Swiatzwierzat.pl Psy Co robić, gdy pies ma katar? Wydzielina z nosa zawsze oznacza coś złego?
fot. pixabay/hongpw

Co robić, gdy pies ma katar? Wydzielina z nosa zawsze oznacza coś złego?

7 kwietnia 2024
Autor tekstu: Monika Włodarczyk

Zapewne nikt z nas nie lubi chorować. Jesteśmy wtedy osłabieni i dokuczają nam uciążliwe objawy takie jak np. gorączka, kaszel czy katar. Pochylmy się dziś nad tym ostatnim z wymienionych symptomów. Co ciekawe zjawisko lejącej się wody z nosa występuje również u czworonogów. Podobnie jak i u ludzi katar uniemożliwia im swobodne oddychanie i może prowadzić do chrapania. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego tak się dzieje? Czy wydzielina ta oznacza coś złego? Co robić i kiedy lepiej zgłosić się z psem do specjalisty?

Katar u psa. Jakie są tego przyczyny? Co robić?

Podobnie jak i u ludzi, dokuczliwa wydzielina z nosa u psa może mieć różne podłoże. Przyczyny mogą być zarówno całkowicie niegroźne dla naszego pupila, jak i bardzo poważne, zwiastujące niebezpieczną chorobę. Oto przykładowe źródła kataru u czworonoga:

  • infekcja;
  • alergia;
  • ciało obce w nosie zwierzęcia;
  • polipy lub guzy;
  • kłopoty z uzębieniem;
  • wada przetoki ustno-nosowej.

Wiemy już, co może spowodować produkowanie wydzieliny u podopiecznego. Ale co robić, gdy tak jest? Prawidłowa diagnoza zaobserwowanej wydzieliny z nosa u pupila wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Na podstawie przeglądu i wykonanych badań może on wdrożyć odpowiednią ścieżkę leczenia. Mimo że dla ludzi katar zwykle jest niegroźnym objawem, nie bagatelizujmy tego w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Zignorowanie symptomu lub działania na własną rękę mogą przynieść za sobą opłakane skutki i narazić psa na niepotrzebne, dodatkowe cierpienie.

psiak.jpg
Fot. Canva/sianbuckler
Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? W ten sposób daje ważny znak
Oprawca zwierząt stanął przed sądem. Po dwóch latach usłyszał wyrok

Katar u psa. Jakie są jego rodzaje?

Katar u psa jest równie uciążliwy jak i dla ludzi. Uniemożliwia on swobodne oddychanie, może również spowodować chrapanie podczas snu. Wydzielina występuje w wielu formach. Wszystko uzależnione jest od powodu, przez który wystąpił objaw . Warto zwrócić szczególną uwagę na cechy tzw. wody z nosa. Zarówno zapach jak i wygląd mają znaczenie. Nie zawsze wydzielina z nosa oznacza, że coś złego dzieje się z naszym szczekającym podopiecznym.

Możemy wyróżnić poniższe rodzaje kataru u czworonogów:

  • katar gęsty, sączący się z jednej strony — występuje zwykle w przypadku utknięcia ciała obcego, często z widoczną krwią;
  • katar wodnisty — występuje zwykle podczas ekscytacji lub rozdrażnienia,
  • katar przezroczysty — występuje zwykle przy alergii lub infekcji wirusowej,
  • katar o śluzowatej konsystencji — występuje zwykle w żółtawej i zielonkawej formie, jako objaw infekcji bakteryjnej lub grzybiczej,
  • katar o nieprzyjemnym zapachu, ropny — występuje zwykle przy problemach z uzębieniem,
  • katar z krwią — występuje zwykle przy urazach, polipach, stanach zapalnych błony śluzowej nosa, guzach lub przy problemach z  przetoką ustno-nosową.

Jak leczyć katar u psa?

Katar, który dopadł czworonoga w wyniku choroby lub infekcji nie zniknie sam „od ręki”. Należy pamiętać, żeby skorzystać ze specjalistycznej pomocy. W zależności od sytuacji weterynarz prawidłowo dobierze leczenie oraz przypisze odpowiednie leki dla naszego pupila. Należy podkreślić, że w przypadku alergii niezwykle istotne jest, aby jak najszybciej zbadać, co uczula psa .

W trakcie rekonwalescencji zwierzaka warto zapewnić mu specjalną opiekę oraz miejsce, gdzie w spokoju będzie mógł wrócić do zdrowia. Należy przestrzegać zaleceń weterynarza, podawać odpowiednie leki, jeśli zostały przypisane, a także zadbać o prawidłową dietę. Oto kilka propozycji co możemy zrobić, aby ulżyć czworonogowi w chorobie:

  • zadbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza,
  • zapewnijmy odpowiednie ogrzewanie,
  • ograniczmy wzmożoną aktywność fizyczną,
  • podawajmy odpowiednią ilość płynów,
  • wybierajmy zdrową i wartościową żywność.
pies.jpg
Fot. Canva/Christian Domingues
Kradzież małpy w zoo. Zwierzę znaleziono na drzewie w centrum miasta
Maleńkie szczenię z tabliczką zawieszoną na szyi. Na niej dwa wyrazy
Obserwuj nas w
autor
Monika Włodarczyk

Redaktor serwisu swiatzwierzat.pl. Magister Romanistyki. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży, poznawania nowych kultur oraz obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy