Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Egzotyczny ptak zadomowił się w Polsce. Ornitolodzy podejrzewają, jak się tu znalazł
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 07.04.2024 12:35

Egzotyczny ptak zadomowił się w Polsce. Ornitolodzy podejrzewają, jak się tu znalazł

pelikan
fot. pixabay/sarangib

Wydarzenie sprzed ostatnich dni to nie lada gratka dla wszystkich ornitologów i miłośników latających stworzeń. Sensacyjny gość zawitał w Dolinie Dolnej Skawy. Egzotyczny ptak ulokował się w Polsce. Eksperci podejrzewają, jakie mogły być przyczyny tych niecodziennych odwiedzin.

Do Polski zawitał latający gość z dalekich krajów. Ornitolodzy są w szoku

Widok bociana wraz z przyjściem upragnionej wiosny nikogo w zupełności nie dziwi, natomiast spotkanie egzotycznego ptaka w naszych polskich „skromnych czterech kątach” już tak. Ornitologiczna sensacja miała miejsce w Małopolsce. A dokładniej na terenie Doliny Dolnej Skawy, czyli obszarze przeznaczonym do ochrony dziko występujących ptaków Natura 2000. To właśnie tam jeszcze przed świętami pojawił się niespodziewany okaz. 

Ptasi obserwatorzy, którzy akurat przebywali na terytorium Doliny, dostrzegli pelikana różowego. Sebastian Żabiński jest jednym z tych szczęśliwców, którzy jako pierwsi mogli podziwiać gościa z dalekich krajów. Według jego wiedzy jest to młody przedstawiciel swojego gatunku. Zwierzę jest aktywne, ochoczo poluje. Może też czuć się bezpiecznie, gdyż nie ma w pobliżu zagrażających mu drapieżników. Pozostali ptasi współlokatorzy zaakceptowali nowego mieszkańca.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? W ten sposób daje ważny znak Aż 10 weterynarzy pomagało suni przy porodzie. Wszystko przez liczbę szczeniąt

Ornitolodzy podejrzewają, jak w Polsce znalazł się pelikan różowy

Pelikan różowy pojawił się na terenie specjalnej ochrony ptaków jeszcze przed świętami Wielkiejnocy. Najprawdopodobniej nie była to tylko przelotna wizyta, bo zanosi się na to, że ptak nigdzie się, póki co nie wybiera. Egotyczny okaz zadomowił się u nas w najlepsze. Być może to za sprawą popularności oraz sławy, jaką osiągnął. 

Ornitolodzy nie mają pewności, jaki był właściwy powód, że ptak znalazł się właśnie u nas. Podejrzewają, że na kierunek podróży mogły mieć wpływ silne prądy wiatru saharyjskiego, które mieliśmy okazję zaobserwować w ostatnich dniach. Inną teorią jest to, że egzotyczny gość mógł podłączyć się do lecących w naszą stronę bocianów czarnych.

Kilka słów o pelikanie różowym

Pelikan różowy znany również jako pelikan baba należy do gatunku dużego ptaka wodnego, wywodzącego się z rodziny pelikanów. Jego przedstawiciele zamieszkują głównie tereny wysp w południowo-wschodniej Europie, Afrykę Subsaharyjską oraz Azję środkową, zachodnią i południową.

Co ciekawe, upierzenie tego egzotycznego stworzenia jest białe, a dopiero w okresie godowym staje się intensywnie różowe. Rozmiary, jakie osiąga przeciętny osobnik, są w granicach 160-165 cm. Masa ciała zwykle wynosi od 7 do 12 kilogramów. Ptaki zamieszkują tereny podmokłe, głównie jeziora z wyspami, zalewy czy delty rzek i żywią się przede wszystkim rybami.