Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy psy płaczą? Cała prawda o płaczu psów
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 18.10.2019 17:02

Czy psy płaczą? Cała prawda o płaczu psów

duży pies w domu
Fot. unsplash.com Alex Lacayo

Czy psy płaczą? Często na to pytanie nie potrafią odpowiedzieć sami właściciele. Jak wiele zwierząt, psie oczy potrafią łzawić, by pozbyć się drażniących substancji. Ale czy zdarza im się płakać z żalu? Dowiedzmy się!

Czy psy płaczą? Wydawałoby się, że płacz z żalu albo szczęścia to wyłącznie domena ludzi. Z drugiej strony, skoro zwierzęta odczuwają żal i tęsknotę za swoimi opiekunami, potrafią rozpoznawać emocje i pocieszać, dlaczego nie miałyby również płakać? Czasami łzawienie i zaczerwienienie nie oznacza emocji, lecz chorobę i chęć zwrócenia uwagi. Sprawdź, czy łzy w oczach twojego pupila to oznaka choroby, czy smutku?

Czy psy płaczą?

Czemu psy płaczą? Chociaż ich neurologiczny mechanizm odczuwania bólu jest nieomal identyczny z ludzkim, to psy używają płaczu do komunikowania się tak jak szczekania, warczenia czy merdania ogonem.

Jeśli twojemu psu zdarza się płakać i piszczeć, łzy nie są bezpośrednim powodem odczuwanego bólu, ale próbą przekazania właścicielowi, że potrzebuje pomocy. Psy są o wiele bystrzejsze, niż zwykle uważają ich opiekunowie, dlatego szybko uczą się, że pan albo pani zwraca uwagę, kiedy zaczynają im lecieć łzy.

Zachowanie psów w stadzie

Kiedy psy płaczą? Fakt, że psy chcą zwrócić uwagę poprzez łzy, świadczy o ich poczuciu bezpieczeństwa i zaufaniu, jakie odczuwają do opiekunów. Dziko żyjące psy, które trzymają się i polują w stadach, nie mogą pozwolić sobie na coś podobnego. Dlaczego?

Dzikie psy, które okazują słabość przed stadem, natychmiast są wykluczane lub spychane na niższe szczeble przez silniejszych osobników. Dlatego skarżą się na ból dopiero wtedy, kiedy naprawdę nie są w stanie funkcjonować. Niektórym właścicielom może wydawać się, że ich pupil używa łez, by nimi manipulować. Jest w tym tyle samo prawdy, co przekonaniu, że niemowląt nie należy brać na ręce, kiedy płaczą, bo mogą się „przyzwyczaić” i wymuszać na rodzicach konkretne zachowania. Czyli zero. Kiedy pies płacze, oznacza to, że potrzebuje twojej pomocy i uwagi, ponieważ cierpi. Łzy są po prostu metodą komunikacji.

Czy psy płaczą?

Czy pies płacze? Oczy psów, podobnie jak u większości ssaków, posiadają kanaliki łzowe. Łzy służą im do pozbywania się ciał obcych i zanieczyszczeń oraz utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia w oku. Jednak psom nie zdarza się tak jak ludziom, płakać z powodów emocjonalnych, wzruszenia albo wściekłości.

Czy psy płaczą łzami? Z drugiej strony, w niektórych stresujących sytuacjach z oczu psów naprawdę spływają łzy. Wystarczy wpisać w wyszukiwaniu na You Tube frazę „dog crying”, by pokazały nam się setki filmików z czworonogami, które rozpaczają za swoimi właścicielami. Więc czemu psy płaczą?

Jak pies komunikuje się z ludźmi?

Jak pies komunikuje się z ludźmi? Łzy to tylko jeden ze sposobów, w jaki psy komunikują się ze swoimi właścicielami. Jeśli twój piesek przeciąga się, a następnie do ciebie podchodzi i opiera się łapkami o twoje nogi, oznacza to, że wita się i okazuje swoje przywiązanie. Z kolei merdanie ogonem i wystający język to oznaka chęci zabawy. Przekrzywianie głowy równa się zaciekawieniu i chęci zrozumienia, o czym mówi pan czy pani.

Kiedy piesek przewraca się na plecy, podwija łapki i wypina brzuch, oznacza to zachętę, by opiekun go po nim podrapał i pogłaskał. Mruganie i miękkie uszy świadczą o rozluźnieniu, a kołysanie tylną częścią tułowia – rozbawienie. Inaczej niż u ludzi, poprzez odwrócenie się plecami do danej osoby lub zwierzęcia, pies okazuje mu szacunek.

Czy pies jest zestresowany?

Czy pies jest zestresowany? Które zachowania psa powinny cię zaniepokoić? Jednym z podstawowych symptomów stresu jest brak apetytu oraz rozdrażnienie. Drapanie się to naturalne zachowanie u każdego czworonoga, ale drapanie do krwi to już oznaka problemów, podobnie chorobliwe wylizywanie. Krótka biegunka to oznaka zatrucia pokarmowego, a długotrwała: pasożyta lub długotrwałego stresu.

Jeśli twojego spokojnego do tej pory pieska drażnią zwykłe czynności, jak np. nakładanie jedzenia lub zapinanie smyczy przed wyjściem na spacer, nie zrzucaj tego na psie dziwactwa. Zastanów się poważnie, jakie mogą być powody podobnego zachowania. Może w okolicy od jakiegoś czasu słychać hałasy? Albo sama czujesz się poddenerwowana, a zwierzak wyczuwa to i się niepokoi? Gdyby podejrzane zachowanie nie mijało, koniecznie udaj się do weterynarza albo psiego behawiorysty!

