Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak pozbyć się mrówek z domu? Tę metodę stosowały nasze babcie
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 18.04.2024 11:33

Jak pozbyć się mrówek z domu? Tę metodę stosowały nasze babcie

mrówki
Fot. Canva/SERGEY ALESHIN

Mrówki, choć uchodzą za niewątpliwy symbol pracy, potrafią także nieźle zajść za skórę niejednemu domownikowi. Całe tabuny owadów przechadzających się gęsiego po naszych kuchennych blatach czy parapetach, przyprawiają nas o istny zawrót głowy. Jak z nimi walczyć? Przedstawiamy metody, które są znane od dawien dawna. Stosowały je jeszcze nasze babcie.

Kilka słów na temat mrówek

Mrówki, inaczej mrówkowate, to owady należące do rodziny błonkówek. Co ciekawe, można je spotkać praktycznie na całym świecie. Na 16 000 rozpoznanych gatunków mrówek, teren Polski zamieszkują 103 z nich. 

Owady charakteryzują się sporą głową oraz dość smukłym ciałem. Panuje u nich wyraźny podział w hierarchii oraz podział obowiązków. Samice-robotnice budują gniazda, zdobywają pożywienie oraz sprawują opiekę nad mrówczym potomstwem. Królowa zaś odpowiedzialna jest za składanie jaj. Osobniki męskie natomiast mają za zadanie zapłodnić królową, po czym umierają.

mrówki
Fot. Canva/B_Zocholl
Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty Potężny pożar w zoo. Zginęło ponad 200 zwierząt, niewiele udało się uratować

Co wabi mrówki do naszych mieszkań?

Jak co roku, wraz z nadejściem ciepłych dni, nadchodzą również mrówki. Obecność tych nieproszonych gości w naszych mieszkaniach jest bezapelacyjnie uciążliwa. Mimo że owady nie są groźne, to skrzętnie podbierają nasze jedzenie, co na dłuższą metę staje się problemem. Co więc przyciąga mrówki do naszych mieszkań?  

Powodem, dla którego te pracowite istotki rozgościły się w najlepsze w naszych czterech kątach, jest nic innego jak pożywienie. Wabią je np. resztki jedzenia pozostawione na kuchennym blacie czy stole. Zwróćmy również uwagę na zabezpieczenie domowych koszy na śmieci, w szczególności tych na bioodpady. Słodkie produkty to największy ich wabik. Szczelne zamykanie opakowań z żywnością będzie niezwykle pomocne.

mrówki
 Fot. Canva/supermimicry

Naturalne metody pozbycia się w domu mrówek

Te małe skrzętne zwierzątka zachęcone zapachem resztek jedzenia w naszych mieszkaniach wyruszają na wyprawę po ich zdobycie. Dzięki różnorodnym nieszczelnościom czy nawet uchylonym oknom czują się zaproszone do środka. Istnieją jednak metody na to, by rozprawić się z nimi i skutecznie wyprosić je z domu.

Poniżej przedstawiamy trzy produkty, których nie znoszą mrówki. Dzięki nim w zupełnie naturalny sposób pozbędziesz się owadów z mieszkania. Tych rozwiązań używały nawet nasze babcie. Oto one:

  1. Sok z cytryny. Przygotowanie: Z jednej cytryny wyciśnij sok, następnie dolej do niego jedną szklankę wody. Roztwór przelej do wygodnej butelki ze spryskiwaczem i rozpyl w miejscach, gdzie występują mrówki. Zabieg powtarzaj codziennie. 
  2. Czarny pieprz. Przygotowanie: Ziarenka intensywnego pieprzu zmiel na miał. Wsyp pięć łyżeczek przygotowanego proszku do szklanki z wodą. Mieszankę przelej do wygodnego opakowania i rozpyl w miejscach, w których gromadzą się mrówki.
  3. Soda oczyszczona. Przygotowanie: Wysyp proszek bezpośrednio w miejscach występowania mrówek.
mrówki
Fot. Canva/Insanet