarza

Ataki rekinów na ludzi są rzadkie, ale zdarzają się w różnych częściach świata, zwłaszcza w miejscach popularnych do surfingu lub łowienia ryb. Zwierzęta mogą atakować z różnych powodów, w tym z błędnej identyfikacji ofiary, obrony swojego terytorium lub po prostu z ciekawości. W wielu sytuacjach ofiary nie zdają sobie sprawy, że w pobliżu znajduje się groźny drapieżca. Niestety takie spotkanie często kończy się dla nich tragicznie. 

40-letni mieszkaniec Florydy w Stanach Zjednoczonych wybrał się swoją łodzią na ryby. Udało mu się złowić naprawdę potężne okazy. Gdy sięgał po zdobycz do wody, niespodziewanie zaatakował go rekin. Groźne zwierzę ugryzło mężczyznę w przedramię, przebijając tętnicę. Na pomoc ruszyli funkcjonariusze policji, którzy założyli rybakowi opaskę uciskową i przetransportowali go na brzeg. Ich wiedza i determinacja uratowała wędkarzowi życie.

W końcu się doigrali. Lew morski pogonił plażowiczów, wszystko uchwyciła kamera Przyszli do weterynarza z 7-tygodniowym psem po jedno. Nie mógł postąpić inaczej

Mężczyzna walczy o życie w szpitalu

Mężczyzna po opatrzeniu przez funkcjonariuszy został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Rekin poważnie uszkodził jego rękę, w wyniku czego stracił dużo krwi. Stan wędkarza określany jest jako krytyczny. Lekarze mimo poważnych obrażeń wierzą, że uda się uratować życie poszkodowanego. Jednak powrót do pełni sił i sprawności będzie kosztował go długie miesiące rehabilitacji. 

Rzeczniczka biura szeryfa hrabstwa Nassau, Alicia Tarancon, poinformowała, że szybka interwencja zastępcy szeryfa była kluczowa dla uratowania życia mężczyzny. Funkcjonariusz morskiej jednostki policji zastosował opaskę uciskową, aby zatrzymać krwawienie, a następnie przetransportował poszkodowanego łodzią do rampy Dee Dee Bartels, gdzie czekała pomoc straży pożarnej. Dzięki wspólnym działaniom cała akcja ratunkowa przebiegła pomyślnie.

Dlaczego rekiny atakują ludzi?

Według agencji Florida Fish and Wildlife Conservation Commission, która zajmuje się badaniem zachowań morskich stworzeń, rekiny są najbardziej aktywne od kwietnia do października. Zwiększa to ryzyko kontaktu z nimi podczas letnich miesięcy, gdy wody są cieplejsze i atrakcyjniejsze dla turystów. Choć ataki tych drapieżników nie dzieją się często, to wzrost liczby osób wypoczywających na Florydzie może prowadzić do zwiększenia takich incydentów. Badania potwierdzają, że mniej niż 1% ataków kończy się śmiercią ofiary.

atak rekina
fot. canva/ lindsay imagery

Ataki rekina na ludzi mogą mieć różne przyczyny, chociaż są one rzadkie i zazwyczaj nie mają na celu zjedzenia człowieka jako zdobyczy. Drapieżniki mogą atakować w wyniku błędnej identyfikacji, myląc człowieka z naturalnymi zdobyczami, takimi jak foki. Mogą też bronić swojego terytorium przed intruzami lub reagować agresywnie na obce obiekty w swoim środowisku. Warto jednak podkreślić, że większość gatunków żyjących w morzach i oceanach nie stanowi dla nas zagrożenia.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?