Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Uwolniono ponad miliard genetycznie zmodyfikowanych komarów. Cel jest jasny
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.05.2024 15:14

Uwolniono ponad miliard genetycznie zmodyfikowanych komarów. Cel jest jasny

genetycznie zmodyfikowane komary
fot. canva.com/ bsrieth

Pojawiające się latem plagi komarów są zmorą wielu ludzi. Niestety, te małe owady oprócz uprzykrzania nam wieczorów mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. W ramach walki ze zwierzętami Centrum Prewencji i Kontroli Chorób wypuściło do środowiska ponad miliard zmodyfikowanych genetycznie osobników. Cel jest jeden.

Komary przenoszą groźne choroby na całym świecie

Komary, mimo swoich niewielkich rozmiarów, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Te irytujące owady nie tylko uprzykrzają wieczory spędzane na świeżym powietrzu, ale również są wektorami wielu groźnych chorób. Przenoszą wirusy i pasożyty, które mogą wywoływać poważne dolegliwości, a nawet prowadzić do śmierci. 

Jak informuje Centrum Prewencji i Kontroli Chorób, od 2019 roku na całym świecie uwolniono do środowiska ponad miliard genetycznie zmodyfikowanych komarów. Celem działań naukowców jest walka z groźnymi chorobami, jakie przenoszą te niewielkie zwierzęta. To pierwsza taka próba, jaką podjęto na wschodniej części tego kontynentu. 

Znajdź zwierzę, które ukryło się wśród owoców i warzyw. Udaje się tylko nielicznym "Rodzice nie przyjechali na mój ślub". Tak im się odpłacił, wstyd przed całą rodziną

Zmodyfikowane genetycznie komary mają pomóc w walce z malarią

Malaria jest jedną z najgroźniejszych chorób w Afryce, powodującą znaczną liczbę zgonów rocznie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2023 roku na malarię zmarło około 619,000 osób na całym świecie, z czego ponad 90% przypadków miało miejsce w Afryce. Większość ofiar to dzieci poniżej piątego roku życia, co ma wpływ na ogromny spadek populacji ludzi na tym kontynencie. 

Afryka
fot. canva.com/ Media Lens King

Reporterzy BBC News podają, że w ostatnim czasie w Dżibuti, kraju położonym we wschodniej Afryce, uwolniono do środowiska genetycznie zmodyfikowane komary. Nie jest to pierwsza taka próba na świecie — wcześniej w ten sposób walczono z owadami w Brazylii, Panamie, Kostaryce czy Indiach. Jednak na terenie Afryki bitwa z komarzycami przenoszącymi groźne choroby dopiero się rozpoczyna. 

Samice komarów stanowią największe zagrożenie

Eksperyment przeprowadzony w Dżibuti polega na wypuszczeniu do środowiska zmodyfikowanych genetycznie samców komarów. Osobniki zmieniono w taki sposób, że do ich genomu wprowadzono gen, który zabija wszystkie samice jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Jest to kluczowy element walki z malarią i innymi chorobami przenoszonymi przez te owady.

samice komarów
fot. canva.com/ CDC: James Gathan

Tylko samice komarów kłują i wypijają krew, przenosząc przy tym wirusy, bakterie oraz pasożyty. Potrzebują zawartych w naszym osoczu protein, aby złożyć jaja. Po okresie lęgowym żywią się tym samym pożywieniem co samce, czyli nektarem kwiatowym. Dzięki zastosowanej przez naukowców metodzie samice niedożywaną etapu, w którym muszą wysysać naszą krew, a tym samym nie roznoszą groźnych chorób zagrażającym życiu ludzi oraz zwierząt na całym świecie. 

Komary
fot. canva.com/ seanjoh