Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies szczeka przez sen? Czy to powód do obaw?
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 23.04.2024 09:04

Dlaczego pies szczeka przez sen? Czy to powód do obaw?

śpiący pies
Fot. canva.com/ edenexposed

Oczywistym zjawiskiem jest to, że psy szczekają, kiedy są podekscytowane lub się czegoś boją, ale co oznacza, gdy zaczynają ujadać i warczeć podczas snu? To zagadnienie budzi ciekawość wielu właścicieli czworonogów i badaczy zachowań zwierzęcych. O czym śnią psy i czy powinniśmy je budzić, kiedy zaczynają machać łapkami, jakby chciały gdzieś pobiec?

Szczekanie u psa nie zawsze oznacza coś złego

Szczekanie jest jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów komunikacji u psów. To uniwersalny dźwięk, który może wyrażać różnorodne emocje i potrzeby. Dla wielu czworonogów szczekanie jest sposobem wyrażania radości, entuzjazmu czy ekscytacji z powodu interakcji ze swoim właścicielem lub innymi psami. Może ono być również ważnym komunikatem o odczuwanym przez pupila lęku lub frustracji.

Psy, tak jak i ludzie, spędzają znaczną część swojego życia, śpiąc. Podczas snu mogą przeżywać różnorodne stany, w tym fazę REM, podczas której zachowania związane z aktywnością mózgu wydają się być podobne do tych, które występują podczas stanu czuwania. Jednym ze zjawisk, które często budzi ciekawość, a wręcz niepokoi właścicieli czworonogów, jest szczekanie pupila podczas snu.

Były senator PiS ciągnął psa za samochodem. Trafi do więzienia Kot wściekł się na opiekuna. Zdziwił się, jak niewiele trzeba by podpaść mruczkowi

Dlaczego pies szczeka przez sen?

Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś swojego psa, kiedy spał, na pewno zauważyłeś, że wydaje się on przeżywać jakieś niezwykłe przygody. Czasem wydaje się, że biegnie, łapie coś w powietrzu lub nawet próbuje złapać swój ogon. Do tego szczeka, warczy lub popiskuje. To wszystko dzieje się w momencie, gdy twój pupil śni. Niestety pewnie nigdy nie dowiemy się, o czym śnią nasze psiaki. Możemy jedynie się domyślać, że ich sny dotyczą ulubionych czynności, gonienia kotów lub obrony ukochanych właścicieli.

dlaczego pies szczeka gdy śpi
Śpiący pies, Fot. canva.com/Kerkez

Podczas snu psy przechodzą przez różne fazy, a jedną z nich jest tzw. faza REM, podczas której ich mózg pracuje intensywniej, generując sny. To właśnie wtedy mogą występować te dziwne ruchy i dźwięki, które obserwujemy u śpiącego czworonoga. To reakcje na to, co dzieje się w ich marzeniach. Zwierzęta zachowują się wtedy podobnie jak ludzie, którzy śpiąc, również wykonują ruchy, niezrozumiałe gesty i mówią podczas snu.

Czy można budzić psa kiedy szczeka przez sen?

Jeżeli zdarzyło ci się usłyszeć, że twój pies szczeka podczas snu, nie powinno cię to martwić. To całkowicie normalne zachowanie. Czworonogi mogą reagować na sny mimowolnymi dźwiękami. Ważne jest jednak, aby nie budzić psa w takim momencie.

czy można budzić psa ze snu
Nie budź psa ze snu, Fot. canva.com/Tonia Kraakman

Przebudzenie pupila w trakcie szczekania przez sen może wprowadzić go w stan dezorientacji i niepokoju. Ponadto może to zakłócić naturalny przebieg snu i prowadzić do zaburzeń z nim związanych. Niewyspany futrzak będzie bardziej podatny na choroby, reaktywny i mniej skory do czułości, dlatego zaleca się pozostawienie psa w spokoju, aż sam przestanie szczekać i wróci do spokojnego snu.