Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Bielik zaatakowany przez psy. Leśnicy interweniowali w ostatniej chwili
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 11.04.2024 09:12

Bielik zaatakowany przez psy. Leśnicy interweniowali w ostatniej chwili

bielik
Fot. Canva/Piotr Krzeslak

Nadleśnictwo Grodzisk Lasy Państwowe poinformowało w mediach społecznościowych o bohaterskiej akcji myśliwego. Dzięki jego szybkiej reakcji udało się ocalić zaatakowanego ptaka. Bielik doznał poważnego urazu i został przetransportowany do specjalistów, gdzie udzielono mu pomocy.

Psy zaatakowały bielika. Do akcji wkroczył myśliwy

Na oficjalnym profilu Nadleśnictwa Grodzisk Lasy Państwowe opublikowano post, w którym opisano bohaterski czyn jednego z myśliwych. Mężczyzna z Koła Łowieckiego nr 15 „Ponowa" przyczynił się do uratowania ptaka.

We wsi Śliwno położonej w województwie wielkopolskim w minioną niedzielę myśliwy zauważył niepokojący widok na pobliskim polu. Lokalne psy zaatakowały bielika, który akurat żerował na martwej sarnie. Leśnik interweniował w ostatniej chwili.

Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Myśliwy w ostatniej chwili ocalił bielika

Ochocza interwencja myśliwego okazała się być wybawieniem dla bielika. Mało brakowało, żeby ptak przepłacił to własnym życiem. Ocalone zwierzę spędziło noc w pomieszczeniach gospodarskich, a następnie przejęli go leśnicy z nadleśnictwa Grodzisk Lasy Państwowe. 

Uratowany bielik ostatecznie został przetransportowany do Stacji Badawczej PZŁ w niedaleko położonej miejscowości Czempiń. Tam pod okiem specjalistów został przebadany. Ptasi weterynarz zdiagnozował u zaatakowanego osobnika otwarte złamanie w lewym skrzydle. Ptak pozostał pod dalszą opieką oraz obserwacją załogi stacji. 

Bielik - podstawowe informacje

Bielik zwyczajny należy do gatunku dużego ptaka drapieżnego i wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Jest to największy ptak gniazdujący w Polsce. Osobniki osiągają zazwyczaj 76-92 cm długości ciała, a ich rozpiętość skrzydeł sięga aż do 240 cm. Imponująca jest również waga, mogąca sięgać nawet 7 kg. 

Dorosłe osobniki mają brunatne ubarwienie z jaśniejszą głową i górnymi częściami skrzydeł. Ptaki posiadają duży, zakrzywiony oraz żółty dziób. Dodatkowo bielik charakteryzuje się dość krótkim, białym ogonem i co ciekawe, właśnie od niego wzięła się nazwa zwierzęcia. 

bielik.jpg
Fot. Canva/Piotr Krzeslak