Swiatzwierzat.pl Koty Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u kota? Dla mruczka jest mocno uciążliwe
Fot. Canva/betyarlaca

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u kota? Dla mruczka jest mocno uciążliwe

18 kwietnia 2024
Autor tekstu: Monika Włodarczyk

Myślisz, że problem atopowego zapalenia skóry dotyczy tylko psów? Jesteś w błędzie. Jeśli zauważysz, niepokojące zmiany na ciele swojego mruczącego podopiecznego, warto udać się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Jakie są symptomy choroby oraz jak przebiega leczenie atopowego zapalenia skóry u kota? Podpowiadamy.

Atopowe zapalenie skóry u kota - przyczyny

Przez wiele lat eksperci z dziedziny weterynarii skupiali się na badaniu atopowego zapalenia skóry u psów. Nad tą przypadłością u kotów pochylono się znacznie później, bo dopiero w roku 2001 oficjalnie potwierdzono występowanie problemu atopii u futrzaków.

Atopowe zapalenie u mruczków występuje znacznie rzadziej niż u szczekających czworonogów. Co więcej, ta choroba skóry czasami dotyka również układu oddechowego. Rodzi się w wyniku nadwrażliwości na alergeny środowiskowe, a w przypadku kotów najczęstszą przyczyną alergii są kurz i roztocza.

KOT.jpg
Fot. Pixabay/Thayna98
Czy można kąpać szczeniaka? Tym możesz zrobić mu krzywdę
Poprosił koleżankę o opiekę nad kotem. Po tej wiadomości już nigdy jej nie odpisał

Atopowe zapalenie skóry u kota - objawy

Atopowe zapalenie skóry należy do najważniejszych problemów dermatologicznych u mruczków, a objawy są dla nich mocno uciążliwe. Wiadomo, że szybka reakcja w przypadku nieprawidłowości zdrowotnych jest bardzo istotna. Ale czy wiemy, jak przejawia się ta przypadłość o podłożu alergicznym i na co zwrócić uwagę?

Symptomy atopii u kotów mogą być różne, oto kilka z nich:

  • świąd, często w okolicach głowy i szyi;
  • wyłysienia, rozległa utrata sierści;
  • widoczne zmiany skórne;
  • infekcje.
kot.jpg
Fot. Canva/FOX

Atopowe zapalenie skóry u kota - leczenie

Chorobę skóry można leczyć , jednocześnie poprawiając jakość życia naszego wąsatego podopiecznego. Niezwykle istotne jest zarówno szybkie rozpoznanie jak i sumienna terapia. Niewątpliwie proces leczenia atopowego zapalenia u kotów jest dość żmudny i wymaga od właścicieli wiele cierpliwości i zaangażowania. Co dokładnie robić?

Przede wszystkim należy na bieżąco konsultować stan zdrowia mruczka z lekarzem weterynarii. Podczas rekonwalescencji doktor może wprowadzić stosowny antybiotyk lub medykamenty takie jak np. środki przeciwhistaminowe czy kortykosteroidy. Przydatne mogą się okazać również produkty nawilżające jak również suplementy. Dodatkowo powinniśmy zadbać o wyeliminowanie alergenu z przestrzeni, w której przebywa kot . Doskonałym pomysłem będzie także wprowadzenie odpowiedniej diety , która pomoże w szybszym powrocie do zdrowia naszego futrzaka.

kot.jpg
Fot. Canva/pixelshot
Łoś uciekał przed psami, wpadł do grzęzawiska. Tragiczny finał
Spotkanie żołnierki z psem po roku rozłąki. Nagranie rozczula do łez
Obserwuj nas w
autor
Monika Włodarczyk

Redaktor serwisu swiatzwierzat.pl. Magister Romanistyki. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży, poznawania nowych kultur oraz obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy