Swiatzwierzat.pl Nasze ZOO Zwą go bojownikiem z mokradeł. W okresie godowym w pełni zasługuje na swoją nazwę
fot. Demid Aleksandrovich, facebook/Ptaszarnia Warszawskiego ZOO

Zwą go bojownikiem z mokradeł. W okresie godowym w pełni zasługuje na swoją nazwę

31 maja 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Słodkie trele, tańce godowe czy stroszenie piór o intensywnych barwach to w świecie ptaków tylko wybrane sposoby na przypodobanie się potencjalnym partnerkom. W autoprezentacji istotne jest też odpowiednie eksponowanie fizycznej tężyzny i walecznych zapędów samców. Właśnie teraz osoby odwiedzające Ogród Zoologiczny w Warszawie mają szansę zobaczyć niezwykły gatunek ptaków, który w pełni zasłużył na swoją nazwę. Potyczki batalionów są nie lada widowiskiem.

Najbardziej waleczne z ptaków w warszawskim ZOO. Rozmnażają się tylko w nielicznych ogrodach zoologicznych

Dolina Baryczy czy Biebrzański Park Narodowy to nie jedyne miejsca w Polsce, w którym można zaobserwować skrajnie nieliczny i objęty ochroną gatunek bataliona (Calidris pugnax) . Niewielkich rozmiarów ptak z rodziny bekasowych, znany również jako bojownik batalion czy bojownik odmienny, znalazł schronienie poza mokradłami, w nielicznych placówkach hodowlanych. W kraju tylko Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie regularnie uzyskuje przychówek i stanowi rezerwuar na wypadek całkowitego wyginięcia gatunku.

Goście odwiedzający ptaszarnię mogą nacieszyć oczy widokiem młodych batalionów, które pojawiają się na świecie zawsze w okresie letnim. Każde narodziny okupione są potężną determinacją pracowników placówki, ale i zaciekłymi walkami, od których bataliony wzięły swoją nazwę.

Rok temu poddała psa eutanazji. Teraz znajduje ogłoszenie o jego adopcję
Jadowity wąż w Biedronce. Zwierzę pełzało po sklepie

Ptasie porachunki. W okresie godowym jest na co popatrzeć

Samice, niezależnie od gatunku, potrafią być bardzo wybredne, dlatego skłonienie potencjalnej partnerki do kopulacji to skomplikowany proces wymagający od samców sporej dozy samozaparcia, bezwzględności i ekstrawagancji . Samiec w szacie spoczynkowej nie różni się zbytnio od samicy, lecz wraz z nastaniem godów natura obdarza bataliony płci męskiej barwnym upierzeniem, którym odróżniają się od swoich towarzyszek.

Szczytowa forma samców przypada na przełom kwietnia i maja — wówczas przód szyi zdobi przepiękna kryza, a pióra na czubie okalają głowę, przywodząc na myśl perukę o puklach poskręcanych loków. W tym przypadku arystokratyczny wygląd raczej nie idzie w parze z łagodnym usposobieniem.

Samce bataliona z natury są mrukami, ale to, czego nie są w stanie wyrazić ptasią mową , nadrabiają czynami. By przypodobać się samicy i pozostawić swoje geny światu, puszą się i symulują potyczki przy pomocy dziobów niczym w szermierce. Bezpośrednio między sobą walczą, aż sypią się pióra, jednak zazwyczaj nie dochodzi do rozlewu krwi.

Bojowniki nie łączą się w pary. Związki z rozsądku nie mają szansy przetrwać

Po udanych zbliżeniach rola samca dobiega końca i przystępuje on do kolejnych kopulacji z innymi samicami. Samica samotnie zakłada gniazdo, wysiaduje cztery zielonkawe jaja w brązowe plamki, a następnie sama wychowuje potomstwo. Okres opieki nad pisklętami nie trwa długo, bowiem po upływie trzech tygodni młode ptaki zaczynają prowadzić samodzielne życie. Warto zatem wiedzieć, kiedy przyjrzeć im się z bliska.

Bataliony w Polsce to gatunek głównie przelotne, ale od wielu lat grupa tych wyjątkowych ptaków mieszka w Ptaszarni Warszawskiego ZOO. Maj to zdecydowanie najlepszy czas do bliskiego spotkania z nimi - informują pracownicy, zapraszając do odwiedzin.

"Kocham go, ale żałuję, że go wzięłam". Właścicielka psa szczerze o pupilu
Uwolniono ponad miliard genetycznie zmodyfikowanych komarów. Cel jest jasny
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy