Swiatzwierzat.pl Psy Twój pies śpi w takiej pozycji? Zdziwisz się, o czym to świadczy
fot. canva/freestocks.org

Twój pies śpi w takiej pozycji? Zdziwisz się, o czym to świadczy

4 maja 2024
Autor tekstu: Monika Włodarczyk

Niejednokrotnie jesteśmy świadkami, jak pies przybiera przeróżne pozy podczas drzemki w ciągu dnia bądź snu w nocy. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, czy te formy ułożenia ciała coś znaczą? Okazuje się, że czworonóg pozycją, jaką wybiera, daje nam jasny sygnał. Zdziwisz się, o czym to świadczy.

W zależności od wieku, długość snu oraz przybrane pozycje różnią się od siebie

Sen u psów jest nieodłącznym elementem ich życia. Jego długość różni się jednak w zależności od tego, w jakim wieku jest pupil. Najmłodsi i najstarsi przedstawiciele tego gatunku potrafią na śnie spędzić nawet do 20 godzin. A u tych w sile wieku jest to około 11 godzin dziennie.

To ile lat ma pies, ma również znaczenie w przypadku obranych przez niego póz, podczas drzemki w ciągu dnia lub głębokiego snu w porze nocnej. Sprawdź, czy wiedziałeś, co one oznaczają.

Ile powinien pić pies? Wyjaśniamy. Tak przeliczysz dzienne zapotrzebowanie na wodę
Majówka z pupilem. Pomysły na spędzanie czasu, praktyczne porady

Pozycje do spania u szczeniaków

Zasypiające nowo narodzone psiaki to jeden z bardziej urokliwych widoków. Odpływają one niemal w każdej pozycji i są przy tym niezwykle kreatywne. Nie tak dawno pisaliśmy o zasypiającym szczeniaku , który stał się hitem w sieci.

Jak się okazuje to, w jaki sposób ułożą swoje ciałko, ma ogromne znaczenie. Młode zwierzę, które czuje się bezpieczne i kochane, będzie chętnie odsłaniało brzuch oraz miało mocny sen. Szczeniak, który jednak z jakiegoś powodu czuje strach, osłoni okolicę jamy brzusznej, która jest najwrażliwsza. Nie zawsze lęk musi być wywołany z winy człowieka, niejednokrotnie może być to forma ochrony przed innymi zwierzętami.

pies
Fot. Canva/photonewman

Pozycje do spania u dorosłych psów

U dorosłych psich osobników najbardziej popularną pozą podczas drzemki jest ta przypominająca posąg Sfinksa, tzw. lwia . Tylne łapy są pod ciałem, przednie kończyny leżą wyprostowane, a na nich oparta jest głowa. Zwykle forma ta służy im do krótkotrwałego odpoczynku, wciąż pozostają czujne i gotowe do działania.

pies
Fot. Canva/Lone Crow Fotos

Jeśli zaobserwujemy, że pupil trzyma łapy i ogon blisko ciała i zwija się w kłębek , oznacza to, że zapada w głębszy sen. Dzięki tej pozycji zabezpieczają swoje ograny wewnętrzne oraz sprawia, że utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała, ogrzewa się. Skulenie najczęściej występuje u bezdomnych i niepewnych siebie czworonogów.

pies
Fot. Canva/Somrakjendee
Wielka metamorfoza psa po wizycie u groomera. To na pewno to samo zwierzę?
Na rondzie w Zakopanem rozgrywał się dramat. Nikt nie zatrzymał się, by pomóc zwierzętom
Obserwuj nas w
autor
Monika Włodarczyk

Redaktor serwisu swiatzwierzat.pl. Magister Romanistyki. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży, poznawania nowych kultur oraz obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy