Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Co zrobić, gdy śmierć zwierzęcia nastąpiła w domu? Wyjaśniamy krok po kroku
Maja  Szewczak
Maja Szewczak 03.03.2024 12:08

Co zrobić, gdy śmierć zwierzęcia nastąpiła w domu? Wyjaśniamy krok po kroku

Co zrobić, gdy śmierć zwierzęcia nastąpiła w domu?
pixabay/StockSnap

Każdy opiekun psa czy kota prędzej, czy później musi zmierzyć się z jego stratą. Wszak nic nie trwa wiecznie, a śmierć jest nieodłącznym elementem życia każdej istoty. Jak postępować z ciałem zwierzaka, które zmarło w domu? Mimo że ciężko się pogodzić ze stratą pełnoprawnego członka rodziny, trzeba wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Wyjaśnimy to krok po kroku. 

Jak sobie poradzić ze stratą zwierzaka?

Śmierć czworonoga to niewątpliwie trudne doświadczenie ze względu na duże przywiązanie i miłość, jakim właściciele darzą swojego pupila. Jego odejście może wiązać się z bólem i poczuciem bezsilności. Trudno jest się przecież pogodzić ze utratą zwierzaka, który towarzyszył nam w codziennych aktywnościach i nierzadko był powiernikiem najpilniej strzeżonych sekretów. Perspektywa znalezienia nieruchomego ciała psa czy kota w domu to dla wielu jeden z najgorszych koszmarów i nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć naszej reakcji na traumatyczne zdarzenie. Co robić więc gdy sytuacja nas przerośnie?

Przede wszystkim nie należy panikować. Wiadomo, łatwiej jest to powiedzieć, trudniej zrobić, dlatego w pierwszej kolejności należy poinformować o tym resztę rodziny. Gdy jest się samemu w domu, stosownym będzie telefon do bliskiej osoby i poproszenie o to, by jak najszybciej się zjawiła. 

Człowiek będący w takiej sytuacji potrzebuje wsparcia — przyjaciela, który w obliczu śmierci zwierzęcia zachowa zimną krew. Jeżeli obok mamy osobę, której ufamy, łatwiej będzie ustalić dalsze kroki działania i uspokoić swoje emocje. Najważniejsze jest to, by nie podejmować decyzji samemu i starać się myśleć racjonalnie. 

cat-82210_1280.jpg
Co zrobić, gdy pies lub kot umrze w domu? źródło: realbluemoon
Mężczyzna krążył po dworcu z psem. Z jego plecaka dochodziły dziwne dźwięki

Co zrobić, gdy zwierzę umarło w domu?

Pierwszą kwestią, o której musimy pamiętać, jest ustalenie, że zwierzę na pewno nie żyje. Właściciel w przypływie emocji może niewłaściwie ocenić sytuację i wpaść w panikę, podczas gdy pupil po prostu głęboko śpi i nie ma świadomości, iż człowiek przekroczył próg mieszkania. Tyczy się to głównie głuchych i starszych zwierząt. 

Gdy nie jesteśmy pewni, warto sprawdzić tętno i przysłuchiwać się akcji oddechowej, by w razie utraty świadomości przeprowadzić resuscytację. Jeśli w przeciągu kilkunastu sekund nie usłyszymy oddechu, a ciało zwierzęcia utraciło temperaturę, możemy potwierdzić śmierć czworonoga. 

Kolejnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie ciała zwierzaka. Przede wszystkim należy przygotować duży ręcznik, prześcieradło i koc, pamiętając również o założeniu lateksowych rękawiczek. Po śmierci pupila mogą zostać uwolnione płyny ustrojowe z jamy ustnej czy odbytu, dlatego warto oczyścić te okolice. 

Zwierzaka należy ułożyć na ręczniku w pozycji leżącej na boku, z podkulonymi tylnymi łapami. Następnie przykryć je materiałem, najlepiej kocem. Ciało należy zabezpieczyć przy użyciu plastikowych worków, a w przypadku gdy zwierzę jest dużych rozmiarów, wskazane jest wykorzystanie dwóch warstw. Ważną czynnością jest także umieszczenie ciała w chłodnym miejscu, ponieważ ciepło może przyczynić się do rozkładu i nieprzyjemnego zapachu w domu. 

Gdy już dokładnie zabezpieczmy zmarłego pupila, należy skontaktować się z weterynarzem lub krematorium dla zwierząt. 

Co robić po zabezpieczeniu ciała zmarłego pupila?

Po zabezpieczeniu ciała należy zapytać weterynarza, czy ma podpisaną umową z krematorium. Jeśli tak, to zdecydowanie łatwiej będzie nam przejść przez wszystkie formalne kwestie. Trzeba wówczas zdecydować, czy chcemy dokonać kremacji zwierzęcia, czy utylizacji, która nie umożliwia nam zachowania cząstki ciała ani pochowania pupila na cmentarzu. 

Utylizacja jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jeśli nie zależy nam na zachowaniu prochów psa bądź kota. Sam proces jest również o wiele tańszy niż kremacja, na którą trzeba też dłużej czekać, bo od 2 do 8 dni. Gdy wybierzemy jednak kremację, trzeba liczyć się z tym, że musimy wybrać kremację indywidualną, czy grupową. Uśrednione ceny kremacji oraz utylizacji przedstawiamy w TYM artykule.

Większość krematorium umożliwia właścicielom uczestniczenie podczas procesu oraz skorzystanie z sali pożegnań, gdzie tak jak w kościele, można w ciszy powspominać chwile z pupilem. Jeśli chcemy, aby nasz zwierzak znalazł się na cmentarzu lub pozostał w naszym domu, po kremacji właściciel otrzymuje prochy swojego czworonożnego przyjaciela w pojemniku medycznym. 

paolo-chiabrando-4HoPLxcprCM-unsplash (1).jpg
W życiu każdego opiekuna przychodzi moment pożegnania z ukochanym psem czy kotem. źródło: unsplash/Paolo Chiabrando

Źródło: esthima.pl, opracowanie własne