Swiatzwierzat.pl Koty Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy
fot. Cnva/nemo342

Kot ma uciętą końcówkę lewego ucha? Weterynarz wyjaśnia, co to znaczy

15 czerwca 2024
Autor tekstu: Magdalena Cichocka

Być może zauważyłeś, że niektóre koty, szczególnie te żyjące na wolności, mają obciętą końcówkę lewego ucha. Okazuje się, że nie straciły go w wypadku lub bójce z innym zwierzęciem. To symbol, który wiele mówi o stworzeniu i został wykonany przez ludzi. Weterynarz Wojciech Wartecki wyjaśnił, co to oznacza.

Kot z uciętym lewym uchem

Koty mające uciętą końcówkę lewego ucha to wbrew pozorom nie jest wielka rzadkość. Być może wcześniej nie zwróciłeś na to uwagi lub może wręcz przeciwnie - zastanawiałeś się, dlaczego tak wiele kotów w twojej okolicy na ucięte ucho. Cecha ta w szczególności dotyczy wolno żyjących zwierząt .

Okazuje się, że nie jest to przypadek, a kot wcale nie stracił kawałka ucha w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub bójki. Taką formę okaleczania zwierząt lata temu stosowali weterynarze , w celu znakowania kotów żyjących na wolności. O co chodzi?

kot
fot. Canva/Mary Swift
Oddali kota do schroniska, choć był aniołkiem. Taka wymówka była do przewidzenia
Bocian bronił swoich młodych. Pojedynek w gnieździe zakończył się tragicznie

Co oznacza ucięte lewe ucho u kota?

Niegdyś odcięte ucho oznaczało, że zwierzę zostało wykastrowane lub wysterylizowane . Weterynarze decydowali się na taką metodę znakowania zwierząt, ponieważ już z daleka było wiadomo, które ze stworzeń przebyło zabieg.

Weterynarz ze Schroniska dla Zwierząt w Poznaniu Wojciech Wartecki podkreślił, że metoda ta usprawniała znacznie ich pracę , szczególnie w przypadku dzikich kotów, które nie są przyzwyczajone do kontaktu z ludźmi.

Trzeba pamiętać, że takie dzikie koty potrafią być nieprzyjemne w kontakcie z człowiekiem, a dzięki tej metodzie ograniczamy ryzyko, bo nie trzeba ich łapać wielokrotnie, by sprawdzić, czy mają na brzuchu blizny po operacji - powiedział w rozmowie z Faktem Wojciech Wartecki.

kot
fot. Canva/Mary Swift

Jak dziś oznacza się wykastrowane lub wysterylizowane koty żyjące na wolności?

W wielu miastach plaga dzikich kotów jest na tyle ogromna, że istnieją liczne organizacje zajmujące się kastracją i sterylizacją zwierząt. Pomaga to nie tylko zapanować nad ilością stworzeń , ale przede wszystkim zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i polepszyć komfort ich życia .

Dziś nie kaleczy się zwierząt i zrezygnowano z ucinania im ucha . W zamian zwierzęta są chipowane , a wszystkie informacje na temat przebytego zabiegu weterynarz może odczytać w systemie.

Mamy zachipowane zwierzęta, dzięki czemu po sczytaniu chipa możemy sprawdzić w bazie, czy kot był sterylizowany, czy też nie. Nie musimy okaleczać zwierząt przez ucięcie ucha. Co prawda zabieg sam w sobie nie jest bolesny, wykonuje się go podczas sterylizacji, gdy kot i tak jest w narkozie, ale to tak, jakby nas ktoś naznaczył przez odcięcie kawałka ucha. To dodatkowy uraz, dodatkowe gojenie się - wyjaśnił Faktowi weterynarz Wojciech Wartecki.

kot
fot. Canva/Ivonne Wierink
Znalezione na ulicy kociątko nie przestawało płakać. W końcu znalazło pocieszenie
Ptak wylądował jej na głowie i ani myślał się ruszyć. Tak odmienił swój los
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Cichocka

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy