Słyszysz w domu dziwne dźwięki? To może być pająk zwany zyzusiem tłuściochem
Choć na co dzień wolimy o tym nie myśleć, w domu każdego z nas mieszka wiele gatunków zwierząt, począwszy od much, przez rybiki cukrowe, po pająki i roztocza. Niektórzy zwierzęcy lokatorzy mogą wydawać niepokojące dźwięki. Jeśli usłyszysz nietypowy odgłos przypominający ćwierkanie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w twoim otoczeniu znajduje się zyzuś tłuścioch. Czy pająk ten jest jadowity? Wyjaśniamy.
"Ćwierkający" pająk w twoim domu. To krewny czarnej wdowy
Choć widok pająka we własnym domu może przyprawić niektórych o palpitacje serca, warto pamiętać, że przedstawiciele najliczniejszego rzędu pajęczaków są niezwykle pożytecznymi stworzeniami, które pełnią ważną rolę w ekosystemie. Pająki żywią się licznymi szkodnikami , m.in. mrówkami, mszycami czy muchówkami, a tym samym zapobiegają ich namnażaniu.
W czterech ścianach możemy najczęściej zobaczyć korsarza, krzyżaka oraz kątnika. Czasem pojawiają się również nasoszniki trzęsie. Z kolei w piwnicach, strychach i ciemnych zakamarkach poddaszy możemy dostrzec sidlisza piwnicznego oraz zyzusia tłuściocha . Ten ostatni posiada niezwykłą umiejętność wydawania odgłosów granych na odwłoku.
Samce zyzusia tłuściocha emitują dźwięki dzięki specjalnym szczękom znajdującym się na spodzie odwłoka. Ocierające się o siebie małe kolce wydają melodię o częstotliwości 1000 Hz i nie jest to przypadek. Wydawany odgłos ma przyciągnąć samice i zadowolić ich upodobania muzyczne. Samica bowiem jest w stanie zabić samca , kiedy ten nie zagra wystarczająco atrakcyjnie. Melodię graną przez zyzusia tłuściocha można porównać do ćwierkania ptaków .
Zyzuś tłuścioch - krewny czarnej wdowy. Czy jest jadowity?
Zyzuś tłuścioch zamieszkuje nie tylko piwnice i strychy, ale również może pojawić się w pobliżu roślin doniczkowych, żerując na owady mieszkające w ziemi. Co ciekawe, jest krewnym czarnej wdowy i nieprzypadkowo w języku angielskim nazywany jest “false black widow”, co można przetłumaczyć jako „fałszywa czarna wdowa”.
Oba te pająki są do siebie bardzo podobne i często mylone. W 2018 roku w Wielkiej Brytanii doszło do 4 zgłoszeń, dotyczących obecności jadowitej czarnej wdowy. Podniesiony alarm okazał się na wyrost, ponieważ po przyjeździe ekspertów okazało się, że to zyzuś tłuścioch, który nie jest jadowity . Potrafi jednak boleśnie ugryźć . To świetny i bardzo skuteczny łowca, który potrafi upolować owady dużo większe od samego siebie, takie jak ćmy, a nawet chrabąszcze.
Etymologia zyzusia tłuściocha
Zyzuś tłuścioch brzmi zabawnie, a dla niektórych nawet i nieco infantylnie. Choć dokładne pochodzenie nazwy nie jest znane, niektórzy twierdzą, że może pochodzić od jego wyglądu. Pająki te mierzą około 7-8 mm. Charakteryzują się krótkimi odnóżami i dużym, okrągłym, błyszczący odwłokiem.
Odwłok zyzusia tłuściocha jest nieproporcjonalnie duży, stąd może pochodzić drugi człon jego nazwy. Zaś w przypadku pierwszego, niektórzy sądzą, że może pochodzić od słowa “zyz”, czyli kropek znajdujących się na kostce do gry. Na ciele pająka znajdują się bowiem podobne plamy.