Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Ta prosta pułapka nie zrobi mu krzywdy
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 13.03.2024 12:44

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Ta prosta pułapka nie zrobi mu krzywdy

kret w ogrodzie
Fot. canva/Michal collection

Niechciani lokatorzy w naszych ogródkach pojawiają się zazwyczaj wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni. Wyczuwające w powietrzu wiosnę krety i nornice stają się bardziej aktywne z powodu zwiększonej ilości pożywienia. Niestety podążając na oślep za dżdżownicami, potrafią zniszczyć nam trawnik oraz rabatki ze świeżo zasadzonymi roślinami. Jest jednak skuteczna metoda, która sprawi, że zwierzęta same wyniosą się z naszego ogródka, a zarazem nie stanie im się krzywda.

Jak pozbyć się kreta w ogrodzie? Sposób znany był naszym babciom

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna mobilizuje ogrodników do podjęcia pierwszych prac w ogrodzie. Choć usilnie staramy się, aby nasze rośliny i trawniki wyglądały jak najpiękniej, to nie zawsze nam się to udaje. Czasem nasz wysiłek może zniweczyć niespodziewana wizyta małego ssaka, któremu przypięto łatkę szkodnika. 

Kret, bo o nim mowa, kopie podziemne tunele mogące osiągnąć nawet kilkaset metrów długości. Robi to w celu znalezienia pożywienia, a największym przysmakiem owadożernego gatunku ssaka są tłuste pędraki, ślimaki i wije, które uszkadzają korzenie roślin i drzew. Kret zjada dzienne nawet 3 razy więcej pokarmu, niż sam waży, dlatego należy traktować go jako naszego sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami, aniżeli dewastatora upraw i trawników.

Niestety podczas wędrówek podziemnymi korytarzami krety mogą naruszyć ostrymi pazurami system korzeniowy roślin rosnących w naszym ogrodzie. Największą bolączką są jednak wybrzuszenia i kopce, jakie powstają w wyniku ich działalności. Relacja łącząca ogrodników, sadowników i działkowców z kretami bez wątpienia nie należy do najłatwiejszych, ale jest to potrzebna przyjaźń. 

Pomimo pozytywnych aspektów krecich „wybryków” w ogrodzie wciąż wiele osób szuka porad, jak pozbyć się kreta z ogrodu. Przedstawiamy skuteczny sposób stosowany jeszcze przez nasze babcie, który przekieruje kreta na sąsiednie posesje. 

pixabay.com_ Beeki.jpg
kret w ogrodzie, Fot. pixabay.com/ Beeki 
To nie oni pomogli kotu w potrzebie. W rzeczywistości było całkiem odwrotnie Wygrał na loterii. Nagrodą podzielił się z potrzebującymi zwierzętami

Domowy sposób na krety w ogrodzie, Zapobieganie jest kluczem do sukcesu

Charakterystyczne ślady, jakie pozostawiają krety na naszych trawnikach, pojawiają się w ciepłych miesiącach z dwóch powodów. Pierwszym jest niezmarznięta gleba, drugim wzmożona aktywność dżdżownic, które są ulubionym przysmakiem kretów. Niestety, choć nie mamy wpływu na pierwotny wybór miejsca żerowania tych ssaków, to możemy w skuteczny sposób sprawić, aby zmieniły lokalizację np. na ogródek sąsiada. 

pixabay.com_ Counselling.jpg
kopiec kreta, Fot. pixabay.com/ Counselling

Okazuje, że pomóc nam może w tym metalowa puszka. Krety nie znoszą hałasu. Z powodu słabego wzroku są również bardzo wyczulone na drgania ziemi. Umieszczenie na patyku wbitym w ziemię metalowej puszki, która pod wpływem wiatru będzie wydawać dźwięki i przenosić drgania sprawi, że kret szybciutko wyniesie się w inne miejsce. 

Odbudowa trawnika zajmie nam wiele czasu. Kret jest zwierzęciem chronionym

Kret to niepozorne zwierzę, po którego działalności ogrody długo dochodzą do siebie. Choć zwierzę w przeciągu jednej nocy potrafi zniszczyć długo hodowany przez nas trawnik, jego odbudowa potrwa już znacznie dłużej. Konieczne jest ponowne zasianie trawy, która odrasta przez wiele tygodni. 

Warto więc poświęcić chwilę i postarać się zapobiec działaniom tych małych ssaków. Należy jednak przy tym pamiętać, że kret jest zwierzęciem chronionym i działania przez nas podjęte nie mogą wychodzić poza obszar przeganiania niechcianego lokatora. 

 

Źródło: deccoria.pl