Czy pies płacze z bólu? Choroby oczu u psów?

Czy pies płacze z bólu? W przeciwieństwie do ludzi psy mają o wiele silniej wyostrzone zmysły, więc nie są uzależnione od wzroku w takim samym stopniu, jak ich właściciele. Jednak są narażone na różne choroby oczu, dlatego opiekunowie powinni zwracać baczną uwagę na to, w jakim stanie znajdują się oczy pupili.

Czemu psy płaczą? Jeśli zauważysz u pupila takie objawy, jak uporczywe łzawienie, zaczerwienienie oczu lub ich przymykanie, lub „zamglony”, lekko nieprzytomny wzrok, nie lekceważ ich! Zaniedbanie pierwszych symptomów choroby sprawia, że stan szybko się pogarsza, a brak właściwej opieki może doprowadzić nawet do ślepoty.

Czym przemywać oczy psa?

Czy psy płaczą? Jeśli zauważysz, że dookoła oczu twojego pupila zbiera się brud, musisz jak najszybciej interweniować. Jeśli zanieczyszczenie zbiera się na włoskach dookoła oczu, nie próbuj wycinać ich nożyczkami. Zwierzak może przestraszyć się lub wykonać nagle gwałtowny ruch, a wówczas możesz go niechcący skaleczyć lub sprawić ból. Właściciele długowłosych pupili, na przykład maltańczyków czy shih tzu, powinni zwrócić się o pomoc do profesjonalnej fryzjerki psów, jeśli wymaga tego higiena i zdrowie ich pupili. Czym przemywać oczy psa? Oczy psów należy przemywać za pomocą miękkich wacików kosmetycznych, zamoczonych w ciepłej wodzie, roztworze soli fizjologicznej czy naparze ze świetlika lekarskiego. Można również kupić specjalny płyn w sklepie weterynaryjnym.

Jak często przemywać oczy psa? Za każdym razem, kiedy zobaczymy, że pojawiły się nowe nieczystości. Jak się czujemy, kiedy do naszego oka wpada rzęsa lub paproch? Doprowadza nas do to szału i nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. To samo czuje pies. Pamiętaj, że nie możesz trzeć za mocno, bo wywołasz u pieska dyskomfort, a przemywanie będzie kojarzyło mu się z bólem i zacznie się bać za każdym razem, gdy sięgniesz po wacik. Pamiętaj, że jeśli mimo twoich starań stan pieska nie polepsza się, a jego oczy puchną i łzawią, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Na co chorują psy?

Na co chorują psy? Część psów ma większe predyspozycje do chorób oczu z powodu swoich uwarunkowań genetycznych. Najczęstsze wady oczu u psów to rzęsy ekotopowe, które są prawdziwą zmorą buldożków i mopsów, entropium i ektropium.

Czy psy płaczą? W ich efekcie dochodzi do podrażnienia rogówki, a w skrajnych przypadkach pieski muszą zostać poddane operacji. Inaczej tworzą się silne stany zapalne, które prowadzą do pojawiania się wrzodów rogówki, a w konsekwencji jej deformacji i uszkodzenia wzroku lub utraty wzroku. Inną przyczyną powstawania wrzodów są uszkodzenia mechaniczne, np. upadek z wysokości, potrącenie lub walka z kotem czy psem. Czasem choroby oczu naszych pupili są spowodowane przez jego starzenie się albo alergię.

Zapalenie rogówki. Psy zapadają na zapalenie rogówki wskutek zakażenia lub kontaktu z alergenem. Jeśli dostrzegamy, że nasz piesek ma zamglony wzrok, a rogówkę zaczynają pokrywać ciemne plamki, należy jak najszybciej podać mu właściwe leki. Czasami powodem zapalenia rogówki jest… suchość z powodu wystarczającej ilości łez! W takich wypadkach trzeba zakraplać mu specjalne, sztuczne krople, dzięki którym oko stanie się właściwie nawilżone.

Czy psy płaczą? Zapalenie spojówek u psa. Psy, podobnie jak ludzie, cierpią czasem na zapalenie spojówek. Powoduje je podrażnienie oczu przez obce ciało, wrastające rzęsy albo podwinięcie się powieki. Jakie są objawy zapalenia spojówek? Pierwszym sygnałem, przy którym powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza, jest mokry nos i katar u pieska. Później pojawia się zaczerwienienie, światłowstręt oraz łzawienie. Im szybciej udamy się do weterynarza, tym lepiej: zapalenie spojówek nie przechodzi samo, niezbędna jest interwencja specjalisty. Najczęściej do wyleczenia wystarczy podanie odpowiednich leków, lecz czasem potrzebna bywa drobna korekta chirurgiczna.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Czy psy płaczą

Czy psy płaczą? Zdania specjalistów są podzielone.

Czy psy płaczą

Jeśli pies kładzie się na plecy, demonstruje brzuch i podkurcza łapki, to znak, że prosi o drapanie i głaskanie.

Czy psy płaczą

Jeśli mamy pieska o długiej sierści, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej fryzjerki czworonogów.

Czy psy płaczą?

Mopsy są szczególnie narażone na dolegliwości związane z oczami.

Czy pies płacze

Taka pozycja świadczy o tym, że pies jest zaniepokojony lub przestraszony.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Emma Stone zagra czarny charakter z kultowej bajki. Będzie kolejny Oscar?
  2. 30% wegetarian pod wpływem alkoholu zjada mięso. Zaskoczeni?
  3. Jak uratować zniszczone końcówki? Wszystko, co trzeba wiedzieć