Znaleziony jeżyk miał spory problem. Wolontariusze spuścili z niego powietrzę
Do ciekawego odkrycia doszło w Wielkiej Brytanii. Jeż potrzebował pomocy. Jego ciało było przerażająco spuchnięte i kształtem przypominało kolczastą kulkę. Na szczęście odnalazł go przypadkowy mieszkaniec i w porę sprowadził pomoc. Lekarze stwierdzili bardzo rzadką chorobę u ssaka.
Znaleziono kolczastą kulkę, która okazała się być jeżem
Mieszkaniec Wielkiej Brytanii natrafił na wyjątkowy okaz na jednym z pól w pobliżu miejscowości Quedgeley w hrabstwie Gloucestershire. Uwagę mężczyzny przykuła kolczasta kula, która w rzeczywistości okazała się być jeżem.
Znalazca postanowił poinformować pracowników lokalnej organizacji Wild Hogs Hedgehog Rescue. Jak się okazało w samą porę. Wolontariusze natychmiast przystąpili do udzielenia pomocy choremu ssakowi.
Jeż został oddany w ręce ratowników. Cierpiał na rzadką chorobę
Miłośnicy zwierząt z Wild Hogs Hedgehog Rescue zdiagnozowali u wyjątkowej pacjentki tzw. syndrom balonowy. Jest to przypadłość, która występuje jedynie u jeży i to stosunkowo rzadko. Ssak stracił przez to możliwość poruszania się oraz niesamowicie cierpiał.
Choroba u jeży objawia się tym, że zgromadzony pod fałdami skórnymi gaz rozpycha ciało, zwykle w wyniku uprzedniej infekcji. Podczas oddychania powietrze z płuc trafia właśnie do jam, ale nie wraca już do płuc. Znaleziona samica miała wielkość niemalże piłki nożnej. Jak dla BBC wspomniała Emily Harper, kierowniczka kliniki:
Urosła tak bardzo, że nie było widać jej kończyn. Skóra była bardzo napięta, niemal do granic wytrzymałości.
Wolontariusze spuścili powietrze z jeża
Aby uratować jeża, dokonano nakłuć w jego ciele, dzięki czemu zostało spuszczone z niego nagromadzone powietrze oraz inne gazy. Zdrowiu zwierzaka nie powinno zagrażać już niebezpieczeństwo.
Po zabiegu ssak powrócił do normalnych rozmiarów i stan jego zdrowia się poprawił. Poza tą rzadką przypadłością nie stwierdzono u niego innych chorób. Gdy okres rekonwalescencji minie i wszystko będzie dobrze, jeż ponownie wróci do swojego naturalnego środowiska.