Swiatzwierzat.pl Psy Zabierz z kuchni i wysmaruj siebie oraz zwierzęta. Kleszcze już się nie zbliżą
pexels.com/La Miko, pexels.com/Erick Karits

Zabierz z kuchni i wysmaruj siebie oraz zwierzęta. Kleszcze już się nie zbliżą

4 marca 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

Wiosna w tym roku pojawiła się znacznie wcześniej niż zwykle. Wysokie temperatury cieszą nie tylko opiekunów, ale również i psiaki, które motywują właścicieli do dłuższych spacerów. Wraz z budzącą się do życia przyrodą uaktywniły się kleszcze. Oprócz tradycyjnych zabezpieczeń w postaci preparatów od weterynarza warto zaopatrzyć się w jeden produkt, który przyda Ci się również w kuchni. Kleszcze go nie znoszą, a Tobie i Twoim czworonożnym przyjaciołom zapewni dodatkową ochronę.

Kleszcze przenoszą różne choroby. Jak chronić siebie i swoje zwierzęta?

Kleszcze są postrachem nie tylko ludzi, ale również zwierząt domowych. Troskliwi opiekunowie robią co w ich mocy, aby chronić siebie i swoje czworonogi, lecz niestety, gdy tylko za oknem zrobi się odrobinę cieplej, pasożyty wychodzą z ukrycia w poszukiwaniu pierwszych ofiar. Dlatego wybierając się do lasu, parku czy ogrodu, należy zadbać o odpowiednie ubranie oraz obuwie zakrywające kostki i stopy.

Ochrona przed kleszczami jest niezwykle ważna, bowiem pajęczaki te przenoszą wirusy, które wywołują m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W niebezpieczeństwie są również nasi czworonożni przyjaciele. Psy i koty są narażone na babeszjozę , groźną chorobę objawiającą się silną anemią , która atakuje nerki, wątrobę czy trzustkę, docelowo niszcząc narządy.

Gotowe środki przeciwko kleszczom w postaci obroży przeciwpchelnej, tabletek i innych preparatów przepisywanych przez lekarzy weterynarii należy stosować każdego roku, jednak warto wesprzeć je przygotowanymi samodzielnie domowymi preparatami. Wtedy będziemy mieć większą pewność, że żadne ukąszenie nam nie grozi. Jeden z naturalnych odstraszaczy na kleszcze znajdziesz niemal w każdym sklepie, a często i we własnej kuchni.

Co zrobić, gdy śmierć zwierzęcia nastąpiła w domu? Wyjaśniamy krok po kroku
Wzięli kundelka ze schroniska. Jego nerkę wszczepiono rasowemu psu

Domowy sposób na kleszcze - jak odstraszyć pajęczaki?

Kleszcze są bardzo wrażliwe na ruch, temperaturę i zapach potu , nienawidzą jednak niektórych zapachów, które dla większości osób są przyjemne. Najlepszym sprawdzonym domowym sposobem na kleszcze, który dodatkowo przyjemnie pachnie, jest olej kokosowy. Zawiera on kwas laurynowy, który skutecznie odstrasza kleszcze . Produkt ten sprawdzi się więc idealnie jako ochrona dla nas i naszych pupili.

Niewielką ilość oleju kokosowego należy nanieść bezpośrednio na skórę, zwłaszcza w miejsca chętnie wybierane przez kleszcze . Miksturę warto wetrzeć w zgięcia kolan, pachwiny i skórę za uszami oraz w kark. U naszych psich przyjaciół smarujemy brzuch, kark, miejsca za uszami i przestrzenie między łapkami.

Ten domowy preparat na kleszcze sprawdzi się nie tylko jako skuteczny odstraszacz. Przy okazji stosowania psie łapki będą nam wdzięczne za dodatkowe nawilżenie. Regularne stosowanie oleju kokosowego sprawi, że zimą poduszki psich łap będą bardziej odporne na działanie soli rozsypywanej na chodnikach.

pexels-tijana-drndarski-4294734-2.jpg
domowy sposób na kleszcze, Fot. Tijana Drndarski pexels.com

Nie tylko olej. Produkty dla dzieci odstraszają kleszcze

Okazuje się, że jest jeszcze kilka produktów , które mogą pomóc nam w ochronie czworonogów przed kleszczami. Nasze psiaki mogą ochronić również niektóre preparaty dla dzieci. Sypki puder zmieszany z miętą pieprzową lub tymiankiem skutecznie odstrasza krwiożercze pajęczaki. Przygotowany w domu preparat wcieraj w sierść czworonoga co kilka dni. Jego działanie i silny zapach sprawi, że kleszcze będą trzymać się z daleka.

Jeśli wróciliśmy z naszym czworonogiem z leśnej lub polnej wycieczki, możemy również użyć mieszanki, która sprawi, że kleszcze same zaczną spadać z naszego psa. Wystarczy wymieszać 2 łyżki olejku dla niemowląt z łyżką octu spirytusowego i spryskać tym naturalnym środkiem sierść naszego pupila. Trzeba jednak uważać przy tym na psie oczy. Podczas tej czynności zadbaj o to, by pies siedział możliwie jak najspokojniej. Środek bowiem odstrasza kleszcze, ale nie zabija ich. Pajęczaki, które spadły z naszego czworonoga, należy zebrać, zanim schowają się w trudno dostępnych zakątkach naszego domu.

tick-482613_1280.jpg
Jak odstraszyć kleszcze? źródło: fot. Catkin, pixabay/com

Źródło: domekiogrodek.pl

Poprosiła o najstarsze psy, których nikt nie chce. Musieli jej kogoś przedstawić
Kot Prażynek o zdrowie walczy jak lew. Pomóż! Takich jak on się nie usypia
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy